Tyskie szelki. Dziś o 18.30 otwarcie wystawy

  Tyskie szelki. Dziś o 18.30 otwarcie wystawy

  JOL

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tyskie szelki
  1/6
  przejdź do galerii

  Tyskie szelki ©Artur Pławski

  Tyskie szelki to tytuł wystawy, jaka dziś o 18.30 zostanie otwarta w Pasażu Kultury Andromeda przy placu Baczyńskiego. Jest to efekt lipcowego pleneru członków Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego w zajezdni trolejbusowej w Tychach. Wystawa potrwa do 6 lutego.
  „Tyskie szelki”, czyli trolejbusy urosły do rangi jednego z symbolów Tychów. Do dziś nie ma na Śląsku drugiego miasta, które miałoby linię trolejbusową. W całym kraju są tylko trzy takie miasta: Gdynia (od 1943 r.), Lublin (od 1953 r.) i właśnie Tychy (od 30 września 1982 r.).

  Pierwsze trolejbusy były produktem radzieckim. Były to ZIU 9B, popularnie zwane ziutkami (w Lublinie taki ziutek jeździ do dziś jako kawiarenka). Cały trolejbusowy tabor w Tychach stanowiły na starcie trzy ziutki.

  Pierwsza linia trolejbusowa w Tychach miała zaledwie 4 km, od zajezdni autobusowej na osiedle M. Trolejbus jechał ulicami Piłsudskiego, Dmowskiego i kończył trasę na al.Jana Pawła II. Na początku tyskie trolejbusy miały numery, dopiero później zamieniono je na litery: A, B, C, D, E. W tej chwili Tyskie Linie Trolejbusowe mają 22 trolejbusy, których średnia wieku wynosi ok. 3 lat. Są to niskopodłogowe solarisy trollino wyprodukowane już w XXI wieku, z dodatkowym napędem, który pozwala na przejechanie około kilometra bez zasilania z sieci, czyli w razie awarii jadą dalej, nie blokując drogi. A jeszcze początkiem roku 2013 Tyskie Linie Trolejbusowe miały 16 średniopodłogowych jelczy z lat 90. XX wieku, z których jeden miał nawet 29 lat. Dziś z tych najstarszych został tylko jeden. - Ma około 20 lat, na co dzień go nie używamy, ale w przypadku oszronionych, oblodzonych trakcji jest nieoceniony. Daje sobie radę w takich warunkach, więc wykorzystujemy go do przecierania szlaków. Te nowoczesne trolejbusy są za delikatne - mówi Zbigniew Brud, prezes TLT.


  *WOŚP 2015 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJE, CIEKAWOSTKI, PRZYDATNE INFORMACJE
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama