Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd się biorą odsetki?

Monika Krężel
Czynsz zapłacić trzeba. Najlepiej w terminie. Idziesz więc na pocztę, wpłacasz pieniądze i sądzisz, że od razu trafią na konto odbiorcy. Niestety. Najwcześniej pojawią się tam na drugi dzień.

Pan Andrzej mieszka w Sosnowcu i wpłaca czynsz na konto Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych. - Termin mam do 10. każdego miesiąca, więc 7. zawsze stawiam się na poczcie. Wpłacam pieniądze jak setki innych osób - mówi Czytelnik. - Według mnie, robię to sporo przed terminem. Jakież było moje zdumienie, gdy dostałem list od zarządcy z dokładnym wyliczeniem odsetek za niezapłacenie w terminie kilku ra-chunków. Administracja naliczyła mi zwłokę! Postanowiłem to wyjaśnić - dodaje.

Z pisma wynikało, że w ubiegłym roku wpłata czynszowa pojawiła się na rachunku MZZL dopiero 11. dnia miesiąca, a nawet 12. Czytelnik napisał reklamację i złożył ją na poczcie w Sosnowcu. - Dowiedziałem się z niej, że poczta nie ma sobie nic do zarzucenia, bo przyjmowanie i przesyłanie wpłat odbywa się zgodnie z regulaminem - mówi pan Andrzej. - Denerwuję się, bo przecież ja płacę jak należy. Za cały ubiegły rok naliczono mi kilka złotych odsetek, taka sytuacja powtórzyła się cztery razy - wylicza. - Nie chodzi o tych kilka złotych; uważam, że to nie jest w porządku.

Administrator karze mnie za to, że pieniądze gdzieś wędrują, nawet jeśli to zgodne jest z regulaminem.

W podobnej sytuacji jest pani Justyna z Katowic. Termin płatności czynszu ma 10. Wtedy pieniądze powinny się znaleźć na koncie zarządcy, czyli Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Zakładu. - Wpłacam czynsz zwykle wcześniej niż 10. i to na poczcie, bo kasy w administracji zostały zlikwidowane - mówi pani Justyna. - No i doliczyli mi odsetki za to, że pieniądze za późno wpływają na konto.

Pan Andrzej podkreśla, że nawet nie wiedziałby, iż ma jakieś zaległości.
- Poszedłem do MZZL-u po wystawienie dokumentu, że ich nie mam. Okazało się, że mam i zaraz dostałem wykaz z odsetkami - denerwuje się. - Z pisma, które otrzymałem z poczty, a dokładnie z Centrum Obsługi Finansowej, dowiedziałem się, że pieniądze wpływają najpierw do Banku Pocztowego, a stamtąd dopiero do banku, gdzie rachunek ma odbiorca.
Wpłacaj pieniądze wcześniej
Joanna Kraśnicka, regionalny rzecznik prasowy Poczty Polskiej SA:
Poczta Polska realizuje usługę przyjmowania wpłat na rachunki bankowe "Standard". Zlecenie przekazania środków pieniężnych na określony ra-chunek bankowy można dokonać w każdej placówce pocztowej lub u listonosza wiejskiego. Usługa ta polega na przyjmowaniu od klientów wpłat w formie gotówkowej, na podstawie blankietu wpłaty na rachunek bankowy, a następnie przekazaniu środków do banku na rachunek wskazany przez klienta.

Zgodnie z regulaminem, wpłata na rachunek bankowy włączana jest do rozliczeń międzybankowych w postaci elektronicznej najpóźniej pierwszą sesją w drugim dniu roboczym po dniu przyjęcia wpłaty.

W praktyce przeważnie jest to pierwszy dzień roboczy po nadaniu wpłaty na poczcie. Dalszy bieg wpłaty zależy już od banku odbiorcy oraz od sposobu i czasu zaliczania wpływów na rachunki swoich klientów w danym banku.

Magdalena Ossowska-Krasoń, rzecznik prasowy Banku Pocztowego:
Pieniądze wpłacane przez klientów na poczcie przesyłane są do Banku Pocztowego, a stamtąd do banku wskazanego przez klienta. Banki rozliczają się między sobą kilka razy w ciągu doby. Są to tzw. sesje. Pierwsza sesja jest o godzinie 9, ostatnia o 15. Każdy bank ma trzy sesje przychodzące i trzy wychodzące. Jeśli ktoś - przykładowo - wpłaca pieniądze na poczcie o godz. 15 danego dnia, to przelew do Banku Pocztowego zostanie wykonany dopiero następnego dnia o godz. 9. W soboty i niedziele przelewy nie są realizowane.

Trzeba więc wpłacać pieniądze odpowiednio wcześniej, gdyż po wpłacie na poczcie, one nie są przesyłane natychmiast na konto. Jeżeli klient wpłaca pieniądze wcześnie rano, to środki są przesyłane najpóźniej pierwszą sesją następnego dnia do Banku Pocztowego, a stamtąd kolejną sesją do wskazanego banku, który je księguje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera