Rzeźba Ryśka Riedla stanęła w pubie Pod Jesionami w Tychach

  Rzeźba Ryśka Riedla stanęła w pubie Pod Jesionami w Tychach

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rysiek Riedel i Jerzy Pypłacz z piwem "Pod Jesionami" - jak kiedyś. Znów można się do Ryśka przysiąść, jak wtedy, kiedy tu zachodził
  1/2
  przejdź do galerii

  Rysiek Riedel i Jerzy Pypłacz z piwem "Pod Jesionami" - jak kiedyś. Znów można się do Ryśka przysiąść, jak wtedy, kiedy tu zachodził i tworzył swoje piosenki ©Arkadiusz Gola

  Jesionowa rzeźba Ryśka Riedla to spełnienie marzenia tyskiego rzeźbiarza Jerzego Pypłacza. Taki osobisty hołd dla nietuzinkowego człowieka, który stał się legendą tyskiego pubu "Pod Jesionami".
  Rysiek Riedel powrócił "Pod Jesiony". W kapeluszu i z kuflem piwa w ręce siedzi naprzeciw ściany, na której wiszą jego zdjęcia, wycinki z gazet. Wrócił jako jesionowa rzeźba.

  - Wyrzeźbiona z jednego kawałka 248-letniego jesionu, który rósł przy kościele w Rawie Wyżnej - mówi rzeźbiarz Jerzy Pypłacz, który wraz z kolegą, Marianem Czekalskim, jest twórcą tego dzieła. - Był posadzony w momencie rozpoczęcia budowy, stąd tak dokładnie znamy jego wiek. Jesion to bardzo dobre drewno, prawie tak twarde i wytrzymałe jak dąb. Ze 100, a może i 200 lat wytrzyma - dodaje Pypłacz.

  Obaj znali Ryśka, więc starali się jak najlepiej uchwycić podobieństwo, choć w przypadku twarzy bardzo pomocne okazały się wskazówki jednego z muzyków Dżemu, który z Riedlem grał przez jego ostatnich pięć lat.

  - Rysiek miał lekko opadniętą część wargi. Taki grymas. Symetria jego twarzy nie była zbyt czysta - opowiada Jerzy Pypłacz. - To wszystko jest odwzorowane.

  Jesionowa rzeźba Riedla to spełnienie marzenia Jerzego. Taki osobisty hołd dla nietuzinkowego człowieka, który stał się legendą pubu "Pod Jesionami".

  Tu powstała "Cegła", tu urodziła się "Whisky"


  - Tu była taka nasza mała enklawa - wspomina Jerzy Pypłacz. - Przychodzili tu artyści, pisarze. Ludzie ciekawi, nieciekawi. Dziś jeden z nich ma wyspę na oceanie, a Ryśka, najsłynniejszego z nas, nie ma… Ale wtedy byliśmy młodzi. Długie włosy, swoje własne poglądy, inne spojrzenie na świat, energia, apetyt na życie, głowy pełne pomysłów. I Rysiek - jeden z nas.

  Przychodziliśmy na piwo, gadaliśmy i z tych rozmów, ważnych-nieważnych, rodziły się piosenki. Tu powstała "Cegła", tu się urodziła "Whisky". Oczywiście praca nad całością była później, ale tu była inspiracja, tu powstawały pierwsze zwrotki… Tu dochodziło do prawdziwych koncertów. Mieliśmy tu człowieka, który niesamowicie grał na łyżkach. To była taka muzyka, że na perkusji lepszej się nie zagrało. Ktoś grał na grzebieniu, Rysiek też zresztą, świetny był w tym. Znajdowała się gitara, ktoś dołączał na flecie. I już był wielki improwizowany koncert. Pamiętam jeden taki, wyjątkowo udany. A że siedzieliśmy raczej na zewnątrz pubu, pod zadaszeniem, to niosło się to nasze granie. Ale ten, o którym mówię, to z 300 ludzi ściągnął. Stali przy płocie i słuchali. Duszą tego koncertu był oczywiście Rysiek. Grał ten swój blues, przerabiał stare piosenki, aranżował na nowo, po swojemu - mówi Pypłacz.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rysiek

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Wspaniały Człowiek i Muzyk ,lubił to grać co ja ,bo w tej Muzyce Rysiek mógł przekazywać szarość życia ,szarych Ludzi. Przez tą swoją Muzykę uwidaczniał i uświadamiał Publiczności ,jakimi...rozwiń całość

   Wspaniały Człowiek i Muzyk ,lubił to grać co ja ,bo w tej Muzyce Rysiek mógł przekazywać szarość życia ,szarych Ludzi. Przez tą swoją Muzykę uwidaczniał i uświadamiał Publiczności ,jakimi Jesteśmy.Chwała Mu za to.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Richard

   erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   zawsze będzie !!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rysiek

   skalpel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ryśka znam od dawna widziałem dużo rzeźb Ryśka ale to co zrobili "Pod Jesionami" gdzie to "coś" przypomina choć trochę naszego kochanego "Ryśka"!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama