Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompania Węglowa protest górników: rozmowy zerwane. Padły mocne słowa [RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO]

KD
Kompania Węglowa protest górników. Dziś odbyło się drugie spotkanie związkowców górniczych z przedstawicielami rządu. Rozmowy zostały jednak przerwane przy bardzo złej atmosferze. Na wieść o ich fiasku około 3 tys. mieszkańców Brzeszcza rozpoczęlo blokadę drogi.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Protest górników: rozmowy z przedstawicielami rządu zerwane! [RELACJA LIVE, ZDJĘCIA, WIDEO]

CZYTAJ TAKŻE:
Rozmowy związków górniczych z przedstawicielami rządu przerwane. Dlaczego?

tweety o #StrajknaŚląsku

[AKTUALIZACJA GODZ. 23.50]

Dariusz Potyrała z Związku Zawodowego Górników w Polsce:
Nie rozumiem dlaczego w taki sposób zachowali się przedstawiciele rządu. Przecież pod ziemią czekają zdesperowani ludzie, którzy walczą o swoje miejsca pracy. A minister wyskakuje z jakimś "pajacowaniem". W sobotę przedstawiciele rządu mieli problem z pełnomocnictwami. Nie umieli się zdecydować czy mogą czy nie podejmować decyzje. W niedzielę wyszła kwestia bardziej ich kompetencji i kultury. To nie są partnerzy do rozmowy. Za zamkniętymi drzwiami w niedzielę próbowaliśmy rozmawiać i rozmawialiśmy o jednej kopalni "Brzeszcze". Jednak to cztery kopalnie dziś są skazane na zamknięcie. W przypadku "Brzeszcza" zaproponowaliśmy nawet program restrukturyzacyjny i znaleźliśmy inwestora. Tym bardziej nie rozumiem dlaczego strona rządowa tak się zachowała. Dla każdej z czterech przeznaczonych do likwidacji kopalń związki mają przygotowane propozycje rozwiązania innego niż likwidacja. Jeżeli uznamy, że jest chęć rozmów z drugiej strony, to będziemy rozmawiać. Ale na inwektywy w naszym kierunku się nie godzimy. O programie nikt z nami nie rozmawiał, o jego założeniach dowiedzieliśmy się z telewizji, a to, co dzieje się podczas rozmów to już kuriozum. Po raz pierwszy spotykam się z sytuacją, że negocjatorzy mają problem z wystartowaniem rozmów. Nie wiemy co się wydarzy w najbliższym tygodniu. Patrząc na fakt, że w ciągu nocy mieszkańcy Brzeszcz wybudowali miasteczko namiotowe. Po dzisiejszych nieszczęśliwych rozmowach zaczęli rozmowach zaczęli blokować drogę do kopalni. Słyszałem, że jest tam też próba podjęcia strajku głodowego. A to bardzo poważna decyzja. Mam wrażenie, że powoli wszystko zaczyna się wymykać spod kontroli. Ludzie reagują na decyzje rządu bardzo spontanicznie. Nie wiem, co zrobią w najbliższym tygodniu, by obronić swoje zakłady.

[AKTUALIZACJA GODZ. 21.50]

Stanowisko Niezależnego Samorzadnego Związku Zawodowego Policjantów:

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa śląskiego solidaryzuje się z górnikami i pracownikami Kompanii Węglowej protestującymi przeciwko likwidacji czterech kopalń na Śląsku. Służby mundurowe, w tym policja, przekonały się jak wygląda dialog z rządzącymi. Przed odebraniem nam części posiadanych uprawnień przedstawiano nas jako grupę zawodową krezusów, którzy korzystają z przywilejów nieosiągalnych dla reszty społeczeństwa. Teraz to Wy jesteście przedstawiani Polakom jako grupa zawodowa korzystająca z szeregu przywilejów - „czternastek”, „barbórek”, ekwiwalentów węglowych, co doprowadziło Wasz zakład pracy na skraj bankructwa. Taki obraz braci górniczej przedstawiany przez rządzących ma utwierdzić rodaków w przekonaniu, że ich działania są słuszne i idą w dobrym kierunku. Rzekome oszczędności po likwidacji kopalń, nijak się mają do kosztów bezpośrednio poniesionych przez społeczeństwo Śląska. To my – policjanci na co dzień patrolujący śląskie ulice widzimy, że tam gdzie nie ma pracy pojawia się bieda, a w ludziach gaśnie nadzieja na
lepszą przyszłość. Młodzi ludzie nie widzą perspektyw. Poczucie niemocy doprowadza do zachowań aspołecznych – w takich dzielnicach biedy najczęściej dochodzi do degradacji rodzin, pojawiają się patologie takie jak narkomania i alkoholizm, rozwija się przestępczość a mieszkańcy tracą poczucie bezpieczeństwa.
Górnicy, jesteśmy z Wami !

[AKTUALIZACJA GODZ. 21.34]

Jak poinformował rzecznik prasowy Kompanii Węglowej Tomasz Głogowski dziś (11.01) 151 górników KWK Bobrek - Centrum strajkowało pod ziemią. 126 osób rozpoczęło natomiast strajk na powierzchni.

Na powierzchni strajkowali głównie pracownicy administracji. Przybyły także rodziny górników.

Związkowcy z ruchu Centrum zorganizowali dziś także pikietę na przejściu dla pieszych znajdującym się w pobliżu kopalni. Uczestniczyło w niej ok. 30 górników.

- Ludzie spontanicznie się zorganizowali, akcja była przeprowadzana co półtorej godziny - mówi Piotr Kołodyński, zastępca przewodniczącego Związku Zawodowego Jedności Górniczej Kompanii Węglowej S.A. Oddział KWK „Bobrek – Centrum”.

Jak się dowiedzieliśmy jutro od rana będą organizowane masówki we wszystkich kopalniach KWK. W tej chwili organizowane są tzw. "koksioki", aby ludzie, którzy przyjdą pod zakłady mogli się ogrzać. (SC)

[AKTUALIZACJA GODZ. 21.00]

Mieszkańcy Brzeszcz rozpoczęli blokadę drogi wojewódzkiej przebiegającej w pobliżu kopalni. Zgromadziło się tam ok. 3 tys. osób. To reakcja na fiasko rozmów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z delegacją rządową. Jak informuje Stanisław Kłysz, wiceprzewodniczący górniczej Solidarności, a jednocześnie szef związku w kopalni Brzeszcze, protest rozpoczął się spontanicznie po ukazaniu się w mediach informacji o zerwaniu negocjacji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim – To jest odcinek drogi wojewódzkiej między Oświęcimiem i Pszczyną. Blokadę rozpoczęło kilkadziesiąt osób. Teraz jest ich już ok. 3 tys., a liczba ta cały czas rośnie – opisuje Stanisław Kłysz. Brzeszcze to jedna z 4 kopalń Kompanii Węglowej wytypowana do likwidacji w rządowym programie restrukturyzacji górnictwa. Blokada drogi to już kolejna akcja protestacyjna w obronie kopalni zorganizowana przez lokalną społeczność. 9 stycznia mieszkańcy Brzeszcz przeprowadzili pikietę przed kopalnią, w której wzięło udział ok. 3 tys. osób. Przed bramą zakładu stanęło też namiotowe miasteczko protestacyjne.

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.30]

Komunikat Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego po rozmowach z delegacją rządową w dniu 11 stycznia w Katowicach:

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy oświadcza, że przebieg rozmów prowadzonych z delegacją rządową w Katowicach 11 stycznia wyraźnie pokazał, iż tzw. plan restrukturyzacji Kompanii Węglowej jest programem o charakterze tylko i wyłącznie politycznym. Dla autorów tego programu nie liczą się ludzie pracujący w kopalniach, nie liczy się Śląsk i sytuacja społeczno-gospodarcza w tym regionie, nieważna jest przyszłość górnictwa. Ten program ma na uwadze wyłącznie fakt, że za kilka miesięcy odbędą się wybory parlamentarne i tylko z tej perspektywy tworzono ów dokument.
O politycznym, a nie naprawczym charakterze tego programu świadczą też publiczne wypowiedzi prominentnych polityków koalicji rządzącej o rzekomych, ogromnych dopłatach podatników do polskiego górnictwa. To są kłamstwa mające na celu deprecjonowanie górników w oczach opinii publicznej, napuszczanie na środowisko górnicze innych grup społecznych.
Wobec powyższego oświadczamy, że podtrzymujemy deklarację gotowości do wznowienia rozmów, o każdej porze dnia i nocy, jeśli na czele prowadzącej rozmowy delegacji rządowej stanie szef rządu, czyli Pani Premier Ewa Kopacz i będą one dotyczyć programu dla całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce, a nie tylko dla jednej ze spółek. Chcemy też wyraźnie przypomnieć i podkreślić, że zasadniczym warunkiem rozmów i ewentualnego porozumienia jest wycofanie się rządu z wdrażania decyzji o likwidacji czterech kopalń.
Pragniemy również wyrazić nadzieję, zważywszy na dotychczasowe doświadczenia i przebieg dzisiejszych rozmów, że w składzie delegacji rządowej znajdą się wyłącznie ludzie, którzy znają elementarne zasady dobrego wychowania, stosują je w praktyce i wiedzą, co to znaczy wzajemne poszanowanie stron.

Za Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy

Dominik Kolorz

[AKTUALIZACJA GODZ. 18.30]

Wrócimy do rozmów, jeśli będzie z nami osobiście rozmawiała premier Kopacz - w rozmowie z DZ podkreślał Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

[AKTUALIZACJA GODZ. 17.15]

Zrzeszone w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych Zrzeszenie Związków Zawodowych Energetyków i Federacja Związków Zawodowych Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego w Polsce wsparły protestujących górników. Również Federacja Związków Zawodowych Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego w Polsce wydała oświadczenie popierające górników. W przyjętym stanowisku związkowcy udzielają „pełnego poparcia dla organizacji działających w przemyśle węglowym w Polsce, które mają na celu obronę sprawy dla związkowców najświętszej, czyli miejsc pracy. W pełni solidaryzujemy się i w pełni popieramy wszelkie formy protestu, które służą tej najważniejszej dla nas sprawie”. Ich zdaniem „nadszedł czas, aby stanowczo powiedzieć „NIE” reformom kolejnego rządu, których największe konsekwencje ponoszą szeregowi górnicy”.

[AKTUALIZACJA GODZ. 16.38]

Związkowcy opuścili salę rozmów i wyszli z budynku.

[AKTUALIZACJA GODZ. 16.30]

Choć obrady odbywały się przy drzwiach zamkniętych, przez drzwi można było usłyszeć okrzyki "Złodzieje! Złodzieje!". W końcu związkowcy opuścili salę. "Min. Jaworowski nazwał to co robimy pajacowaniem." - stwierdził Bogusław Ziętek z Sierpnia 80.
[AKTUALIZACJA GODZ. 16.00]

W rozmowach ze związkami zawodowymi biorą udział: Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji kopalń węgla kamiennego, Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Rafał Baniak wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakub Jaworowski.

[AKTUALIZACJA GODZ. 15.40]

Związkowiec z ZZG w Polsce - w pierwszej godzinie rozmów strona związkowa zaproponowała by jedną z kopalń przeznaczonych do likwidacji przenieść do Tauronu. Strona rządowa mówi: nie da się. Porozumienia w tej kwestii nie ma.

[AKTUALIZACJA GODZ. 15.30]

Zakończyła się 5 minutowa przerwa, podczas której strona rządowa sprawdzała zapisy w ustawie. Związkowcy, którzy wyszli z sali pytani o nastroje przyznawali, że jest lepiej niż wczoraj.

Dariusz Potyrała z ZZG - jest lepiej niż wczoraj, bo udało nam się wymienić kilka zdań. Wczoraj nie można było rozmawiać. Chcemy kompleksowo załatwić całą sprawę dotyczącą wszystkich kopalń należących do Kompani Węglowej, łącznie z tymi, które są dobre. Mówiąc krótko oczekujemy programu naprawczego dla całej spółki. Jakoś dziwnie się stało, że przewijają jest temat kopalń do likwidacji. Tą kwestię chcemy załatwić w pierwszej kolejności. Na razie strona rządowa zastanawia się nad zapisami ustawy.

[AKTUALIZACJA GODZ. 14.15]

Z uśmiechem na ustach na salę marmurowa w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wszedł Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Spotkanie odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Górnicy są pełni nadziei, że dziś uda się dojść do porozumienia.
[AKTUALIZACJA GODZ. 13.45]

Pierwsi związkowcy sa juz w urzędzie wojewódzkim. Rozmawiają z dziennikarzami. Podkreślają, ze gotowi sa na ciężkie rozmowy dotyczące restrukturyzacji górnictwa. Jakie zmiany musi przejść Kompania Węglowa?

[AKTUALIZACJA GODZ. 12.20]

O godzinie 14.00 ma nastąpić wznowienie rozmów między związkowcami a stroną rządową.

[AKTUALIZACJA GODZ. 10.40]

W kopalniach Kompanii Węglowej, w których trwa podziemny protest, odprawiane są niedzielne msze święte dla górników. Łącznie w 4 zakładach, które w rządowym programie restrukturyzacji górnictwa zostały wytypowane do likwidacji, pod ziemią przebywa ok. 2 tys. protestujących.

W kopalni Bobrek-Centrum Ruch Bobrek o godz. 10.00 rozpoczęły się dwie msze święte - jedno nabożeństwo na powierzchni, drugie pod ziemią, gdzie prowadzony jest protest. Na Ruchu Centrum msza święta dla górników rozpoczęła się o godzinie 7.00.

W kopalni Brzeszcze msza święta rozpocznie się o godz. 12.00 w cechowni kopalni. Również o godz. 12.00 odprawione zostanie nabożeństwo przed budynkiem dyrekcji kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej.

Msza święta w kopalni Sośnica-Makoszowy Ruch Makoszowy rozpoczęła się o godz. 8.00. O godz. 9.30 w gliwickiej dzielnicy Sośnica spod apteki przy ul. Sikorskiego 45 wyruszły przemarsz mieszkańców miasta i rodzin protestujących górników przed bramę główną kopalni. Tam o godz. 10.00 zaczęłą się zostanie pikieta w obronie zakładu. O godz. 11.00 w cechowni Ruchu Sośnica rozpocznie się nabożeństwo.

***

Z danych zebranych przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania kryzysowego, wynika, że w niedzielę po godz. 5 rano pod ziemią protestowało 798 górników, na powierzchni ich walkę o miejsca pracy wspierało kolejne 166 osób. W sumie 964 osoby. W niedzielę, po godz. 5 rano sytuacja w poszczególnych kopalniach prezentowała się następująco:

Na powierzchnię nie wyjechało:

- 364 osób z kopalni w Brzeszczach (woj. małopolskie);
- 80 osób z Kopalni Bobrek Centrum Ruch Bobrek (Bytom);
- 65 osób z Kopalni Bobrek Centrum Ruch Centrum;
- 47 osób z kopalni Sośnica Makoszowy Ruch Makoszowy (Zabrze);
- 177 osób z kopalni Sośnica Makoszowy Ruch Sośnica;
- 65 osób z kopalni Pokój (Ruda Śląska).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo