Koniec Kompanii Węglowej: cztery kopalnie zostaną zamknięte....

  Koniec Kompanii Węglowej: cztery kopalnie zostaną zamknięte. Rząd proponuje górnikom odprawy

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koniec Kompanii Węglowej: cztery kopalnie zostaną zamknięte. Rząd proponuje górnikom odprawy
  Związkowcy zarzucają Ewie Kopacz kłamstwo, a plan naprawczy nazywają zaproszeniem do wojny. Rząd twierdzi, że alternatywą był upadek Kompanii.
  Koniec Kompanii Węglowej: cztery kopalnie zostaną zamknięte. Rząd proponuje górnikom odprawy
  [AKTUALIZACJA GODZ. 15.30]

  Obecnie strajkuje około 1000 górników na 4 kopalniach, w tym około 550 na kopalni Brzeszcze. Na kopalni Bobrek – Centrum w Bytomiu protestują pracownicy dołowi i pracownicy przeróbki węgla, a do strajku szykuje się część administracji.
  Związkowcy otrzymali na jutro zaproszenie na rozmowy z Wojciechem Kowalczykiem, pełnomocnikiem do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla.
  Zaproszenia tego nie przyjęli. Oświadczyli, że jeżeli pełnomocnik Kowalczyk chce z nimi rozmawiać, powinien przyjechać do Katowic. Tak czy inaczej, całkowicie odrzucają program naprawczy rządu. Od poniedziałku na terenie województwa śląskiego rozpoczną akcję protestacyjno-strajkowa, w ramach której zapowiadają niespodzianki. Nie zdradzają jeszcze, na czym będą one polegać.

  [AKTUALIZACJA GODZ 11.30]

  Dwaj wiceprezesi Kompanii Węglowej maja odwiedzać dziś strajkujące kopalnie w celu przekonania górników do zaakceptowania planu naprawczego.

  ***

  Rząd przyjął wczoraj plan naprawczy dla Kompanii Węglowej. Plan, który de facto oznacza koniec tej spółki w dotychczasowej postaci. W miejsce największej spółki wydobywczej Unii Europejskiej ma powstać nowy koncern (nazwany roboczo "nową Kompanią Węglową"), w skład którego docelowo ma wchodzić 9 kopalń. To o pięć mniej niż obecnie - z tej piątki jedna ma zostać sprzedana do katowickiej spółki Węglokoks, cztery pozostałe trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, co w praktyce oznacza ich likwidację.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Rząd o górnictwie: cztery kopalnie do likwidacji, 5 tysięcy pracowników kopalń do zwolnienia


  Premier mówi: skończył się czas na rozmowy


  Alternatywą wobec tego programu może być tylko upadłość Kompanii Węglowej, a to oznacza stratę miejsc pracy i koszty związane z upadłością - podkreślała premier Ewa Kopacz podczas wczorajszej konferencji prasowej. Sekundował jej Wojciech Kowalczyk, rządowy pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego i główny architekt zaprezentowanego wczoraj planu naprawczego Kompanii. Na potwierdzenie słów o grożącej koncernowi plajcie sypał danymi, pokazującymi w jak fatalnej sytuacji znajduje się obecnie ta spółka.

  - Strata za pierwsze 11 miesięcy ubiegłego roku wyniosła ponad 1,1 miliarda złotych. Zobowiązania Kompanii sięgają ok. 4,2 miliarda złotych - wyliczał Kowalczyk, choć dla osób śledzących doniesienia z branży górniczej dane te nie były żadnym zaskoczeniem. Koncern od dobrych dwóch lat jest na równi pochyłej. Spadające gwałtownie ceny węgla, kłopoty z jego sprzedażą plus wysokie koszty własne i brak perspektyw na poprawę koniunktury sprawiły, że widmo katastrofy stawało się coraz bardziej realne.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Likwidacja Kompanii Węglowej: Strajk w kopalni Brzeszcze - dołączają kolejni górnicy [NOWE FAKTY]


  Jeszcze w listopadzie Mirosław Taras, ówczesny prezes KW przyznał, że każdy miesiąc jej działalności przynosi 150 mln zł straty i gdyby chcieć w szybkim tempie zasypać różnicę między przychodami a kosztami, to trzeba by zamknąć 5 kopalń i zwolnić 15 tys. ludzi. Dwa dni później już nie był prezesem, ale słuchając wczorajszych słów premier Kopacz trudno było nie odnieść wrażenia, że przedstawiona przez niego diagnoza przetrwała dłużej od jego rządów.

  - Czas rozmowy minął, nadszedł czas na działanie. Mieliśmy przed sobą dwie drogi: albo systematyczne doprowadzanie dodatkowych pieniędzy do górnictwa, albo drogę zdecydowanie trudniejszą i wymagającą determinacji. Wybrałam tą drugą - mówiła premier Kopacz. Jak dodała stosowna ustawa w sprawie planu trafi do laski marszałkowskiej dziś lub jutro.
  - Będzie ona procedowana drogą poselską, ale czasu na działania nie mamy zbyt wiele - zaznaczyła Ewa Kopacz.

  Tyle, że rozmów nie było - odpowiadają związkowcy


  Zaprezentowany wczoraj plan naprawczy dla Kompanii przypomina program restrukturyzacji górnictwa, jaki na przełomie XX i XXI stulecia realizował rząd Jerzego Buzka. Różnica sprowadza się przede wszystkim do skali. Rewolucja, którą proponuje Ewa Kopacz jest zdecydowanie mniejsza niż ta, którą przeprowadził na Śląsku duet Jerzy Buzek - Janusz Steinhoff (ten drugi był wówczas wicepremierem i ministrem gospodarki). Wtedy z branży odeszło ok. 100 tysięcy pracowników, teraz Kompania ma zostać odchudzona o niespełna 5 tysięcy osób.

  Nie oznacza to jednak, że zmiany będą łatwe do przeprowadzenia. Górniczy związkowcy jeszcze wczoraj rano wysłali do premier Kopacz list, w którym przypominali, że jej poprzednik - Donald Tusk - obiecał, iż proces restrukturyzacji górnictwa nie będzie wiązał się z likwidacją kopalń i zwalnianiem pracowników, a ona sama wspólnie z wicepremierem Januszem Piecho-cińskim zapewniała, że nowy plan naprawczy dla KW poprzedzą konsultacje ze stroną związkową.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (29)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gruby

   to ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   może i nie jest lekko, niech zarabiają trochę więcej niż w innych zawodach ale niech zrezygnują z tych wszystkich dodatkowych przywilejów finansowych skoro zależy im tylko na pracy. dlaczego w...rozwiń całość

   może i nie jest lekko, niech zarabiają trochę więcej niż w innych zawodach ale niech zrezygnują z tych wszystkich dodatkowych przywilejów finansowych skoro zależy im tylko na pracy. dlaczego w innych zawodach niema takiego wsparcia finansowego od państwa jak w górnictwie. górnicy boją się ze zostanie odcięta pępowina od tej krowy dojnej którą jest państwo. według mnie kopalnie powinny być sprywatyzowane (mogą to być pracownicy) ile sobie zarobią tyle będą mieli, a wtedy jak nie będzie zewnętrznego zastrzyka gotówki to sami się pozwalniają. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jepac ryli

   remix (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   zamknac! te zjebane kopalnie !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SOLIMARNOSC

   WACEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ODDAC KOPALNIE TYM CIULOM Z ZARZADU SOLIMARNOSCI GORNICZEJ NIECH RZADZA SPASIONE
   NIEROBY-BUCE

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązak

   Matwiej Płatow. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Czy Polska to niepodległy Kraj? A może już kondominium UE wykonujący bezwzględnie polecenia ? A może-,,popatrz Matko,popatrz Ojcze idą drogą zadowolone dwa folksdojcze jeden Polok drugi Ż-- ,bo...rozwiń całość

   Czy Polska to niepodległy Kraj? A może już kondominium UE wykonujący bezwzględnie polecenia ? A może-,,popatrz Matko,popatrz Ojcze idą drogą zadowolone dwa folksdojcze jeden Polok drugi Ż-- ,bo sprzedali Unii Polskę za Swój byt.Co za Hańba,co za Wstyd.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WREŚCIE

   jo z ziemowita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   Nareście pozamykają ten syf który przynosi straty.W końcu może na naszych kopalniach które dawają rady pojawią się pieniądze,bo przez te minusy nierentownych kopalń my wszyscy cierpimy.A czego te...rozwiń całość

   Nareście pozamykają ten syf który przynosi straty.W końcu może na naszych kopalniach które dawają rady pojawią się pieniądze,bo przez te minusy nierentownych kopalń my wszyscy cierpimy.A czego te idi@ci jeszcze strajkują jak na minusach jadą.Zatrudnienie dostaną przecież u nas na kopalniach.Nie rozumie ich postępowaniazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   debil

   górnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jak zamkna kopalnie to ty bedziesz ziemie gresc debilu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wreście

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Ale ty debil jesteś , nic dodać nic ująć

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prywatyzacja

   Sztygar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Dalszy krok ku prywatyzacji kopaln.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Alojoz .....szkoda że twój tatuś nie podjął męskiej decyzji i nie

   karminadel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

   przerwał stosunku w połowie to dzisiaj na świecie by jednego głupiego ci...a było mniej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Pani Premier

   alojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 21

   Nareszcie męska decyzja.Ciągłe dofinansowywanie z budżetu ( a więc przez społeczeństwo) chronicznie deficytowych zakładów - jest absurdalne z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Alojzie! Oddac kopalnie Czechom lub Niemcom oni wam pokaza jak sie zarzadza

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   przemyslem. Przeciesz nikt sie nie spodziewal ze" Malpa co zepsula zegarek"Nie zarznie Slaskiego przemyslu! na OS nikt nie jest zdziwiony,przeciesz polak to najwieksza miernota współczesnej europy...rozwiń całość

   przemyslem. Przeciesz nikt sie nie spodziewal ze" Malpa co zepsula zegarek"Nie zarznie Slaskiego przemyslu! na OS nikt nie jest zdziwiony,przeciesz polak to najwieksza miernota współczesnej europy i Slazak o tym WIE! My Slazacy mozemy wam tylko wspolczuc. Jak powiadali Stare Slonzoki polok byl dzidem,jest dziadem i zawsze bydzie dziadem. Starzyki mieli to porownanie jak gospodarzyl Niemiec na OS a jak WY i pewnie dlatego taka ocena bez empatji . Pozdrawiam cie CZULE .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po likwidacji górnictw od razu w Polsce odczujecie wyższą stopę życiową

   pan szmaciak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   Senat się zlikwiduje, posły zrezygnują z diet, a pampersy w Biedronkach dostaniecie za friko...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bytom 14.I godz 17 manifest

   marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   No i najciekawsze ze niektórzy ludzie na serio tak myślą. A będzie tak jak w przypadku nowego podatku od taniejącej benzyny... Zaraz i tak wpierd#&%@ jakiś nowy syf za który będzie dane nam...rozwiń całość

   No i najciekawsze ze niektórzy ludzie na serio tak myślą. A będzie tak jak w przypadku nowego podatku od taniejącej benzyny... Zaraz i tak wpierd#&%@ jakiś nowy syf za który będzie dane nam zapłacić, albo sobie pensje dźwigną za udane udupien@e górników. W środę w Bytomiu organizowany jest przemarsz o 17 i ja na pewno będę manifestowac. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   związki w kopalni sa jak Leper w polityce

   wito (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

   Jeżeli związki mają swój plan naprawczy to przekazać im jedną z kopalni przeznaczonych do likwidacji i niech na niej go wprowadza. Górnicy którzy zaufaja swoim związkom i przejdą do tej kopalni...rozwiń całość

   Jeżeli związki mają swój plan naprawczy to przekazać im jedną z kopalni przeznaczonych do likwidacji i niech na niej go wprowadza. Górnicy którzy zaufaja swoim związkom i przejdą do tej kopalni rezygnuja z odpraw.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy w Niemczech Związki np. IG Metall czy ver.di

   GoldAdler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   też są jak Lepper w polityce ? Czy może polityka w Polsce za dużo ingeruje w struktury związkowe ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może struktury związkowe za dużo ingerują w politykę?

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A może struktury związkowe za dużo ingerują w politykę?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Świetny plan !

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Jak czytam wszystkie bzdurne komentarze artykułach o polskim górnictwie, tak Twojemu pomysłowi przytakuję. Dobrze jest związkowcom walczyć z władzami firmy, bo mają za sobą pracowniczy proletariat....rozwiń całość

   Jak czytam wszystkie bzdurne komentarze artykułach o polskim górnictwie, tak Twojemu pomysłowi przytakuję. Dobrze jest związkowcom walczyć z władzami firmy, bo mają za sobą pracowniczy proletariat. Wystarczy tylko przestać wskazywać do czego służy kilof i łopata oraz co, i gdzie mają robić, to od razu spokornieją. Niech idą na swoje skoro wciąż im za niskie wypłaty, za ciężka praca (taaaa pewnie, przez nie więcej jak 5h/szychta), za mało dodatków i dewiz.
   A niech nawet dostaną odprawy, z których zrzucą się na odkupienie jednej lub dwóch kopalń z pełną i działającą infrastrukturą.
   Ciekawym jak szybko związkowcy, którzy zostaliby pewnie prezesami, wyruchaliby bez mydła "swoich podopiecznych".

   Górnictwo na śląsku to permanentna patologia, a zwykłych ludzi jak nie było stać na węgiel, tak stać ich wciąż nie będzie.
   Amenzwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   ALKOHOL

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   PIJ BRACISZKU PIJ POTEM KIJ

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama