Strajk na Śląsku: Nadzwyczajna sesja w Rudzie Śląskiej....

  Strajk na Śląsku: Nadzwyczajna sesja w Rudzie Śląskiej. Radni poparli górników

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Radni Rudy Śląskiej kategorycznie sprzeciwiają się likwidacji kopalń. Domagają się opracowania programu restrukturyzacji całej branży, a nie tylko Kompanii Węglowej. Podczas nadzwyczajnej sesji Rada Miasta debatowała o sytuacji w branży górniczej w świetle rządowego planu naprawczego dla Kompanii Węglowej i przyjęła specjalną uchwałę.
  Na sesji byli obecni przedstawiciele górniczych związków zawodowych, którzy wcześniej uczestniczyli w marszu protestacyjnym, który sprzed kopalni „Pokój” przeszedł pod Urząd Miasta. – Takiego oburzenia, takiej determinacji wśród mojej załogi nie widziałem od 25 lat – mówił Przemysław Skupin, przewodniczący WZZ „Sierpień 80” przy KWK „Pokój”. – Nie chcemy żadnej jałmużny, chcemy uzdrowienia polskiego górnictwa – dodał.


  Podjęcie uchwały poprzedziła dyskusja nad sytuacją branży górniczej, ze szczególnym uwzględnieniem KWK „Pokój”. – Jeżeli ktoś myśli, że jest to problem tylko tych czterech kopalń, to jest w wielkim błędzie. To jest problem całej społeczności – podkreślał radny Dariusz Potyrała (SLD), przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. Obawę o skutki społeczne wyraził również Witold Hanke (Razem dla Rudy Śląskiej).

  - To nie jest program naprawczy, tylko likwidacyjny – zaznaczyła Dorota Tobiszowska (Prawo i Sprawiedliwość), sama pracująca w KWK „Pokój”. Jakub Wyciślik (Rodziny Rudzkie) odczytał oświadczenie Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego, krytykujące sposób wprowadzania rządowego programu. – Jako były górnik, który to samo przeżywał, mogę tylko współczuć kolegom i trzymać kciuki, aby zostało to dobrze rozwiązane – powiedział Władysław Dryja (Platforma Obywatelska). – Martwi mnie to, że władze centralne zapomniały, iż z tego węgla żyjemy – mówił z kolei Marek Kobierski (Porozumienie dla Rudy Śląskiej).

  W podjętej uchwale radni zaznaczyli, że „przy podejmowaniu tak strategicznych decyzji (…) nie zaprasza się do stołu negocjacji strony samorządowej, na którą bezspornie spadną negatywne społeczne i ekonomiczne skutki takich decyzji”. Przypomnieli również, że zaniechanie likwidacji kopalń obiecał górnikom w maju 2014 roku ówczesny premier Donald Tusk.

  Uzasadniając sprzeciw wobec likwidacji KWK „Pokój” w Rudzie Śląskiej oraz trzech innych kopalń w regionie radni wskazują, że są to decyzje, „których nieodwracalne gospodarcze i społeczne skutki pogrążą w ubóstwie tysiące śląskich rodzin”. „Mamy moralny i społeczny obowiązek wsparcia protestujących górników, mieszkańców naszych miast, których przyrzekaliśmy reprezentować” – podkreślili.

  - Dobrze, że w tak ważnej dla Rudy Śląskiej sprawie mówimy jednym głosem – powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic. – Problemy wyszczególnione w uchwale, m.in. sposób komunikacji rządu ze stroną samorządową, podkreślałam wielokrotnie w ciągu ostatnich dni –dodała.

  Radni powierzyli prezydent miasta przekazanie treści uchwały premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu, marszałkowi województwa śląskiego, wojewodzie śląskiemu, przewodniczącemu Sejmiku Województwa Śląskiego oraz władzom samorządowym pozostałych województw, a także posłom i senatorom z województwa śląskiego. Otrzymają ją również prezydenci i rady Zabrza, Gliwic, Bytomia, Mikołowa, Katowic, Chorzowa, Mysłowic, Piekar Śląskich, Brzeszcz, Siemianowic i Sosnowca z prośbą o podjęcie podobnych uchwał.


  *WOŚP 2015 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJE, CIEKAWOSTKI, PRZYDATNE INFORMACJE
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama