Ważne
  Katowiczanin wraz z zespołem Snow Art Team na Festiwalu...

  Katowiczanin wraz z zespołem Snow Art Team na Festiwalu Śniegu i Lodu w Chinach

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Snow Art Team
  1/2
  przejdź do galerii

  Snow Art Team ©Snow Art Team

  Katowiczanin Tomasz Koclęga wraz z zespołem Snow Art Team Rok na Festiwalu Śniegu i Lodu. Rok temu polska drużyna była odkryciem imprezy w chińskim Harbinie.
  Katowiczanin wraz z drużyną Snow Art Poland być może po raz kolejny zawojuje Międzynarodowy Festiwal Śniegu i Lodu w chińskim mieście Harbin. Impreza wystartuje po raz 31. już dziś. Polskę na turnieju rzeźb ze śniegu i lodu będzie reprezentował zespół, którego liderem jest rzeźbiarz i wykładowca katowickiej Akademii Sztuk Pięknych - Tomasz Koclęga.

  Oprócz Koclęgi, który jest liderem zespołu, Snow Art Poland tworzą także Jarosław Bagiński, dyrektor generalny oraz Bartłomiej Bala i Piotr Proba. Drużyna na chińskim festiwalu wystąpi już po raz drugi. W ubiegłym roku zdobyła nagrodę Best Creativity Award.

  - To stało się początkiem naszej popularności, która została dostrzeżona przez największe agencje prasowe i stacje telewizyjne w Chinach oraz polskie media. Sukces skłonił Jarosława Bagińskiego do stworzenia profesjonalnego zespołu Snow Art Poland - wyjaśnia Bartłomiej Bala, który jest jednocześnie rzecznikiem zespołu.

  Tegoroczna koncepcja Tomasza Koclęgi na Festiwal Harbin 2015 zakłada realizację kompozycji rzeźbiarskiej pod wiele mówiącym tytułem "Codzienność". Rzeźba ma przedstawiać postać ludzką, która podtrzymuje i podpiera liczne płaszczyzny.

  - Człowiek zmaga się z nimi, ale nie walczy. Próbuje udźwignąć, nachylone pod kątem, ułożone w różnych płaszczyznach i zwielokrotnione bryły, które na niego spadają. Rozsypujące się płaszczyzny skupiają ludzki dramat codziennej walki człowieka z przeciwnościami losu, własnymi ułomnościami oraz sobą samym. Walka ta jest jednak równa, co uwidacznia się w kompozycji poprzez swoistą równowagą. Tutaj nie ma wygranych ani przegranych - człowiek nie triumfuje, ale też nie przegrywa - opowiada Bala.

  Koclęga tworzy nie tylko w lodzie i śniegu, ale przede wszystkim monumentalne, plenerowe rzeźby, które zazwyczaj koncentrujące się na człowieku, jego naturze i emocjach. Często umieszczane są na drzewach lub w ich sąsiedztwie, aby podkreślić relację człowiek z naturą. Jego rzeźby pojawiały się w przestrzeniach publicznych w Bratysławie, w Klenovej w Zlinie, we Wrocławiu, w Górkach Wielkich, w Siemianowicach, w Pabianicach, w Cieszynie, Bytomiu, Gliwicach. I oczywiście w Katowicach, być może pamiętacie, instalacja -wielkie uszy zawieszone na drzewach - była pokazywana w okolicach Akademii Muzycznej w 2011 i 2012 r.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
  *Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
  * Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama