W Częstochowie pożegnano poetę Waldemara M. Gaińskiego

  W Częstochowie pożegnano poetę Waldemara M. Gaińskiego

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Poetę i publicystę Waldemara Michała Gaińskiego pożegnano w czwartek w Częstochowie. Laureat wielu konkursów poetyckich zmarł 3 lutego po ciężkiej chorobie. Miał 58 lat.
  Waldemar M. Gaiński był znaną postacią miejscowego środowiska literackiego. Zdobywał nagrody i wyróżnienia w piętnastu ogólnopolskich konkursach poetyckich i Międzynarodowym Konkursie im. Marka Hłaski w Wiedniu w 1991 r. Jego wiersze publikowano w czterech ogólnopolskich antologiach i tłumaczono na rosyjski, czeski, serbsko-chorwacki, węgierski i angielski.

  "To był dobry i mądry człowiek. Bezkompromisowy w ocenach twórczości innych, co mogło się nie podobać, ale sprawiedliwy. Był w Częstochowie otoczony wielkim szacunkiem" - powiedziała PAP Mariola Florek z częstochowskiego Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater.

  Gaiński urodził się 16 sierpnia 1952 r. w Wołominie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1986 r. był związany z Częstochową, dokąd przeniósł się z Warszawy.

  Debiutował na łamach "Nowego Wyrazu" w 1974 r. Wiersze, prozę, recenzje i krytykę literacką publikował na łamach pism: "Autograf", "Dekada Literacka", "Dyskurs", "Dziennik Częstochowski - 24 godziny", "Gazeta Częstochowska", "Integracje", "Kultura", "Litteraria", "Miesięcznik Literacki", "Młoda Sztuka", "Nowy Wyraz", "Nurt", "Opinia", "Poezja", "Radar", "Syrenka", "Więź", a także na antenie Polskiego i Czeskiego Radia. Był też autorem telewizyjnego widowiska poetyckiego pt. "Miasto" w reżyserii Jacka M. Hohensee.

  Autor tomików: "Poemat uliczny" (1977), "Asfaltowy blues" (1981), "Rocznik pięćdziesiąty drugi" (1988) oraz "Miasto już przestało boleć" (1997). Był laureatem Nagrody Prezydenta Częstochowy w 1997 r. PAP

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprawedliwy?

   barbara rosiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Waldemar zazdrościł mi sławy, zwłaszcza po pijaku, cóż poetom wiele się wybacza a zwłaszcza martwym.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama