Katowice na miejskie rowery poczekają bo tak chcą urzędnicy

  Katowice na miejskie rowery poczekają bo tak chcą urzędnicy

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  To mobilna wypożyczalnia biura ESK, w ubiegłym roku stanęła m.in. przy rynku

  To mobilna wypożyczalnia biura ESK, w ubiegłym roku stanęła m.in. przy rynku ©Justyna Przybytek

  Podobno firmy pchają się, aby w Katowicach uruchomić wypożyczalnie rowerów. Urzędnicy grzecznie dziękują. Twierdzą, że najpierw trzeba miastu rowerowej infrastruktury. Cóż, gdy infrastruktura będzie odpowiednia, rowery będziemy oglądać, ale co najwyżej w muzeach
  To mobilna wypożyczalnia biura ESK, w ubiegłym roku stanęła m.in. przy rynku

  To mobilna wypożyczalnia biura ESK, w ubiegłym roku stanęła m.in. przy rynku ©Justyna Przybytek

  Mieliśmy w Katowicach w ubiegłym roku pierwszą w historii miasta wypożyczalnię rowerów. Taką uruchomiło katowickie biuro ESK, które zakupiło 20 holendrów - miejskich rowerów produkowanych w Polsce według holenderskiego wzoru z chińskich części - i wypożyczało je przy okazji imprez organizowanych w mieście.

  Zazdrościmy...
  Do Wrocławia nas nie ciągnie, ale sukcesu zazdrościmy. Stolica Dolnego Śląska w czerwcu tego roku będzie miała sieć 17 wypożyczalni rowerów.
  Uruchomi ją prywatny operator wybrany w przetargu - firma Nextbike Polska. Wrocławski magistrat zapłaci prawie 1,1 mln zł. za to, że operator uruchomi wypożyczalnie i kupi sprzęt. Nextbike przez 2.5 roku będzie na interesie zarabiała. Po tym biznes przejmuje miasto.
  Jak działa wypożyczalnia bezobsługowa? To proste. Wynajęty w jednej z wypożyczalni rower będzie można oddać w dowolnym miejscu. Rowerów będzie 140, a miejsc do zapięcia 210. Za rowery wrocławianie będą płacić kartami płatniczymi lub Urban-card. Pierwszych 20 minut ma być darmowe. Kolejne 40 za 2 zł, a każda następna godzina - 4 zł.

  Rower na zajączka?
  My na podobny rowerowy zawrót głowy musimy poczekać. W tym roku, jak i w poprzednim honor miasta ratuje biuro ESK. Już w kwietniu obiecuje uruchomić mobilną wypożyczalnię 20 holendrów. Taką jak w ubiegłym roku - czyli organizowaną pod namiotem ESK na rynku lub w pobliżu miejsca imprezy. W planach są też, podobne do zeszłorocznych, wycieczki rowerowe po Śląsku pod banderą biura.
  Chętnych na rowery z logo ESK nie brakowało.

  - W wycieczkach wzięło udział ponad 200 osób, a rowery wypożyczyło 650 - wylicza Mirek Rusecki rzecznik biura. Wśród nich wielu obcokrajowców i przyjezdnych. Rowery można było wypożyczyć bezpłatnie, za zwrotną kaucją (100 zł) lub bez kaucji poprzez zarejestrowanie się w biurze.
  Plany są, ale w porównaniu do wrocławskich, skromne.

  - Chcemy uruchomić pięć stałych wypożyczalni w mieście - zapowiada rzecznik. Te miałyby znajdować się w różnych punktach Śródmieścia. Potrzeba pieniędzy, około 200 tysięcy złotych.
  Projekt trafił już do magistratu. - Jest ciekawy, na pewno zyska nasze wsparcie, ale jeszcze nie wiadomo jakie - tłumaczy Jakub Jarząbek z biura prasowego UM.

  A może model wrocławski? - Do miasta zgłaszają się prywatne firmy, które chciałyby uruchomić sieć wypożyczalni rowerów miejskich, ale na razie pracujemy nad poprawą infrastruktury ścieżek rowerowych, ich oświetlenia i oznaczenia. Kiedyś do pomysłu z operatorem wrócimy - dodaje Jarząbek.
  Kiedy? Nie wiadomo.  Gdzie jeszcze na rower?

  Może do WPKiW
  Poprzedni prezes Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, obecnie prezydent Chorzowa Andrzej Kotala ogłosił konkurs na uruchomienie trzech wypożyczalni rowerów na terenie WPKiW. Nowy szef parku i przewodniczący Rady Miasta w Katowicach - Arkadiusz Godlewski - zapowiedział, że przyjrzy się inicjatywie. Jak twierdzi nie trzeba prywatnej firmy i dzierżawy terenu parku na wypożyczalnie, a lepiej, aby rowery kupił i wypożyczał sam park, jako spółka.

  Albo na kopalnię
  Tyle, że trzeba czekać do sierpnia. Właśnie w sierpniu na terenie po kopalni Katowice organizowany jest festiwal Tauron Nowa Muzyka. Podczas imprezy uruchamiana jest wypożyczalnia rowerów miejskich.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama