Nie ślij dziecka na studia, bo wyląduje na zasiłku

  Nie ślij dziecka na studia, bo wyląduje na zasiłku

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nie ślij dziecka na studia, bo wyląduje na zasiłku

  ©marek michalski

  Dwa fakultety, dyplom na piątkę, biegła znajomość obcego języka (a choćby i dwóch) - taki kapitał od dawna nie gwarantuje już zdobycia pracy w województwie śląskim. Ale tak źle jak dziś nie było nigdy: pod koniec ubiegłego roku w regionie nie miało pracy blisko 21 tysięcy magistrów i inżynierów. To prawie dwukrotnie więcej niż w 2008 r.
  Nie ślij dziecka na studia, bo wyląduje na zasiłku

  ©marek michalski

  Spośród tych 20 778 bezrobotnych z dyplomami, 4024 to absolwenci, którzy ukończyli studia wyższe w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Według Śląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, na bezrobociu najczęściej lądują pedagodzy, filolodzy, ekonomiści, socjolodzy, politolodzy, inżynierzy organizacji i planowania produkcji oraz automatyki i robotyki, chemicy oraz matematycy. Zanim więc wyślesz swoje dziecko na studia, zastanów się nad wyborem kierunku, by i ono po paru latach nie wylądowało w pośredniaku.

  Tym bardziej, że w powiatowych urzędach pracy dla wykształciuchów zatrudnienia nie ma. W katowickim pośredniaku osoba z wyższym wykształceniem jest bez szans, chyba że ma orzeczony stopień niepełnosprawności i chce się dokształcać jako stróż nocny. Jeśli nie, ofert brak.

  Nawet dyplom renomowanej uczelni nie jest dziś przepustką do lepszego życia, pracy i wysokich zarobków, a co dopiero ukończenie lokalnej uczelni z wynikiem średnim. Śląskie właśnie pobiło rekord wszech czasów: pracy szuka już grubo ponad 20 tys. bezrobotnych magistrów.

  Jeśli ta tendencja się utrzyma, w 2015 r. będziemy mieć najwięcej wykształconych bezrobotnych w kraju. Dziś ustępujemy pod tym względem już tylko Mazowszu, gdzie bez pracy jest 28,3 tys. osób z tytułem magistra.

  Rząd desperacko próbuje temu zapobiec, dlatego zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od 2011 r. wszystkie uczelnie mają obowiązek badać losy zawodowe swoich absolwentów i ewentualnie na tej podstawie korygować swoje programy kształcenia.

  Uniwersytet Śląski w Katowicach taką ankietę przeprowadził już w ubiegłym roku, teraz przygotowuje kolejną. Wśród ponad 900 przepytanych w ubiegłorocznym badaniu absolwentów 79 proc. miało pracę, w tym 3 proc. prowadziło własną firmę. Bez zatrudnienia było 21 proc. absolwentów.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wydział teologiczny

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 23

   w artykule nie wspomniano, że i wydział teologiczny wypuszcza na rynek świeckich katechetów, którzy rozpoczynając nauke czesto nie zdają sobie sprawe ,że etaty obsadzane są w pierwszej kolejności...rozwiń całość

   w artykule nie wspomniano, że i wydział teologiczny wypuszcza na rynek świeckich katechetów, którzy rozpoczynając nauke czesto nie zdają sobie sprawe ,że etaty obsadzane są w pierwszej kolejności przez księzy. Po takiej teologii to i na inną pracę szans nie ma, mimo,że posiada się dodatkowe uprawnienia. Czyzby była tendencja w kierunku uprzedzeń i niezrozumienia?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tusk nam dał

   BolekNieudacznik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 26

   I mamy Polskę, kraj równych i równiejszych !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kierunki produkujące bezrobotnych

   KRA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 23

   Do kierunków które produkują bezrobotnych po studiach , należy kierunek analityki medycznej na Akademii Medycznej. Prawie nikt po tych studiach nie znajduje pracy, ponieważ jest tendencja do...rozwiń całość

   Do kierunków które produkują bezrobotnych po studiach , należy kierunek analityki medycznej na Akademii Medycznej. Prawie nikt po tych studiach nie znajduje pracy, ponieważ jest tendencja do tworzenia dużych laboratoriów które obsługują całe miasta.Akademia Medyczna powinna zastanowić się nad potrzebą dalszego istnienia tego kierunku . Może lepiej wrócić do sytuacji z przed 30 lat , kiedy był tylko wydział farmacji i absolwenci mogli pracować zarówno w aptekach jak i laboratoriach.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama