Zabytkowa kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej...

  Zabytkowa kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej zagrożona [ZDJĘCIA]

  Michał Nowak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabytkowa kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej zagrożona [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii
  Zabytkowa kolonia robotnicza Ficinus to wizytówka Rudy Śląskiej na Szlaku Zabytków Techniki. Czy grozi jej wykreślenie z tego szlaku?
  Dawna kolonia robotnicza Ficinus od 2006 roku figuruje na mapie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Mieszkańcy Rudy obawiają się jednak o dalsze losy tego miejsca. Jeden z naszych stałych Czytelników twierdzi, że Ficinus może zniknąć ze szlaku.

  "Istnieją realne przesłanki ku temu, iż osiedle to zostanie wykreślone z rejestru szlaku, podobnie jak stało się to już wcześniej z dworcem w Chebziu. Ficinus od szeregu lat nie spełnia pewnych wymogów określonych przez Sejmik Województwa Śląskiego jako instytucji nadzorującej Szlak Zabytków Techniki" - czytamy w liście Bronisława Wątroby.

  Na razie sprawdzamy


  O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy Wydział Kultury Urzędu Marszałkowskiego i jak udało nam się dowiedzieć, żadne kroki w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte.

  - Nie ma żadnych decyzji ani postanowień. Zleciliśmy audyt zabytków znajdujących się na szlaku i będziemy badać ich stan - mówi Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego. - Dopiero po analizie audytu ocenimy szanse i zagrożenia zabytków. Ale nawet jeśli w przyszłości powstaną plany restrukturyzacji szlaku, będziemy się starali komunikować takie rzeczy i dążyć do wspólnego podejmowania decyzji - dodaje.

  Szlak Zabytków Techniki jest wizytówką całego województwa śląskiego. Ma cieszyć uczestników dorocznej Indu-striady i czarować turystów odwiedzających Górny Śląsk. Oferta szlaku musi być jednocześnie konkurencyjna wobec innych miast, jak Kraków czy Wrocław. Dlatego też pojawiły się plany, aby szlak redefiniować. Kryteria przynależności są ciągle zaostrzane i, jak napisał nasz Czytelnik, Ficinus może ich już nie spełniać. Jakie to kryteria?

  Internet i multimedia


  Warunkiem koniecznym do spełnienia jest dostępność obiektu i zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Do tego dochodzi jeszcze szereg innych wymogów, które wpływają na atrakcyjność i dostępność miejsca, jak np. strona internetowa. Obok Ficinusa na szlaku znajdują się także osiedla Nikiszowiec i Giszowiec i w przeciwieństwie do zabytku w Rudzie Śląskiej, one mają swoje witryny w internecie. Nowoczesność wydaje się zresztą warunkiem nadrzędnym: scenariusze zwiedzania, ekspozycja wzbogacona multimediami czy innowacyjna strategia rozwoju na kolejne lata to jedne z wielu elementów, na które zwraca się szczególną uwagę podczas audytu. Ficinus broni się wyjątkową architekturą i wartością historyczną, co też jest ważne, ale może być niewystarczające.

  - Zdajemy sobie sprawę, że obiektami otwartymi zarządza się najtrudniej - tłumaczy Smyczek. - Chcemy, żeby nasz szlak był zróżnicowany, ale też nie może być na nim zbyt wielu obiektów. Dlatego na szlaku pojawiają się te zabytki, które najlepiej spełniają aplikację.

  Ważne jest również kryterium funkcjonalności oraz stanu technicznego. Jak wiadomo, kolonia składa się z 16 budynków, z czego część w stanie ruiny. Jeśli stan techniczny budynków się nie poprawi, los Ficinusa może być przesądzony.

  Będzie strategia


  - Będziemy czynić starania, żeby osiedle Ficinus nie zostało wykreślone ze Szlaku Zabytków Techniki - mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta Ruda Śląska. - Na początku przyszłego roku zostanie zorganizowane spotkanie w tej sprawie z udziałem miejskiego konserwatora zabytków. Ma na nim zostać opracowana strategia, która zwiększy szansę na pozostanie zabytkowego osiedla przy ulicy Kubiny na szlaku. Będziemy czynić też starania, by włączyć do niego Szyb Mikołaj - dodaje.

  Należy dodać, że chociaż miasto ma głos w tej sprawie, to nie jest właścicielem budynków na osiedlu Ficinus. Każdy z nich stanowi odrębną własność i ważna jest również postawa zarządców, aby zachować to miejsce na szlaku.

  Dworzec w Chebziu już skreślono


  Zabytkowy dworzec w rudzkim Chebziu wpisano na szlak w 2006 roku, podobnie jak kolonię Ficinus. Niestety, cztery lata później obiekt został wykreślony z listy za zły stan techniczny.
  Wygląd dworca z latami się pogarszał, a czarę goryczy przelał atak pseudokibiców, którzy powybijali szyby w oknach, a na ścianach obiektu wymalowali obraźliwe slogany i symbole faszystowskie. Byłaby szkoda, gdyby kolonia Ficinus podzieliła los zapuszczonego dworca, szczególnie przed swoimi 150. urodzinami.

  Średnio co dwa lata przeprowadzany jest audyt.
  Na jego podstawie wnioskuje się o tym, jakie zabytki powinny zostać do szlaku przyłączone, a które należy wykreślić. Audyt jest przeprowadzany pod okiem specjalisty od szlaków turystycznych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, co ma zapewnić obiektywną ocenę zabytków. Ostatni audyt był przeprowadzony kilka miesięcy temu. Teraz w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego spoczywa raport liczący około 500 stron, który zostanie szczegółowo przeanalizowany.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
  *Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
  * Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   gdzie tam Wirek

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści

   a gdzie Ruda przecież to kawałek drogi

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama