Drożyzna odchudza nam portfele. Nasz raport cenowy

    Drożyzna odchudza nam portfele. Nasz raport cenowy

    AMC, Tomasz Kazanecki

    Dziennik Zachodni

    Aktualizacja:

    Dziennik Zachodni

    Drożyzna odchudza nam portfele. Nasz raport cenowy

    ©Mikołaj Suchan

    To już nie tylko owoce i warzywa są potwornie drogie! Wzrosły ceny całej żywności i to nie tylko u nas. Według agendy ONZ jedzenie ostatni raz było tak drogie 21 lat temu. Czy nasze portfele to wytrzymają?
    Drożyzna odchudza nam portfele. Nasz raport cenowy

    ©Mikołaj Suchan

    Chleb za 4 złote, jabłka - 3-4 zł, masło - niemal 5 zł, ser żółty - średnio 20 zł za kg. Wzrost cen od wielu tygodni pustoszy nasze portfele. Mięso, wędliny, cukier i mleko poszybowały w górę o nawet kilkanaście procent. Najgorsze, że przed tymi wydatkami uciec się nie da, bo jeść po prostu musimy.

    W ciągu kilku ostatnich miesięcy ceny warzyw wzrosły od 30 do nawet kilkuset procent. Za wołowinę płacimy o 1/4 więcej niż w ubiegłym roku. Przetwory mleczne - poszły w górę o jakieś 10 procent. Powód? Powódź, fatalna pogoda wiosną, droższe paliwo i energia, podwyżka VAT i cena dolara.

    Według badań portalu www.dlahandlu.pl w hiper-marketach za "Koszyk 50 produktów" trzeba było zapłacić więcej niż trzy tygodnie temu. Cena "Koszyka" w naszym regionie na początku lutego wahała się od 228,74 do 294,72 zł

    Bułki drogo w Żabkach, Biedronki tanio, ale nie schab

    Ceny żywności w ostatnim okresie systematycznie rosną. Rozbieżności pomiędzy konkretnymi artykułami spożywczymi są spore - wiele zależy od tego w jakim sklepie, czy sieci robimy zakupy. Rzućmy okiem jak wygląda sytuacja na śląsku.

    Zacznijmy od pieczywa. Najtaniej za bułkę-kajzerkę zapłacimy 12 groszy w sieci sklepów Auchan, natomiast najdrożej - 49 groszy w sieci Delima. Jest to cena cztery razy większa. W wypadku chleba najniższa kwota to 2,65 zł - ponownie Auchan, najdrożej w InterMarche - 4,49 zł, czyli prawie 2 razy więcej. Chyba każdy Polak codziennie spożywa pieczywo, lecz nie wszyscy zdają sobie sprawę z rozpiętości cenowej.

    Jeśli jesteś miłośnikiem piwa to najlepiej zaopatrzyć się w nie w NETTO - Żywiec kosztuje tu 2,45 zł. Średnia cena to 2,70. Dlatego fanom złocistego trunku odradzamy wizytę w sieci sklepów E.LECLERC, gdyż tam zapłacimy za to samo piwo 3,39, co zdaje się być grubą przesadą.

    Ktoś, kto lubi mięso, również powinien uważnie robić zakupy. Weźmy pod lupę np. najtańszą dostępną kiełbasę na wagę - podwawelską. Za kilogram w Auchanie, czy Lidlu zapłacisz 7,99. Prawie dwukrotna przebitka w sklepach Biedronka: 14,99 i Carrefour: 16,98. Podobnie jest w wypadku schabu bez kości - ceny zaczynają się od 9,99 w Realu i jest to zdecydowanie najniższa cena. Najdrożej 19,31 w Biedronce.

    Zdumienie budzą też ceny papieru toaletowego. Za opakowanie zawierające cztery rolki najtańszego papieru w Auchan zapłacimy 83 grosze, a w Realu siedem groszy więcej. Szokujące jest to, że ten sam towar w sieci Polo wydamy ponad 6 razy więcej - 4,99 zł.

    Niepokojące są też niezdrowe ceny, jakże zdrowych owoców. Kilogram bananów w Auchan kosztuje 1,98 zł, a w sieciach E.LECLERC, Delima, czy Stokrotka już 5,99 zł.

    Pieczarki - smaczne, lecz warto wiedzieć, gdzie kupić najtaniej. Ponownie najkorzystniej zaopatrzyć się w nie w Auchan - 4,98 zł, najdrożej zapłacimy w sieci sklepów Delima 8,99.

    Reasumując, drodzy konsumenci, miejcie się na baczności. Pozostając w terminologii spożywczej mamy niezłe cenowe jaja, dlatego warto mieć świadomość ich różnic i wiedzieć, gdzie można kupić najtaniej.

    dane z portalu dlahandlu.pl

    Więcej w Dzienniku Zachodnim. Czekamy już teraz na Wasze komentarze: Gdzie warto kupować, by zaoszczędzić?

    Czytaj także

      Komentarze (12)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Sawicki

      piwosz (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

      Najlepiej to wie minister rolnictwa, pan Sawicki. Niedawno w tv mówił, że w 2011 roku ceny żywności nie będą większe niż o 5% w stosunku do 2010 roku. Ale pan Sawicki to znany bajkopisarz i żyje...rozwiń całość

      Najlepiej to wie minister rolnictwa, pan Sawicki. Niedawno w tv mówił, że w 2011 roku ceny żywności nie będą większe niż o 5% w stosunku do 2010 roku. Ale pan Sawicki to znany bajkopisarz i żyje chyba nie w Polsce. zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      WYBORCA

      KUKEN (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

      TUSK - MARCHEWKA Z 2007r PYTA ILE TERAZ KOSZTUJE?WYBORCA TAKŻE PYTA DLACZEGO NAS OSZUKAŁEŚ I DALEJ PALISZ GŁUPA.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      WYBORCA

      KUKEN (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

      TUSK - MARCHEWKA Z 2007r PYTA ILE TERAZ KOSZTUJE?WYBORCA TAKŻE PYTA DLACZEGO NAS OSZUKAŁEŚ I DALEJ PALISZ GŁUPA.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      do ?

      klientka (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

      kiełbasa kiełbasie nierówna, dziś zaoszczędzisz, a jutro zapłacisz za lekarza. Ja się z tego artykułu niczego CIEKAWEGO nie dowiedziałam; (

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      ?

      klientka (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

      dobry artykuł. jak można inaczej opisać tak denna sytuację, jaka dzieje sie w tym kraju. ma na celu porownanie cen, a nie jakosci. zawsze mozna isc na degustacje, hm?

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      cenowe jaja?

      klientka (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

      Cenowe jaja? Że niby żarty? No nie wiem skoro prawdziwe pieniądze z kieszeni wyciagają? Dlaczego ten artykuł jest napisany takim dziwacznym, "luzackim" językiem?

      Przy okazji zgadzam się z jednym...rozwiń całość

      Cenowe jaja? Że niby żarty? No nie wiem skoro prawdziwe pieniądze z kieszeni wyciagają? Dlaczego ten artykuł jest napisany takim dziwacznym, "luzackim" językiem?

      Przy okazji zgadzam się z jednym z przedmówców - jedna kiełbasa "podwawelska" drugiej nierówna. Trzeba by jakość porównać też.

      zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Tak

      Donald Tusk (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

      By wszystkim żyło się lepiej

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Unia

      Hern (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

      Będzie jeszcze drożej bo drożeje utrzymanie naszego państwa ale tak wybraliśmy - byle do nastepnego przewrotu

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      KTO JEST TEMU WINNY ?

      bidok. (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

      Ciągły wzrost energii elek. i paliwowej naciąga ceny żywnościowe i nietylko.
      Dlaczego paliwo jest takie drogie ? najlepiej zapytać tych z Brukseli.
      Ameryka tego problemu niema.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      wątpliwość

      j23 (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

      Trochę dziwna część tych porównań, bo wzięto pod uwagę tylko ceny, a nie porównano jakości. Ale zgadzam się, że jest drogo.

      Najnowsze wiadomości

      Zobacz więcej

      Najczęściej czytane

      DZ poleca

      Wideo

      Gry On Line - Zagraj Reklama