Licealiści z Kłobucka w finale "Szkoły Dialogu"! Zobaczcie...

  Licealiści z Kłobucka w finale "Szkoły Dialogu"! Zobaczcie relację z Warszawy [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Licealiści z Kłobucka w finale "Szkoły Dialogu"!
  1/29
  przejdź do galerii

  Licealiści z Kłobucka w finale "Szkoły Dialogu"! ©III LO Kłobuck

  Uczniowie z III Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim w Warszawie odebrali wyróżnienie za projekt nad którym pracowali przez kilka ostatnich miesięcy.
  "Szkoła Dialogu" to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywała historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowała projekt, który miał na celu jej upamiętnienie.

  Przed II wojną światową Żydzi stanowili ponad 10% populacji Polski. Społeczność ta była bardzo zróżnicowana, zarówno pod względem stopnia zasymilowania, wykształcenia jak i religijności. Organizatorzy programu podkreślają, że jest niezwykle ważne, aby młodzież znała historię narodu żydowskiego, która jest nieodłączną częścią kultury i historii Polski.

  Gala Szkoły Dialogu podsumowała 2014 rok, w którym program był obecny w 41 szkołach w całej Polsce. Od 2008 roku program realizowany był w ponad 200 szkołach, z około 130 miejscowości. - Efektem programu Szkoła Dialogu jest mnóstwo wspaniałych inicjatyw samodzielnie organizowanych przez uczniów. Powstają niezliczone blogi, filmy, wystawy, piosenki czy tablice pamiątkowe. Uczniowie angażują mieszkańców swoich społeczności, włączając ich w swoje działania. W czasie Gali nagradzamy autorów najlepszych projektów. - mówi Agnieszka Markiewicz, rzecznik Forum Dialogu.

  Na galę przybyło ponad 1000 osób z całej Polski, w tym uczniowie i nauczyciele, trenerzy Forum, przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego oraz ludzie świata nauki i kultury. Wśród uczestników gali pojawili się także uczniowie ze “Skorupki”.

  Co o gali i samym programie myślą uczniowie "Skorupki"?


  - Możliwość uczestnictwa w Gali Szkoły Dialogu w Warszawie była dla mnie przede wszystkim ogromnym wyróżnieniem i fenomenalnym przeżyciem. Teatr Narodowy, a w nim mnóstwo ludzi, bo aż ponad 1000 osób, podniosła atmosfera – właśnie to sprawiło, że czułam się wyjątkowo. Jestem pod wrażeniem przygotowania przebiegu uroczystości. Widać było, że włożono w to dużo pracy i zaangażowania. Szczególnie zapamiętałam występ muzyczny dwóch uczestników Szkoły Dialogu, który wzbudził we mnie podziw i wywołał uśmiech na twarzy. Zostałam jednak rozczarowana niektórymi z zaproszonych gości. Nie rozumiem, jak można na tego typu ceremonię przyjść nieprzygotowanym i nie potrafić wykrztusić z siebie paru poprawnych zdań…? Z pewnością Gala Szkoły Dialogu na długo pozostanie w mojej pamięci, tym bardziej, że moja szkoła została w niej wyróżniona. - mówi Sylwia Janik

  - Wyjazd na galę był dla mnie pozytywnym przeżyciem. Okazał się również ogromnym zaskoczeniem z racji wyróżnienia, które zdobyliśmy. Organizatorzy Gali postarali się o to, byśmy czuli się tam, jak najlepiej i zdecydowanie im się to udało. Projekt ‘Szkoła Dialogu’ nie tylko poszerzył moją wiedzę historyczną i kulturową, lecz także zmobilizował do interaktywnych działań na rzecz odnowy pamięci o ludności żydowskiej żyjącej niegdyś na terenie Kłobucka. Ogromnie cieszy mnie fakt, że mogłam podzielić się zdobytą wiedzą z innymi ludźmi i w ten sposób przyczynić się do poszerzania ich świadomości. Mam nadzieję, że ludzie za przykładem naszej szkoły zainteresują się tego typu projektami, ponieważ w niesamowity sposób rozwijają one oraz kształcą każdego uczestnika. - mówi Małgorzata Bardeli.

  - Wieńcząca projekt Gala była niesamowita! Wszystko dopięto na ostatni guzik, a ja czułem się jak na rozdaniu Oscarów! Już samo miejsce wprawiało w taki nastrój, że miałem ochotę krzyczeć z radości. Przyznam, że na początku sceptycznie patrzyłem na projekt, jednak z każdymi kolejnymi warsztatami i z każdą następną zdobytą informacją stawałem się coraz bardziej podekscytowany. W czasie naszego Dnia Żydowskiego ta ekscytacja sięgnęła zenitu. A w piątek przekroczyła zenit! Chociaż najważniejsze dla mnie jest to, że w końcu zainteresowała mnie historia. Bardzo wiele się dzięki temu dowiedziałem i cały czas z chęcią dowiaduję. - Marcin Krotla

  - 9 stycznia będzie dla mnie niezapomnianą datą. Był to dzień pełen emocji, na które warto było czekać. Warszawa, Teatr Wielki, wszystkim towarzyszą ogromne emocje, widać ze wszyscy starali się, aby projekty wypadły jak,najlepiej. Najlepiej wspominam momenty w których słyszałam nazwa naszej, szkoły. Kiedy zdobyliśmy wyróżnienie chyba każdy chciał skakać z radości, widok euforii na twarzach uczniów oraz nauczycielek był bezcenny. Dla takich chwil warto ciężko pracować oraz brać udział w konkursach . - Katarzyna Zielonka

  Po zakończeniu gali nasi finaliści odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich.


  *WOŚP 2015 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJE, CIEKAWOSTKI, PRZYDATNE INFORMACJE
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   super promocja Kłobucka!

   Halina Sowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Gratulacje dla całej ekipy :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkola Dialogu

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jesteście najlepsi!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama