Ważne
  Niepełnosprawni mogą uratować życie. A czy Ty potrafiłbyś...

  Niepełnosprawni mogą uratować życie. A czy Ty potrafiłbyś pomóc?

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Warsztaty medyczne dla osób niepełnosprawnych cieszą się dużym zainteresowaniem. Biorą w nich udział osoby z różnymi rodzajami i stopniami niepełnos
  1/2
  przejdź do galerii

  Warsztaty medyczne dla osób niepełnosprawnych cieszą się dużym zainteresowaniem. Biorą w nich udział osoby z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności ©materiały Krzysztofa Wilczka

  Nie przeszkadza im to, że poruszają się na wózku lub są niewidomi. Gdy w grę wchodzi czyjeś życie, potrafią zareagować, bo wiedzą jak.
  Robiąca zakupy w hipermarkecie kobieta dostaje ataku padaczki. Upada. Inni klienci bezradnie patrzą. Do kobiety przedziera się niepełnosprawny mężczyzna. Udziela pierwszej pomocy, poleca wezwać karetkę.

  - Osoby niepełnosprawne potrafią uratować komuś życie - przekonuje Irena Chumięcka, zastępca dyrektora ds. rehabilitacyjnych Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo w Szczyrku. - Po warsztatach medycznych osoby niepełnosprawne są pewne siebie. Poza tym to ludzie, którzy w życiu wiele przeszli i sami oczekiwali kiedyś pomocy - dodaje.

  W szczyrkowskim Orlim Gnieździe od 2011 roku dla niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładach pracy chronionej prowadzone są warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Każdego roku bierze w nich udział 60-70 osób, które pod okiem ratowników szkolą się i ćwiczą udzielanie przedmedycznej pomocy poszkodowanym. Coraz częściej wraz z nimi w zajęciach biorą udział ich pracodawcy.

  Warsztaty zaowocowały tym, że 25 stycznia pod Skrzycznem po raz pierwszy zostaną rozegrane Ogólnopolskie Paramistrzostwa Pierwszej Pomocy.

  Irena Chumięcka nie ukrywa, że kiedy mówi o niepełnosprawnych niosących pomoc, często spotyka się z niedowierzaniem - jak ktoś nie w pełni sprawny może pomóc?! Tymczasem Krzysztof Wilczek, ratownik medyczny Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, komandor zbliżających się mistrzostw, nie ma wątpliwości - dla osoby poszkodowanej przeszkolony niepełnosprawny to kwestia "być albo nie być".

  - Według ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, mamy 8 minut dojazdu do pacjenta. Jeśli w ciągu tych ośmiu minut nikt nie podejmie żadnej akcji, to nawet jeśli wyszkoleni ludzie przyjadą z supersprzętem, nie będą w stanie pomóc. Jeśli jednak przeszkolona medycznie osoba niepełnosprawna podejmie działania, jest duża szansa, że ratownicy będą w stanie pomóc profesjonalnie - zaznacza.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama