Syria: Amerykanie próbowali odbić zakładników Państwa...

  Syria: Amerykanie próbowali odbić zakładników Państwa Islamskiego z Rakki. Misja nie powiodła się

  Wojciech Rogacin

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Według niezależnej organizacji arabskiej o nazwie Rakka Zarzynana po Cichu (RZC) w piątek 2 stycznia rano myśliwce koalicji antyterrorystycznej przeprowadziły największy od miesięcy ostrzał pozycji ISIS w Rakkce. Przeprowadzono co najmniej 13 ataków z powietrza na siły islamistów ulokowane w dzielnicy Al-Furoussija oraz w dawnej bazie wojsk irackich, którą przejęli terroryści. Nad miastem krążyło kilka myśliwców i samolotów rozpoznania. Jak podaje RZC, samoloty latały na niskim pułapie.

  Myśliwce ostrzeliwały teren, a myśliwce próbowały wylądować, by uwolnić zakładników przetrzymywanych we wschodniej części miasta. Misja zakończyła się niepowodzeniem, gdyż terroryści skierowali silny ostrzał na helikoptery, zmuszając je do odwrotu.

  Nie powiodła się też inna próba lądowania dwóch helikopterów sił koalicji w pobliżu Al-Sakiyi. Tam rówież Amerykanie napotkali silny ogień broniących się bojowników ISIS.

  Według reporterów dziennika "The Times" Amerykanie próbowali odbić m.in. jordańskiego pilota, porucznika Muadha al-Kasasbeha, który został pojmany przez islamistów w Wigilię.Islamiści pokazali nagranie wideo, na którym oficer powtarza wcześniejsze informacje ISIS, że to ci terroryści zestrzelili jego F16 oraz mówi, że boi się, iż zostanie zamordowany. Stany Zjednoczone i Jordania zaprzeczają, jakoby myśliwiec F16 został zestrzelony przez islamistów.

  Jak przypomina "The Times", sprawa rzekomego zestrzelenia samolotu F16, który pilotował porucznik Kasasbeh oraz pojmania pilota wywołała kryzys w międzynarodowej koalicji walczącej przeciw ISIS. Część polityków zażądała wycofania się Jordanii koalicji anty-ISIS w Iraku w zamian za uwolnienie porucznika. Inni proponują wymianę go za agentów al-Kaidy złapanych w Ammanie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama