Symbole Światowych Dni Młodzieży są już w powiecie rybnickim...

  Symbole Światowych Dni Młodzieży są już w powiecie rybnickim [ZDJĘCIA]

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Symbole Światowych Dni Młodzieży są już w powiecie rybnickim
  1/58
  przejdź do galerii

  Symbole Światowych Dni Młodzieży są już w powiecie rybnickim ©Barbara Kubica

  Symbole Światowych Dni Młodzieży, czyli ponad blisko 4-metrowy krzyż oraz ikona Salus Populi Romani, są już w powiecie rybnickim. Poświęcone przez papieża symbole, które peregrynują po parafiach w całej Polsce, w niedziele dotarły do Archidiecezji Katowickiej. Dziś po południu dotarły do Czerwionki-Leszczyn, skąd wieczorem zostały przewiezione do Rybnika.
  Dziś po południu symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły do Czerwionki-Leszczyn. Po krótkim nabożeństwie w parafii św. Józefa przeniesiono je ulicami gminy na teren hali targowej. Po godzinie 19 specjalnym samochodem-kaplicą mierzący 3,8-metra krzyż został przewieziony do parafii św. Barbara w Rybniku-Boguszowicach, gdzie odbędzie się całonocne czuwanie.

  – Ojciec Święty przekazując symbole miał dwa życzenia: żeby krzyża nie zamykać w kościołach i aby ten jak najczęściej pokazywany był w przestrzeni publicznej, wśród potrzebujących. Stąd m.in. obecność krzyża w szpitalu i w schronisku dla bezdomnych – mówi ksiądz Marek Bernacki, który przygotowuje uroczystości związane z peregrynacją w Rybniku. Ale schronisko dla bezdomnych, to nie jedyne miejsce, gdzie mieszkańcy regionu modlić się będą przed krzyżem.

  – Kiedy krzyż dotrze do parafii św. Barbary w Boguszowicach, tam przez całą noc będzie się odbywała adoracja. Jako ostatnie, już nad ranem w czwartek, czuwały będą przy nim żony górników, które potem odprowadzą krzyż przed kopalnię Jankowice. Zależało nam na tym, by górnicy idący na poranną szychtę mogli się przed nim zatrzymać. Chcemy dać górnikom trochę nadziei, wiemy, jaka jest sytuacja w tej branży – podkreśla ksiądz Marek Bernacki. Z Boguszowic krzyż pojedzie do Chwałowic, a potem wystawiony zostanie w największym, rybnickim kościele – Bazylice św. Antoniego. Tam modlić się przed nim będą młodzi ludzie – uczniowie rybnickich szkół średnich. Niezwykłym elementem perygrynacji będzie procesja z krzyżem z Bazyliki na rybnicki rynek. Wielki symbol Światowych Dni Młodzieży przeniosą harcerze, by także mieszkańcy robiący zakupy w centrum miasta, odwiedzający restauracje czy galerię handlową, mogli się przed nim pokłonić. Ale najważniejszym elementem wizyty krzyża w Rybniku będzie orszak kolędowy, który punktualnie o godzinie 15 w czwartek wyruszy z rybnickiego rynku w stronę parafii św. Jadwigii na Nowinach. Po drodze orszak będzie się zatrzymywał w kilku miejscach, gdzie odegrane zostaną historyczne i religijne scenki. – Zatrzymamy się w kilku miejscach, przy Realu, na ulicy Zebrzydowickiej, przed samym kościołem. Młodzież pokaże scenki z motywami Bożego Narodzenia oraz z elementem pasyjnym. W programie pokazanie m.in. rzezi niewiniątek, ucieczki do Egiptu. Dzieci z zespołu Przygoda, które będą towarzyszyły orszakowi – zaśpiewają kolędy. Chcę, żeby poprowadziła nas orkiestra dęta – wyjaśnia ksiądz Marek Bernacki. – Będą ludzie w przebraniach kolędników, a mam też na nadzieję, że przyłączą się do nas mieszkańcy – mówi ksiądz Marek.

  Po tym jak przy krzyżu pomodlą się mieszkańcy Nowin, krzyż Światowych Dni Młodzieży zaliczy w Rybniku jeszcze jeden przystanek. – Wieczorem zatrzymamy się przy szpitalu w Rybniku-Orzepowicach. Chcemy to tak zorganizować, by chorzy mogli otworzyć okna swoich sal i w ten sposób przyłączyć się do osób, które przy krzyżu modlić się będą na dziedzińcu. Myślę, że uda się namówić jednego z pacjentów, by odmówił modlitwę za lekarzy i pielęgniarki, oraz jednego z lekarzy do poprowadzenia modlitwy za chorych - mówi ksiądz Marek. Potem zaplanowano już przejazd krzyża do Wilczy.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
  *Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
  * Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama