Ważne
  Kuratorium Oświaty w Katowicach zniknie od września

  Kuratorium Oświaty w Katowicach zniknie od września

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kuratorium Oświaty w Katowicach zniknie od września

  ©arc

  Jeden Regionalny Ośrodek Jakości Edukacji, którego zadaniem będzie będzie nadzór pedagogiczny nad szkołami ma zająć miejsce Kuratorium Oświaty i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Pozostałe zadania kuratoriów przejmie urząd wojewódzki, m.in. kontrolowanie wypoczynku dzieci.
  Kuratorium Oświaty w Katowicach zniknie od września

  ©arc

  A wszystko już od nowego roku szkolnego. Takie rozwiązanie forsuje MEN w nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Mają one w znaczący sposób poprawić sytuację w szkole.

  Konkretnie, ministerstwo liczy na coraz lepsze oceny i wyniki uczniów na egzaminach zewnętrznych. Dzięki jednemu ośrodkowi nadzorującemu szkoła ma stać się też bardziej przyjemnym i bezpiecznym miejscem.

  - W nowym systemie nie tylko średnia ocen uczniów będzie wyznacznikiem postępów w szkole - mówi Anna Wietrzyk z Kuratorium w Katowicach i dodaje, że ewaluatorzy, czyli osoby badające ogólny rozwój szkoły mają sprawdzać jakość pracy we wszystkich poziomach nauczania.

  Ale nie brak głosów, że te wszystkie zapewnienia, to jedynie fasada. Prawdziwym powodem likwidacji dotychczasowego systemu kontrolnego, to spodziewane 20 mln zł oszczędności, które przyniesie likwidacja kuratoriów, stanowisk pracy i sprzedaż lub wynajem budynków.

  Zresztą pracownicy Kuratorium do nadchodzącej rewolucji przygotowywali się od ponad roku. 25 pracowników z siedmiu delegatur śląskiego kuratorium już zostało przeszkolonych. Kolejnych 21 w dwóch grupach rozpocznie szkolenia już w przyszłym miesiącu. Docelowo ewaluatorów będzie ich setka.

  Kuratorzy, którzy zajmowali się stałą grupą szkół, mają teraz działać jak lotne brygady. Gdzie będą potrzebni, tam się zjawią.

  Blisko 40 szkół już ma za sobą wizyty nowych nadzorujących. Dwuosobowe zespoły zadawały pytania dyrektorom, nauczycielom i rodzicom. Z nich wyciągnięto ocenę, na jakim poziomie jest dana placówka.

  Szkoła może dostać notę od A (najwyższa) do E (najniższa). Wyniki badań może poznać każdy. Zamieszczone są na stronie internetowej www.npseo.pl.

  Po nowemu powinno być lepiej  Rozmowa ze Stanisławem Faberem śląskim kuratorem oświaty
  Dotarły już do Katowic wieści o likwidacji instytucji, którą pan kieruje? Podano do wiadomości pracowników jakieś terminy, ustalono jakiś plan działania?
  Na razie oficjalne komunikaty informują jedynie, że prace legislacyjne i konsultacje społeczne w związku z nową ustawą o systemie oświaty cały czas trwają.

  Pana zdaniem planowane zmiany idą w dobrym kierunku? Warto łączyć instytucje oświatowe?
  Projekt ustawy przewiduje połączenie w ramach jednej instytucji zadań kuratorium oświaty z zadaniami okręgowej komisji egzaminacyjnej (OKE). W gestii kuratorium leży między innymi kontrola i systematyczne badanie wartości programu nauczania. Do zadań OKE należy natomiast przeprowadzanie i analiza wyników egzaminów. Te zadania wzajemnie się uzupełniają, więc ich połączenie gwarantuje skuteczniejszą pracę na rzecz polepszenia wyników uczniów z egzaminów zewnętrznych.

  A co z pracownikami tych dwóch placówek, czyli kuratorium i OKE? Powinni obawiać się zwolnień?
  Zgodnie z projektem ustawy, zdecydowana większość pracowników kuratorium znajdzie zatrudnienie w nowych strukturach.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kurator

   rodzic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Panie Faber przestań pan pieprzyć głupoty , zacznij się pakować. Może przy odrobinie szczęścia zostanie pan szeregowym nauczycielem historii w jakiejś szkole jeśli nie trudno zawsze może pan zostać...rozwiń całość

   Panie Faber przestań pan pieprzyć głupoty , zacznij się pakować. Może przy odrobinie szczęścia zostanie pan szeregowym nauczycielem historii w jakiejś szkole jeśli nie trudno zawsze może pan zostać woźnym. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zlikwidowac wszystko

   myslacy normalnie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 62

   Najlepszą oszczędność politycy zrobią likwidując nie tylko kuratorium ale i szkoły, debilami lepiej się rządzi. Mądry człowiek kiedyś powiedział że naród bez historii, kultury i nauki nie ma szans...rozwiń całość

   Najlepszą oszczędność politycy zrobią likwidując nie tylko kuratorium ale i szkoły, debilami lepiej się rządzi. Mądry człowiek kiedyś powiedział że naród bez historii, kultury i nauki nie ma szans przetrwania, inteligencja wie co mam na myśli, idioci i tak tego nie zrozumieją. Szokujące jest to że to wszystko się dzieje tak szybko na naszych oczach i za naszym cichym przyzwoleniem, kiedyś będziemy jako naród płakać ale już wtedy bedzie za późno.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama