Ważne
  Ekspert podpowiada: Perypetie z zaległym urlopem

  Ekspert podpowiada: Perypetie z zaległym urlopem

  Michał Podsiedlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W zeszłym roku nie wykorzystałem całego urlopu, więc chętnie skorzystam z niego w 2015 r. Ale nie zamierzam brać go w lutym lub marcu, lecz wolę doczekać do wakacji. Chciałbym jednak wiedzieć, do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop za 2014 rok? Jaki jest ostateczny termin jego wykorzystania - tak, aby nie popaść w konflikt z pracodawcą? I czy może mnie zmusić do pójścia na zaległy urlop w terminie wyznaczonym przez niego? - pyta Czytelnik z Gliwic.
  Zaległego urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163, należy udzielić pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 Kodeksu pracy).

  Wyjątkiem są tu sytuacje niezależne od pracodawcy - np. długotrwała nieobecność pracownika spowodowana chorobą lub korzystaniem z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego bądź wychowawczego.

  Należy podkreślić, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody (patrz: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2006 r., I PK 124/05).

  Co więcej, w takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu, lecz musi mu udzielić urlopu w terminie określonym w przywołanym przepisie (zobacz: uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 2 września 2003 r., I PK 403/02, OSNP z 2004 r. Nr 18, poz. 310).

  Oznacza to, że pracodawca może narzucić pracownikowi termin wykorzystania zaległego urlopu. Takie polecenie jest zgodne z prawem i pracownik ma obowiązek je wykonać.

  Warto podkreślić, że brak udzielenia zaległego urlopu - najpóźniej do 30 września - może stanowić wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1.000 złotych nawet do 30.000 złotych.


  *WOŚP 2015 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJE, CIEKAWOSTKI, PRZYDATNE INFORMACJE
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama