Spór o koncesję na MCK. Sąd rozstzygnie zasadność skargi

  Spór o koncesję na MCK. Sąd rozstzygnie zasadność skargi

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest niemal gotowe. Stoi obok Spodka. Budowa ma się zakończyć w lutym, otwarcie zaplanowano zaś w marcu tego roku
  1/2
  przejdź do galerii

  Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest niemal gotowe. Stoi obok Spodka. Budowa ma się zakończyć w lutym, otwarcie zaplanowano zaś w marcu tego roku ©Karina Trojok

  W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozstrzygnie, czy skarga na wyniki postępowania jest zasadna.
  W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozstrzygnie skargę na wyniki postępowania o wydanie koncesji na zarządzanie Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodkiem w Katowicach. Katowicki magistrat do tego czasu wstrzymuje się z podpisaniem umowy z wybranym operatorem.

  Urzędnicy jeszcze zachowują zimną krew, ale czas nagli. W lutym ma się zakończyć budowa MCK, w marcu planowane jest otwarcie.
  Budowa kosztuje ok. 300 mln zł. Operator dla hali to warunek unijnego dofinansowania inwestycji. Jego poszukiwania, zarówno dla MCK, jak i Spodka, trwają już od kilku lat. Od 2013 roku nabrały tempa. W ubiegłym roku rozmowy w tej sprawie miasto prowadziło z pięcioma firmami, ostatecznie do negocjacji zaproszono cztery, ale oferty w postępowaniu złożyły dwie - PTWP Event Center, spółka córka firmy PTWP, która organizuje m.in. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, oraz spółka HKO, w której właścicielami są Grupa Kapitałowa Trias oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

  Pod koniec listopada 2014 katowiccy urzędnicy zdecydowali, że koncesję oddadzą PTWP Event Center, ale od tej decyzji odwołała się HKO, która wskazała na braki w dokumentacji we wniosku konkurencji. Sprawa trafiła do sądu. Oferty obu firm były podobne, ale to ta PTWP EC dostała więcej punktów. Przesądził "czynsz", jaki spółka zobligowała się płacić Katowicom za MCK i Spodek. HKO chciała rocznie płacić 1 mln zł, PTWP EC zaproponowało o 550 tys. zł więcej. Obie spółki w ofertach zadeklarowały natomiast ten sam okres realizacji koncesji, czyli 15 lat, taką samą liczbę dni, gdy z MCK będzie nieodpłatnie mogło korzystać miasto - 40, ale różne nakłady, jakie obligują się ponosić - HKO chciała zainwestować w MCK 8,8 mln zł, PTWP - 5 mln zł. Inwestycje są konieczne, bo przyszły zarządca musi MCK urządzić właściwie od zera. Potrzeba wyposażenia, od krzeseł w salach konferencyjnych poczynając. HKO podważa nie samą wygraną PTWP EC, a sam fakt, że spółka brała udział w negocjacjach.

  - Postanowiliśmy sprawdzić poprawność oferty konkurencji i okazało się, że do dziś w ofercie i dołączonych do niej dokumentach brakuje jednego z dwu głównych wymaganych dokumentów, czyli polisy OC na 50 mln zł. Nie został zatem spełniony jeden z warunków miasta, który należało spełnić, aby w ogóle móc przystąpić do negocjacji - mówi Maciej Cłapiński, prokurent firmy HKO.

  Jednocześnie odnosi się do zarzutu, że przejęcie Spodka i MCK przez spółkę, której współwłaścicielem są Międzynarodowe Targi Poznańskie, to próba pozbycia się konkurencji. - Obaj wspólnicy (właściciele HKO - Trias i MTP - przyp. red.) widzą potencjał i szanse dla rynku targów i konferencji na Śląsku, nie planują niczego przenieść do Poznania czy Warszawy - zapewnia.

  Przedstawiciele PTWP nie mają wątpliwości: skargi HKO wyglądają na grę na zwłokę. - MTP to konkurencja dla Spodka i MCK - mówią. Do zarzutów i skargi odniósł się Wojciech Kuśpik, prezes PTWP. Twierdzi, że dokumenty spółki spełniają wszystkie wymogi stawiane przez miasto i zawarte w Opisie warunków koncesji.

  - Udowodniliśmy zgodnie z ogłoszeniem i OWK, że jako oferent posiadamy i posiadaliśmy od początku zdolność finansową na 10 mln zł, ubezpieczenie na 50 mln i zdolność techniczną. Nawet w nadmiarze. Wszystkie złożone dokumenty są zresztą jawne i każdy może to sprawdzić, teraz dostał je sąd. Gdy zaczęły się pojawiać skargi HKO, przedstawiciele miasta pewnie z ostrożności dopytywali nas jeszcze o różne szczegóły, poprosili kancelarię prawną o opinię wyjaśniającą wątpliwości i niezależnego brokera, czy zgłaszane przez HKO kruczki mogą mieć jakieś znaczenie czy nie, czy na pewno dokumenty, które otrzymali, spełniają wszystkie wymogi procesu koncesji - tłumaczy.

  Odpiera przy okazji zarzut, że PTWP Event Center to spółka celowa bez doświadczenia. - Na cztery podmioty, które brały udział w negocjacjach, trzy były spółkami celowymi. To typowe działanie w tego typu projektach. Jeśli chodzi o doświadczenie, to za PTWP EC stoi PTWP ze swoim pełnym doświadczeniem kongresowym i konferencyjnym. Rocznie robimy, poza Europejskim Kongresem Gospodarczym, około 40 imprez. w zakresie nieruchomości naszym partnerem jest Colliers, a naszymi doradcami w tym procesie (zarządzania MCK i Spodkiem - przyp. red.) będzie zespół Marcina Herry, który był zarządcą Stadionu Narodowego i człowiekiem, który prowadził projekt Euro 2012 - dodaje prezes Kuśpik.


  *WOŚP 2015 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJE, CIEKAWOSTKI, PRZYDATNE INFORMACJE
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przyda się

   bero (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wreszcie powiew świeżości w tych małych Katowicach, gdzie rączka rączkę myje...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama