Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia nr 1/2015 już w sprzedaży! A w niej śląscy separatyści, ewakuacja 1945 i Wandalowie

Tomasz Borówka
Nasza Historia nr 1/2015 już w sprzedaży!
Nasza Historia nr 1/2015 już w sprzedaży! Dziennik Zachodni
Po raz kolejny zapraszamy do lektury miesięcznika "Nasza Historia". Jak zwykle zawiera on mnóstwo ciekawych opowieści z dziejów Śląska (a i całego regionu, który obejmuje dzisiejsze województwo śląskie). Chcielibyśmy jednak szczególnie polecić trzy z nich.

Artykuł "Chcieli, żeby Śląsk był jak... Szwajcaria" autorstwa Agaty Pustułki, poświęcony jest głównie przez lata zapomnianym - czy też raczej przemilczanym, wyklętym wręcz - postaciom śląskich polityków Józefa Kożdonia, Ewalda Latacza i Carla Ulitzki, których wizje samodzielnego Śląska nigdy się nie ziściły. Każdy z nich miał i starał się realizować program polityczny, któremu nie po drodze było z wielkimi rozgrywającymi śląską ziemią, w tym i z państwem polskim. W związku z tym zresztą lider Śląskiej Partii Ludowej był przecież w okresie walki o przynależość Śląska Cieszyńskiego represjonowany, a i potem, przy okazji włączenia Zaolzia do Polski, nie miał lekko.

Na postaci Kożdonia położyła się później cieniem sprawa jego związków z nazistami - chociaż, jak wskazuje autorka artykułu - swoją pozycję w latach III Rzeszy wykorzystywał on, by chronić osoby, którym groziły prześladowania.

Agata Pustułka pisze również o Arkadiuszu Lisieckim, drugim biskupie diecezji katowickiej. Trudny, jeden z najtragiczniejszych momentów śląskiej XX-wiecznej historii, opisuje Dawid Smolorz, w artykule "Zima 1945: ucieczka przed Ruskimi, czyli pożegnanie Ślązaków z Heimatem". Również i ten temat przez całe lata, mimo iż obecny w pamięci tysięcy Ślązaków - nie tylko tych, którzy po 1945 r. nigdy już do małej ojczyzny nie wrócili - skazany był na publiczne zapomnienie. Także i Mieczysław Żeglin odkrywa przed nami wątek śląskiej historii, znany praktycznie tylko historykom i pasjonatom dziejów starożytnych. Autor zabiera nas w czasy naszej historii pradawnej swym artykułem "Wandalowie: spod Ślęży do Afryki". Zanim bowiem Wandalowie osiedlili się w Hiszpanii i Afryce, zanim złupili Rzym, jeden z ich szczepów - Silingowie - zamieszkiwał ziemie dzisiejszego Śląska, który być może nawet (naukowcy nie są zgodni w tej kwestii, lecz to całkiem prawdopodobne) od Silingów tych właśnie nazwę swoją wywodzi. I to na Śląsku rozpoczęła się epopeja, która miała doprowadzić Silingów i ich pobratymców w dalekie kraje Zachodu i Południa, gdzie historia Wandalów tak dramatycznie splotła się z dziejami ginącego (m.in. za ich sprawą) Cesarstwa Rzymskiego. Czyż to nie fascynujące?

Z kolei miłośników historii Zagłębia zainteresuje na pewno artykuł Tomasza Szymczyka "To jedyna ocalała cerkiew w Zagłębiu. Metropolita Dionizy nie miał tu wstępu", przybliżający losy duchowieństwa i wiernych prawosławnych w Zagłębiu. Zaś Jadwiga Jenczelewska kontynuuje swój arystokratyczny cykl, tym razem przypominając nam ród Garnierów. Jest i coś dla fanów historii PRL: artykuł Barbary Kubicy o górniczych książeczkach i sklepach "G".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!