Beskidy gospodarzem Dnia Judaizmu

  Beskidy gospodarzem Dnia Judaizmu

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Diecezja bielsko-żywiecka po raz pierwszy w swej historii jest organizatorem tej ekumenicznej akcji. W beskidzkich miejscowościach odbędą się koncerty, wystawy, konferencje i wspólne nabożeństwa
  Wszystko jest już dopięte na ostatni guzik - mówił wczoraj ks. Jacek Pędziwiatr, rzecznik prasowy diecezji bielsko-ży-wieckiej mając na myśli ogólnopolski 18. Dzień Judaizmu, który rozpoczyna się dzisiaj, a beskidzka diecezja jest po raz pierwszy w swojej historii jego gospodarzem.

  - Dzień Dialogu z Judaizmem obchodzony jest w Kościele katolickim obrządku łacińskiego od 50 lat. Impulsem do międzyreligijnego dialogu były II Sobór Watykański i deklaracja "Nostra aetate", otwierające - po wielu wiekach wzajemnych separacji i wrogości - wspólnotę kościelną na żydów jako na braci w wierze.
  W 1996 roku został powołany Komitet ds. Dialogu z Judaizmem. Z jego inicjatywy od 17 stycznia 1998 roku obchodzony jest Dzień Judaizmu. Co roku ogólnopolskie uroczystości organizowane są w innej diecezji i innym mieście. W 2015 roku Dzień Judaizmu obchodzony jest 15 stycznia, z uwagi na żydowskie święto przypadające w sobotę - przypomina historyk sztuki Teresa Dudek Bujarek, kurator wystawy "Łączy nas sztuka", którą od dzisiaj będzie można oglądać w bielskim Muzeum Historycznym.

  Jest ona jednym z punktów 18. Dnia Judaizmu, który na Podbeskidziu potrwa do niedzieli nie tylko w Bielsku-Białej, ale również w Cieszynie i Żywcu. Ekspozycja w bielskim muzeum przedstawia prace ośmiu artystów żyjących nad Białą w pierwszych czterech dekadach XX w., wywodzących się z różnych środowisk i mających różne zapatrywania światopoglądowe.

  W specjalnym liście pasterskim ordynariusz bp Roman Pindel przypomniał, że diecezję bielsko-żywiecką zamieszkują przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, natomiast w Bielsku-Białej ma siedzibę Wyznaniowa Gmina Żydowska.

  "Ekumeniczny charakter diecezji znajduje odzwierciedlenie w wielu sferach jej życia. W szpitalach działają kaplice ekumeniczne, w uroczystościach biorą udział przedstawiciele różnych Kościołów, podejmowana jest współpraca w dziedzinie edukacji i katechezy, czego przykładem jest Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej »Jonasz«" - zaznaczył biskup, wspominając historię parafii św. Marcina w Międzyrzeczu, gdy po pożarze kościoła katolikom pomogli ewangelicy, udostępniając im swą świątynię do modlitwy i liturgii.

  Ks. Pędziwiatr stwierdził, że współpraca przy organizacji Dnia Judaizmu z Gminą Wyznaniową Żydowską przebiegała wzorowo i będzie kontynuowana.

  Godz. 10.00
  Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Udział biorą m. in.: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, przewodniczący Rady #ds. Dialogu Religijnego KEP #bp Mieczysław Cisło.
  Godz. 12.00
  Konferencja naukowa w bielskim ratuszu: wykład dr. Jacka Proszyka na temat historii Żydów z Bielska i Białej oraz panel dyskusyjny.
  Godz. 15.00
  Otwarcie wystawy "Łączy nas sztuka" w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej
  Godz. 17.00
  Nabożeństwo Słowa Bożego w katedrze św. Mikołaja
  Godz. 17.45

  Koncert "Wszyscy razem być powinni".


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ojczyzna zydów

   moris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   to jest nasza kraina judeobolszewia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Równe prawa dla wszystkich religi.

   Pełna wolność wyznań. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Oprócz chrześcijaństwa i judaizmu mamy w Polsce muzulmanizm,i inne mniej liczne religie którym należy się szacunek i pełna akceptacja. Dla bezpieczeństwa i spokoju
   należy akceptować i szanować...rozwiń całość

   Oprócz chrześcijaństwa i judaizmu mamy w Polsce muzulmanizm,i inne mniej liczne religie którym należy się szacunek i pełna akceptacja. Dla bezpieczeństwa i spokoju
   należy akceptować i szanować wszystkie wyznania.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama