Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Batman i... Kapitan Euro, czyli czas na komiksy?

B. Romanek, A. Kaczmarek
"V jak Vendetta", angielska seria komiksowa autorstwa Alana Moore'a (scenariusz) i Davida Lloyda (rysunki) zagościła w światowej kulturze m.in. dzięki filmowi o tym samym tytule z 2006 roku. Maskę używaną przez głównego bohatera zapożyczyli przeciwnicy ACTA
"V jak Vendetta", angielska seria komiksowa autorstwa Alana Moore'a (scenariusz) i Davida Lloyda (rysunki) zagościła w światowej kulturze m.in. dzięki filmowi o tym samym tytule z 2006 roku. Maskę używaną przez głównego bohatera zapożyczyli przeciwnicy ACTA arc
Częstochowa i komiksy? Czemu nie! W Centrum Promocji Młodych działalność rozpoczęła Czytelnia Komiksów, a jej zbiory stale rosną.

W Częstochowie otwarto pierwszą w regionie czytelnię komiksów. - Komiksy są drogie, nie każdego stać, by je kupować. Im więcej ludzi odda swoje komiksy do czytelni, tym większa szansa, że znajdziemy tu coś ciekawego - przekonuje Marcin Kozierkiewicz, częstochowski grafik i pomysłodawca stworzenia w Częstochowie Czytelni Komiksów, która funkcjonuje przy Centrum Promocji Młodych.

Kozierkiewicz wyszedł naprzeciw oczekiwaniom fanów komiksów pod Jasną Górą, ale i w całym regionie, których - głównie za sprawą wielkich filmowych produkcji - stale przybywa. Są oni w różnym wieku, mają różną pracę - różnią się tak, jak różnią się komiksy tematyką, fabułą, rysunkiem czy dowcipem.

Kolekcja komiksów rośnie

Nazwa czytelnia jest jak najbardziej trafiona, bo wbrew temu, co mogłoby się wydawać, komiksy się czyta, nie ogląda. - Każdy komiks opowiada jakąś historię. Jeśli nawet nie ma w nim tekstu, bo są i takie, oglądając poszczególne rysunki w jakiś sposób je czytamy - mówi Adam Florczyk z CPM, który pracuje przy organizacji Festiwalu Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!".
- Mamy już w czytelni spory zbiór komiksów, jest z czym startować, a przecież dopiero zaczynamy. Pomysł stworzenia czytelni nie wszystkim się podobał, pojawiły się sugestie, by zamiast czytelni zorganizować wymianę komiksów. Ja myślę, że forma, którą przyjęliśmy, jest lepszym rozwiązaniem, choćby dlatego, że ludzie mają możliwość dotarcia do drogich albumów, na których zakup nie mogą sobie pozwolić - dodaje Kozierkiewicz.

W czytelni przy al. Wolności 30 miłośnicy komiksów znajdą pozycje starsze i nowsze, polskie i zagraniczne, fantastyczne i obyczajowe.

Twórcy częstochowskiej Czytelni Komiksów marzą, by podążyć śladami Gdańska i Poznania, gdzie zgromadzono tysiące różnych woluminów z niemal każdego zakątka świata.

Częstochowska czytelnia na razie jest skromniejsza - liczy kilkaset woluminów, ale można do niej przyjść, poczytać, podyskutować z innymi miłośnikami komiksów lub samemu spróbować jakiś narysować. - Do tego wcale nie trzeba być artystą plastykiem - przekonuje Kozierkiewicz.

Bardzo drogie białe kruki

W XXI wieku komiksy stały się popularne jak nigdy dotąd. W dużej mierze stało się to za sprawą hollywoodzkich superprodukcji, opartych na fabułach znanych komiksów. Dzięki temu Hellboy, Iron Man czy Batman stali się znani nie tylko fanom komiksowych opowieści.

Trudno się dziwić, że kino opanowała "komiksomania", bowiem ekranizacje przygód superobohaterów przyniosły wytwórniom filmowym kolosalne zyski. "Avengers" są na trzecim miejscu w gronie najbardziej kasowych filmów w historii kina, a dochód ponad 1,4 miliarda dolarów pozwolił stanąć mocno na nogi Walt Disney Pictures. A w pierwszej dziesiątce najbardziej kasowych filmów są jeszcze trzy inne produkcje, które pierwotnie były prezentowane w formie komiksów: "Iron Man 3", "Transformers 3" oraz "Mroczny Rycerz Powstaje". Średni zysk z filmu o superbohaterach to kilkaset milionów dolarów. Nic dziwnego, że w najbliższych latach będziemy oglądać kontynuację losów Batmana czy Spider-Mana. W ślad za filmami ruszyła sprzedaż gadżetów i gier z superbohaterami, którzy już dzisiaj stali się ikonami popkultury. W Polsce komiksy amerykańskich wydawnictw, jak Marvel Comics czy DC Comics, sprzedają się znakomicie. Kupującymi często nie są młodzi ludzie, ale pokolenie 30- i 40-latków, które pamięta jeszcze lata 90. ubiegłego stulecia, kiedy przygody Spider-Mana, Batmana, Supermana i spółki wydawało owiane legendą wydawnictwo TM-Semic. W Polsce kolekcjonerzy za "białe kruki" sprzed lat są w stanie zapłacić kilkaset złotych. W Stanach Zjednoczonych "Action Comics No. 1" z 1938 roku, opowiadający o losach Supermana, został sprzedany za ponad 3,2 miliona dolarów!

Na usługach propagandy

Popularność komiksów stara się wykorzystać nawet Unia Europejska, której od 15 lat strzeże superbohater Kapitan Euro walczący z Doktorem Podziałem. Najpierw przekonywał on państwa członkowskie do wspólnej waluty, dzisiaj jego twórca Nicolas de Santis stara się dzięki bohaterowi przekonać Wielką Brytanię do pozostania w Unii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!