"Bestiariusz" w Centrum Scenografii Polskiej

  "Bestiariusz" w Centrum Scenografii Polskiej

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Półtora roku pracy, 30 artystów, wykorzystana m.in. twórczość Feliksa Netza. To "Bestiariusz" - słuchowisko, które wczoraj miało prapremierę.
  Wczoraj w Centrum Scenografii Polskiej, na terenie nowej siedziby Muzeum Śląskiego odbyła się prapremiera słuchowiska "Bestiariusz". O naturze diabła.

  - Słuchowisko traktuje o wielowymiarowości diabła, który jest przy nas przy różnych sytuacjach życiowych - tłumaczy Krzysztof Kiczek, realizator dźwięku Radia Katowice, filolog, który jest autorem scenariusza słuchowiska.

  Jak tłumaczy pomysłodawca projektu, Szatan pojawia się w tutaj nie tylko w kontekście wydarzeń historycznych, ale także prywatnych - mając za tło indywidualne ludzkie tragedie lub po prostu chwile zwątpienia.

  - Słuchowisko oparte jest na trzech materiach tekstowych. Wykorzystana została poezja i proza Feliksa Netza z tomiku oraz Pismo Święte - dodaje Kiczek.

  Jak zdradza, dialogi i dźwięk nagrywano w takich przestrzeniach jak bunkier w siedzibie Polskiego Radia Katowice (ul. Ligonia) czy też bazylika św. Ludwika w Katowicach Pane-wnikach. Realizacja materiału odbywała się natomiast specjalnie zaaranżowanym na potrzeby projektu studiu, mieszczącym się w siedzibie katowickiej rozgłośni.

  Muzykę skomponował Krzysztof Kurek z zespołu Thaw, wykonał ją towarzystwie Józefa Skrzeka i żeńskiego chóru.
  Realizacja "Bestiariusza" trwała półtora roku. Wzięło w niej udział ponad trzydziestu artystów, większość bohaterów została wykreowana przez aktorów związanych z Teatrem Śląskim w Katowicach. Głosu diabłu użyczył Dariusz Chojnacki.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
  *Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
  * Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama