Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin zawodowy: dziś egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe LISTA ZAWODÓW ZASADY TERMINY

KD
Od 8 stycznia w Śląskiem trwają egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Zakończą się w lutym. Przyszłe kosmetyczki, pracownicy administracyjni czy górnicy zdają egzaminy na starych i nowych zasadach.

Ponad 15 tysięcy osób przystąpi do zimowej sesji egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Obydwa się on na dwa sposoby - "nowy" i "stary".

Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 3 lipca 2014 r. w sprawie terminów sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w 2015 roku [POBIERZ]

EGZAMIN ZAWODOWY 2014 - TUTAJ ZNAJDZIESZ KLUCZE ODPOWIEDZI DO EGZAMINU Z 23 CZERWCA 2014 ROKU [WEJDŹ]

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁ EGZAMIN ZAWODOWY 2014:
Egzamin zawodowy 2014 [ARKUSZE, ZASADY] 23 czerwca tysiące uczniów przystąpi do egzaminu zawodowego

- Zmiana formy egzaminu wynika stąd, że poszczególne zawody zostały podzielone na kwalifikacje, których w sumie jest ponad 250 - wyjaśnia Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, która odpowiada za przebieg egzaminu w woj. śląskim. - Jeśli dany zawód został podzielony na kilka kwalifikacji, to zdający musi podejść do każdej z nich z osobna. Są to maksimum trzy egzaminy w formie pisemnej i praktycznej - uzupełnia dyrektor Dziedzic.

Nowy egzamin zawodowy rozpoczął się egzaminem pisemnym 8 stycznia. Część praktyczna egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe wystartowała dzień później i potrwa do 27 lutego. Bierze w niej udział 11 026 uczniów, kolejne 3634 uczestników kursów kwalifikacyjnych oraz 323 zdających eksternów (osób, które min. 2 lata pracowały w danym zawodzie i doświadczenie i umiejętności).

- Kolejną nowością jest własnie fakt, że do egzaminu zawodowego mogą podchodzić zarówno uczniowie w trakcie nauki, absolwenci, jeżeli nie zdali wszystkich kwalifikacji, absolwenci kursów kwalifikacyjnych oraz osoby, które mają doświadczenie i umiejętności w konkretnym zawodzie - informuje Dziedzic

W nowym systemie najwięcej osób będzie zdawało egzamin zawodowy z kwalifikacji: eksploatacja złóż podziemnych, to aż 2 388 osób. Kolejnym popularnym kierunkiem jest zarządzanie bezpieczeństwem w środowisku pracy, pod egzaminu podejdzie 1 189. Zaś kwalifikację z wykonywania zabiegów kosmetycznych twarzy będzie zdawało 927 osób - w zdecydowanej większości kobiet.

Stary egzamin zawodowy rozpoczął się 12 stycznia również od części pisemnej. Praktyka potrwa od 13 do 31 stycznia (praktyka w technikum - od 13.01.2015, w ZSZ - od 22.01-31.01.2015). Przystąpi do niego następująca ilość uczniów: absolwenci technikum lub szkoły policealnej – etap pisemny – 167, etap praktyczny – 326, absolwenci zasadniczej szkoły zawodowej – etap pisemny – 52, etap praktyczny – 41 zdających.

W tym przypadku również technik górnictwa podziemnego cieszy się największym wzięciem. Zdaje go 99 osób, kolejne 65 osób podejdzie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik administracji 65, zaś technika bhp zdaje 36 osób.

W sumie w woj. śląskim OKE czuwa nad prawidłowym przebiegiem egzaminów zawodowych potwierdzających 101 różnych kwalifikacji. Część pisemna egzaminuzawodowego odbyła się w 445 szkołach, praktyczne egzaminy zostaną przeprowadzone w 400 ośrodkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!