Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Kopacz uratuje kopalnie na Śląsku? Rozmowy ostatniej szansy o godz. 14 [LIVE + WIDEO]

Katarzyna Domagała-Szymonek, AGA, MIW
Wczoraj w mszy pod kopalnią Pokój uczestniczyły rodziny górników oraz solidaryzujący się z nimi mieszkańcy Rudy Śląskiej
Wczoraj w mszy pod kopalnią Pokój uczestniczyły rodziny górników oraz solidaryzujący się z nimi mieszkańcy Rudy Śląskiej Maciej Gapiński
Strajk na Śląsku: "To, co robicie, to pajacowanie" - związkowcy są obrażeni tymi słowami wiceministra Jaworskiego. Dziś ma dojść do eskalacji protestów górniczych. Jedyną szansą jest spotkanie z premier Ewą Kopacz. Ma przyjechać do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego o godz. 14. ZOBACZ RELACJA LIVE

Strajk na Śląsku:

Nie udało się dojść do porozumienia w sprawie planu naprawczego górnictwa. Związkowcy w sobotę i w niedzielę zerwali negocjacje. Zapowiadają, że zasiądą do stołu tylko wtedy, jeśli po drugiej stronie będzie premier Ewa Kopacz.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO RELACJI NA ŻYWO Z ROZMÓW:
PREMIER KOPACZ VS. ZWIĄZKOWCY WS. LIKWIDACJI KOPALŃ

ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU: zdjęcia, relacje na żywo spod kopalni, materiały wideo. ZOBACZ

Premier Kopacz ma przyjechać w poniedziałek do Katowic, gdzie o godz. 14 ma się spotkać ze związkowcami.

A jednocześnie na Ślask przyjeżdża jej przeciwnik Jarosław Kaczyński z PiS.

CZYTAJ KONIECZNIE:
JAROSŁAW KACZYŃSKI WS. LIKWIDACJI KOPALŃ

Na dziś zaplanowano eskalację protestów. Kolejne kopalnie mają dołączyć do strajkujących zakładów. Związkowcy nie wykluczają, że ich działania poprą zakłady z innych branż. Jednak szczegółów nie chcą zdradzać.

Z informacji przekazanych przez związki wynika, że obecnie pod ziemią strajkuje ok. 2 tys. osób. Do nich dołączają protestujący na powierzchni, wśród nich żony górników, pracownicy zakładu czy mieszkańcy miast, których ma dotknąć restrukturyzacja.
O godz. 14 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach premier Ewa Kopacz spotka się z górniczymi związkowcami. - Problem, z którym zmagamy się tu od wielu dni, jest na tyle nabrzmiały, że obecność premier rządu RP jest czymś oczywistym. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie ten problem rozwiąże - powiedział Mariusz Bakuła ze Związku Zawodowego Kadra Kompani Węglowej.

W niedzielę (11.01) kolejne rozmowy związkowców z delegacją rządową zostały zerwane. W ramach programu naprawy Kompanii Węglowej rząd chce zlikwidować cztery kopalnie. Na dziś planowana jest w związku z tym wielka akcja protestacyjno-strajkowa w regionie śląsko-dąbrowskim.

Tylko w sobotę w pikietach brało udział blisko 700 osób. Wczoraj przy kopalniach przeznaczonych do likwidacji odprawiono msze święte. Wzięły w nich udział tłumy ludzi. O zachowanie spokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność wszystkich podmiotów zaangażowanych w reformę branży górniczej zaapelowali arcybiskup katowicki oraz biskupi bielsko-żywiecki i gliwicki. [PRZECZYTAJ APEL BISKUPÓW]

ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU: zdjęcia, relacje na żywo spod kopalni, materiały wideo. ZOBACZ

Dzisiaj w południe związkowcy chcą się spotkać z prezydentami czterech miast (Zabrza, Gliwic, Rudy Śląskiej i Bytomia), w których mają zostać zlikwidowane kopalnie. Samorządowcy również po sobotnim spotkaniu z ekipą rządową wyszli zniesmaczeni.

- Rozumiemy, że zmiany są konieczne, jednak nie rozumiemy sposobu, w jaki strona rządowa wraz z zarządem spółki zamierzają je wdrażać - napisali we wspólnym oświadczeniu. Podkreślali, że dowiedzieli się o spotkaniu na 1,5 godz. przed jego rozpoczęciem.

- Na poniedziałek, na godz. 14, zaplanowaliśmy przemarsz spod kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej do rudzkiego magistratu - informuje Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

O tej samej godzinie też w Rudzie Śl. rozpocznie się specjalne posiedzenie Klubu Parlamentarnego PiS. Udział w konferencji zapowiedział Jarosław Kaczyński, który ma ogłosić stanowisko klubu w sprawie przyszłości górnictwa. W najbliższych dnia o zmianach w górnictwie będą rozmawiać też radni śląskiego sejmiku samorządowego. Na zwołanej specjalnie nadzwyczajnej sesji chcą się dowiedzieć, dlaczego nic nie wiedzieli o planach wobec kopalń. Pismo w tej sprawie ma złożyć radny wojewódzki Solidarnej Polski Michał Wójcik. Wiadomo też, że dyrekcje zamykanych kopalń wystosowały listy do pracowników dołowych, którzy mają wybrać zakłady, do których chcą być przeniesieni.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera