Wybory do powiatu raciborskiego nieważne. 12 radnych może...

  Wybory do powiatu raciborskiego nieważne. 12 radnych może stracić mandat

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mandat może stracić m.in. Dawid Wacławczyk
  1/3
  przejdź do galerii

  Mandat może stracić m.in. Dawid Wacławczyk

  Sąd Okręgowy w Gliwicach ośrodek zamiejscowy w Rybniku uznał za zasadne protesty wyborcze złożone przez KWW SLD Lewica Razem oraz osobę prywatną i unieważnił wybory do rady powiatu raciborskiego w komisjach obwodowych nr 19 i 20 (w Budowlance i ZSOMS). To oznacza, że jeśli do 7 dni nie wpłynie protest, 12 radnych z 1 i 2 okręgu straci mandaty i trzeba będzie powtórzyć tu wybory.

  Wybory do powiatu raciborskiego nieważne. 12 radnych może stracić mandat


  Przypomnijmy, 16 listopada w dwóch komisjach w Raciborzu - w Budowlance i SMS-ie pomylono karty do głosowania. Mieszkańcy, którzy poszli do urn w Budowlance oddawali głosy na kandydatów z SMS-u i na odwrót. Głosowanie przerwano, ale wcześniej oddano już 400 nieważnych głosów. - SLD, a także osoba prywatna złożyła protesty i zostały one uznane przez sąd, który uznał, że pomyłka miała wpływ na wynik wyborów do rady powiatu raciborskiego - mówi Marian Gasilewki, pełnomocnik komitetu SLD Lewica Razem.

  Sąd Okręgowy w Gliwicach, ośrodek zamiejscowy w Rybniku uznał protesty SLD Lewica Razem i osoby prywatnej za zasadne, unieważnił w części wybory do Rady Powiatu Raciborskiego w dwóch obwodach i nakazał ich powtórzenie.
  Orzekł też, że radni, którzy wygrali w okręgach 1 i 2 tracą mandaty - w sumie 12 radnych z 23: Piotr Olender, Dawid Wacławczyk, Dominik Konieczny, Łukasz Winiarski (zrezygnował, ma go zastąpić Teresa Frencel), Marek Kurpis, Ryszard Winiarski (wybrany na starostę), Wierzbicki Artur, Katarzyna Dutkiewicz, Jan Kusy, Anna Wacławczyk, Adam Hajduk (zrezygnował, ma go zastąpić Jerzy Parys), Marceli Klimanek.

  - To burzy skład Rady Powiatu. Po powtórzonym głosowaniu w obwodach 19 i 20 wyniki zostaną ponownie przeliczone po czym nastąpi nowy przydział mandatów - mówi Gasilewski.

  Dodaje, że jest usatysfakcjonowany ale też zaskoczony. - Jestem zaskoczony, bo Komisarz Wyborczy w Katowicach co prawda uznał pomyłkę, ale nie widział koniecznosci powtarzania wyborów. Z kolei sąd uznał, że pomyłka miała wpływ na podział mandatów, dlatego wybory do Rady Powiatu Raciborskiego muszą być powtórzone - dodaje Gasilewski.

  Wojciech Litewka, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach prostuje słowa Gasilewskiego, tłumacząc, że pomyłka mogła mieć wpływ na podział mandatów, ale jedynie wewnątrz komitetów wyborczych, o czym informował wcześniej Komsarz Wyborczy w Katowicach. - Komisarz wyborczy stwierdził zasadność protestów, ale po wykonaniu symulacji, przeliczeniu głosów, te same komitety wyborcze, dostały by taką samą ilość mandatów. Zmiany mogły jednak nastąpić w podziele mandatów wewnątrz komitetów. Tzn. na przykład Kowalski zamiast Malinowskiego zostałby radnym w ramach danego komitetu - mówi Wojciech Litewka.

  Wyrok sądu nie jest prawomocny. Jeśli nie będzie żadnego odwołania, uprawomocni się za 7 dni, a to oznacza powtórzone wybory do Rady Powiatu Raciborskiego. W obwodzie SMS uprawnionych do głosowania jest ponad 2200 osób, w Budowlance blisko 2000.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
  *Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
  * Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Ch**a dupa i kamieni kupa "

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   za mało czasu było na liczenie!!! ale jaja ha ha ha ha ha

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama