Powstanie pierwsza bursa w Katowicach

  Powstanie pierwsza bursa w Katowicach

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Maciek w swoim pokoju w akademiku

  Maciek w swoim pokoju w akademiku ©Lucyna Nenow

  Pokolenia studentów żyły wizją kampusu akademickiego w centrum Katowic. Każde kolejne było przekonane, że to już, za moment, akademiki wyrosną w Śródmieściu. Złe wieści - kolejne pokolenie jeszcze poczeka. W międzyczasie radę na deficyt studentów w centrum ma TBS
  Maciek w swoim pokoju w akademiku

  Maciek w swoim pokoju w akademiku ©Lucyna Nenow

  Ile osób zmieści się na 142 metrach kwadratowych? Nawet osiem. Dla tylu miejsce planuje przygotować w jednym ze swoich mieszkań katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. To nie rada na głód mieszkań, a pomysł na wprowadzenie studentów do centrum. TBS dostał od miasta mieszkanie na drugim piętrze kamienicy przy ul. Teatralnej 17b. Właśnie tu powstanie pierwsza katowicka bursa studencka.

  Kampus widmo
  - To pilotażowy projekt, liczymy się z tym, że początki będą trudne. Na początek musimy pomieszczenia wyremontować i przystosować do warunków, które bursa musi spełniać. Wcześniej w tym lokalu były biura. Jeśli nam wyjdzie, chcemy zaproponować miastu, że zajmiemy się kolejnymi lokalami - tłumaczy Stanisław Badura, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego. TBS ma pomysł na mieszkania i powierzchnie użytkowe, które po kolejnych przetargach nadal nie znajdują najemców.

  - Przy Teatralnej są cztery pokoje, w każdym z nich może być miejsce dla dwóch studentów. Dopiero po remoncie będziemy się zastanawiać nad wysokością czynszu. Czy rozliczać koszty, które ponieśliśmy, na 5 czy 10 lat - dodaje Badura. Pomysł jest taki, że TBS będzie właścicielem mieszkania, ale dysponentem powierzchni ma być jedna z uczelni.

  Musi wystarczyć
  Jedna bursa wiosny nie czyni, ale lepsze to niż czekać lata na akademiki w kwartale Pawła, Wodna, Górnicza, przy Wojewódzkiej czy Warszawskiej. Obecnie akademiki w Katowicach są w centrum, ale nieliczne, najwięcej jest w Ligocie. W sumie to kilka tysięcy miejsc w kilkunastu domach studenckich. Wielkie bloki dla kilkuset osób - w porównaniu do nich 8-osobowa bursa będzie kameralnym apartamentem. A standard? Bywa że jak na zdjęciu obok. Maciej Smykowski właśnie wrócił po pięciu latach przerwy na studia. Wybrał mieszkanie w akademiku Politechniki Śląskiej przy ul. Krasińskiego 25a. To 9-piętrowy blok, w którym jest jakieś 800 pokoi-mieszkań! Wszystkie są malutkie i niskie.

  - Wróciłem na stare śmieci - opowiada Maciek. - Gdy moja mam studiowała, a potem zaczynała pracę, to tu mieszkaliśmy prawie dziewięć lat - dodaje. Maciek ma do dyspozycji kilkanaście metrów kwadratowych, łazienkę i przedpokój, który pełni rolę aneksu kuchennego. Na wyposażeniu jest lodówka, wanna, łóżko piętrowe i dywany. Mieszka sam, ale w dwójce, więc spodziewa się współlokatora. - Nie potrzebuję dużo. Wkurza mnie tylko to, że tu nikt nie oszczędza. Woda leje się strumieniami, a kaloryferów nie da się przykręcić - ocenia. Plusy to koszty - czynsz i media wynoszą około 320 zł miesięcznie - oraz dostęp do internetu. Minus to cienkie ściany - słychać każdą imprezę.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bursy już od dawna funkcjonuja w Katowicach

   Anita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   Bursa Pani Redaktor to budynek dla uczniów choć faktem jest, że termin ten nadal nadużywają niektóre uczelnie.
   W Katowicach działa od kilku lat bursa przy ul. Sokolskiej na terenie Ślaskich...rozwiń całość

   Bursa Pani Redaktor to budynek dla uczniów choć faktem jest, że termin ten nadal nadużywają niektóre uczelnie.
   W Katowicach działa od kilku lat bursa przy ul. Sokolskiej na terenie Ślaskich Technicznych Zakładów Naukowych, a domów studenckich jest kilkanaście.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama