W których krajach żyją najszczęśliwsi ludzie?

  W których krajach żyją najszczęśliwsi ludzie?

  Sylwia Arlak/AIP

  Express Ilustrowany

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  Najszczęśliwszymi ludźmi na świecie są mieszkańcy Fidżi. Polacy mieszczą się w światowej średniej ludzi zadowolonych z życia. Bardzo mało jest w Polsce ludzi nieszczęśliwych.
  Tak wynika z przeprowadzonego już po raz 38 z rzędu badania Gallup International Association. Ponad 64 tysiące ankietowanych z 65 krajów świata opowiedziało o swoich oczekiwaniach, perspektywach i wierzeniach na nowy rok, a także o tym, czy są szczęśliwi.

  Pomimo zalewu tragicznych informacji, poczucie szczęścia wśród ludności świata wzrosło w minionym roku. Za szczęśliwych lub bardzo szczęśliwych uważało się 70 procent badanych. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 60 procent.

  Ogólnie tylko 6 proc. ankietowanych określiłoby siebie jako ludzi nieszczęśliwych, 42 procent obywateli uważa zaś, że następny rok przyniesie ekonomiczny rozwój dla ich kraju.

  Najszczęśliwszym krajem na świecie jest Fidżi. Aż 93 procent respondentów z tego kraju uważa się za szczęśliwych. Najgorsze samopoczucie mają Irakijczycy. Aż 31 procent z nich uważa się za nieszczęśliwych.

  Najszczęśliwszym spośród kontynentów jest Afryka, gdzie w sumie 83 procent mieszkańców jest zadowolonych z życia. Drugim kontynentem szczęśliwości jest zajęła Azja (77 proc.).

  Porównując ze sobą wschodnią i zachodnią Europę, najszczęśliwszym krajem okazała się Finlandia, najmniej – Grecja. Patrząc globalnie najgorzej żyje się w Iraku. 31 procent ankietowanych określa samych siebie jako nieszczęśliwych, albobardzo nieszczęśliwych.

  Polacy są nieco szczęśliwsi od sąsiadów naszego kraju. W Polsce 64 procent ankietowanych powiedziało, że są szczęśliwi lub bardzo szczęśliwi, w Rosji - 61 proc., w Niemczech 60 proc., na Ukrainie 61 proc. W naszym narodzie bardzo mało jest natomiast osób nieszczęśliwych lub bardzo nieszczęśliwych - tylko 7 procent. Nieszczęśliwych Rosjan jest 29 proc., Niemców 16 proc., a Ukraińców 37 proc.

  Ponad połowa ankietowanych na świecie (53 procent) uważa, że 2015 rok będzie lepszy niż 2014. To o 5 procent więcej niż w ubiegłym roku.Największymi optymistami znów są ankietowani z Afryki (75 proc.) i Azji (63 proc.). Wschodnia i Zachodnia Europa, Bliski Wschód oraz północna Afryka okazali się zaś największymi pesymistami. We Francji, Serbii, Grecji i Bułgarii osób spodziewających się gorszego roku jest odpowiednio - 57, 56, 54 i 54 procent.

  Ogólnie 44 procent respondentów z krajów zachodniej Europy uważa, że ż rok ten niczym nie będzie różnił się od poprzedniego. 40 proc. przeczuwa, że kolejne 12 miesięcy będą ciężkie, a tylko 12 proc. że w tym właśnie roku nastąpi wyraźny przełom gospodarczy.

  W sondażu pytano również, czy walczyłbyś/walczyłabyś za swój kraj, gdyby przyszła taka potrzeba. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 47 procent Polaków i aż 59 proc. Rosjan. W Europie 53 respondentów powiedziałło, że nie chce mieć z wojną nic wspólnego.

  Amerykanie są skłonni do obrony ojczyzny w podobnym odsetku, jak Polacy - 44 proc. W Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 29 proc., w Niemczech 18, a w Szwajcarii 39. Włosi zdecydowanie opowiadają się za pokojowym rozwiązywaniem konfliktów. 68 procent Włochów odmawia udziału w wojnie. Najbardziej gotowi do walki są obywatele krajów arabskich – Bliskiego Wschodu i północnej Afryki ( 77 proc.). Azjaci taką gotowość deklarują w 71 proc.

  Według Polaków rok 2015 nie okaże się spokojniejszy. Odpowiedzi „ będzie taki sam jak rok 2014” udzieliło 53 proc. z nich. Więcej problemów spodziewa się 23 proc., a nadzieję na lepsze czasy wykazuje 14 proc. Podobnego zdania jest 23 procent Rosjan, 32 procent Ukraińców i 4 procent Niemców.

  Badania przeprowadził Instytut Gallup International Association. Został on założony w 1947 roku w Zurychu. Zajmuje się on badaniami opinii publicznej na temat praw człowieka i zaufania do sfery publicznej. W raporcie " End of the year" ankietowani oddawali głosy już po raz 38.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama