Rzeźby Jerzego Kędziory balansują na przekór prawom fizyki...

  Rzeźby Jerzego Kędziory balansują na przekór prawom fizyki [ZDJĘCIA]

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Zjednoczonych Emiratach Arabskich Kędziora nie tylko prezentował dzieła, ale także miał wykłady o sztuce
  1/6
  przejdź do galerii

  W Zjednoczonych Emiratach Arabskich Kędziora nie tylko prezentował dzieła, ale także miał wykłady o sztuce ©arc Jerzego Kędziory

  Rzeźby Jerzego Kędziory podbijają świat. Zachwycili się nimi Amerykanie. Na Florydzie jest obecnie prezentowana #wystawa dzieł częstochowskiego artysty
  Amerykanie zakochali się w balansujących rzeźbach Jerzego Jotki (tak artysta jest nazywany za granicą) Kędziory. Po raz kolejny częstochowski twórca prezentuje swoje dzieła na Florydzie, w West Palm Beach. Wcześniej jego dzieła były pokazywane na wystawie na jachcie zacumowanym przy nadmorskiej promenadzie centralnej dzielnicy Miami, Downtown. Balansujące rzeźby pokazano też na festiwalu sztuki Miami International Artfair.


  Rzeźbami balansującymi Jerzego Kędziory zainteresowała się największa na południu Stanów Zjednoczonych instytucja powołana do gromadzenia i prezentacji sztuki, głównie nowoczesnej.

  Na nadmorskiej promenadzie w West Palm Beach, które jest miejscem niezwykle prestiżowym i zaliczanym do dóbr historycznych i kulturowych Stanów Zjednoczonych, co najmniej do 1 marca prezentowanych będzie 20 rzeźb balansujących Jerzego Kędziory z różnych okresów jego twórczości. Ponadto inne prace artysty można zobaczyć w gmachu muzeum, gdzie można też obejrzeć multimedialną prezentację dorobku Kędziory.

  Ameryka to kolejny kontynent, który podbił Jerzy Kędziora. Jest już znany w Europie i w Azji. Jerzy Kędziora i jego rzeźby to obok Magdaleny Abakanowicz i jej abakanów najbardziej znany i rozpoznawalny na świecie polski rzeźbiarz i jego dzieła.
  W Dubaju artysta nie tylko miał już wernisaże. Prowadził tam warsztaty dla grupy studentów i wykładowców dubajskiego Uniwersytetu Amerykańskiego, największej uczelni w tym rejonie świata. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich była plenerowa ekspozycja złożona z 31 kompozycji rzeźbiarskich autorstwa Jerzego Kędziory.

  Na stałą, dużą ekspozycję dzieł Kędziory czeka za to jego rodzinna Częstochowa, gdzie jak dotąd jest tylko kilka jego rzeźb balansujących.

  Kiedy w parkach podjasnogórskich prezentowana była czasowa wystawa plenerowa artysty, to przyciągała rzesze widzów. W 2015 roku wreszcie na częstochowskim Starym Rynku ma powstać Teatr Rzeźb Przestrzennych.

  Artysta jest pomysłodawcą i projektantem rzeźb wróżebnych "Polskich postaci legendarnych i prehistorycznych", takich jak: Krak, Częstoch, Sandomir, Wars i Sawa, Piast Kołodziej, Skarbnik Śląski, Dwuwoj, Twardowski. Jego rzeźba "Przechodzący przez rzekę", nad Brdą w Bydgoszczy, jest uznawana za symbol miasta. Największy, stały zbiór rzeźb balansujących ma Fundacja Sztuki przy berlińskich Klinikach Czerwonego Krzyża. Rzeźbami częstochowskiego artysty zachwycili się też mieszkańcy i goście księstwa Monako.

  Podziwiając te niezwykłe rzeźby wiele osób zadaje sobie pytanie, jak to się dzieje, że nie spadają. Jerzy Kędziora odpowiada żartobliwie, że jest z Częstochowy i dlatego to się tak zachowuje, czyli utrzymuje na linie.

  Tak naprawdę ekspozycje są poprzedzone licznymi próbami w pracowni artysty, w podczęstochowskiej Poczesnej. Chociaż nie wszystko do końca można przewidzieć. Jeśli to tylko możliwe, rzeźbiarz przeprowadza szczegółową dokumentację miejsca, gdzie jego dzieła mają być prezentowane. Jedzie przygotować aranżację tego terenu przed ekspozycją. Rzeźby wyglądają, jakby były wykonane ze spiżu, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie łamania praw fizyki.

  Figury wykonane są z kompozycji żywicznych z pyłkami metali.

  Pracownia Jerzego Kędziory to trochę pracownia alchemika. Na pomysł tworzenia rzeźb balansujących artysta wpadł podczas jednej z rzeźbiarskich Nocy Kupały, których jest organizatorem. Przygotowywał się wtedy do cyklu "Portret Polaka czasów transformacji". On swoją transformacją zachwycił świat.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
  *Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
  * Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama