Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuratorium Oświaty w Katowicach zniknie od września

Katarzyna Domagała
arc
Jeden Regionalny Ośrodek Jakości Edukacji, którego zadaniem będzie będzie nadzór pedagogiczny nad szkołami ma zająć miejsce Kuratorium Oświaty i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Pozostałe zadania kuratoriów przejmie urząd wojewódzki, m.in. kontrolowanie wypoczynku dzieci.

A wszystko już od nowego roku szkolnego. Takie rozwiązanie forsuje MEN w nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Mają one w znaczący sposób poprawić sytuację w szkole.

Konkretnie, ministerstwo liczy na coraz lepsze oceny i wyniki uczniów na egzaminach zewnętrznych. Dzięki jednemu ośrodkowi nadzorującemu szkoła ma stać się też bardziej przyjemnym i bezpiecznym miejscem.

- W nowym systemie nie tylko średnia ocen uczniów będzie wyznacznikiem postępów w szkole - mówi Anna Wietrzyk z Kuratorium w Katowicach i dodaje, że ewaluatorzy, czyli osoby badające ogólny rozwój szkoły mają sprawdzać jakość pracy we wszystkich poziomach nauczania.

Ale nie brak głosów, że te wszystkie zapewnienia, to jedynie fasada. Prawdziwym powodem likwidacji dotychczasowego systemu kontrolnego, to spodziewane 20 mln zł oszczędności, które przyniesie likwidacja kuratoriów, stanowisk pracy i sprzedaż lub wynajem budynków.

Zresztą pracownicy Kuratorium do nadchodzącej rewolucji przygotowywali się od ponad roku. 25 pracowników z siedmiu delegatur śląskiego kuratorium już zostało przeszkolonych. Kolejnych 21 w dwóch grupach rozpocznie szkolenia już w przyszłym miesiącu. Docelowo ewaluatorów będzie ich setka.

Kuratorzy, którzy zajmowali się stałą grupą szkół, mają teraz działać jak lotne brygady. Gdzie będą potrzebni, tam się zjawią.

Blisko 40 szkół już ma za sobą wizyty nowych nadzorujących. Dwuosobowe zespoły zadawały pytania dyrektorom, nauczycielom i rodzicom. Z nich wyciągnięto ocenę, na jakim poziomie jest dana placówka.

Szkoła może dostać notę od A (najwyższa) do E (najniższa). Wyniki badań może poznać każdy. Zamieszczone są na stronie internetowej www.npseo.pl.

Po nowemu powinno być lepiej

Rozmowa ze Stanisławem Faberem śląskim kuratorem oświaty
Dotarły już do Katowic wieści o likwidacji instytucji, którą pan kieruje? Podano do wiadomości pracowników jakieś terminy, ustalono jakiś plan działania?
Na razie oficjalne komunikaty informują jedynie, że prace legislacyjne i konsultacje społeczne w związku z nową ustawą o systemie oświaty cały czas trwają.

Pana zdaniem planowane zmiany idą w dobrym kierunku? Warto łączyć instytucje oświatowe?
Projekt ustawy przewiduje połączenie w ramach jednej instytucji zadań kuratorium oświaty z zadaniami okręgowej komisji egzaminacyjnej (OKE). W gestii kuratorium leży między innymi kontrola i systematyczne badanie wartości programu nauczania. Do zadań OKE należy natomiast przeprowadzanie i analiza wyników egzaminów. Te zadania wzajemnie się uzupełniają, więc ich połączenie gwarantuje skuteczniejszą pracę na rzecz polepszenia wyników uczniów z egzaminów zewnętrznych.

A co z pracownikami tych dwóch placówek, czyli kuratorium i OKE? Powinni obawiać się zwolnień?
Zgodnie z projektem ustawy, zdecydowana większość pracowników kuratorium znajdzie zatrudnienie w nowych strukturach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kuratorium Oświaty w Katowicach zniknie od września - Dziennik Zachodni