Strajk na Śląsku: Protest górników w Mysłowicach. Blokowali...

  Strajk na Śląsku: Protest górników w Mysłowicach. Blokowali ulice. Jutro powtórka [ZDJĘCIA]

  MCH, fot. Monika Chruścińska-Dragan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Strajk na Śląsku: Protest górników w Mysłowicach. Blokowali ulice. Jutro powtórka [ZDJĘCIA]
  1/26
  przejdź do galerii
  Rząd do likwidacji - krzyczeli górnicy i emeryci górnicy blokujący w czwartek, 15 stycznia, ulice w Mysłowicach. W ten sposób chcą wesprzeć strajkujących pracowników Kompanii Węglowej.
  - Wiem, co czują górnicy Kompanii Węglowej. Ja przeżyłem to, co oni. Pamiętam likwidację kopalni Mysłowice - mówi Jarosław Piontek, emerytowany górnik KWK Mysłowice-Wesoła, która powstała z połączenia wygaszonego Ruchu Mysłowice i Ruchu Wesoła. - Wiem, co to jest strach o zakład pracy. Przyszedłem wesprzeć w ten sposób strajkujących kolegów - tłumaczy.

  - Nie czujemy się bezpiecznie w branży górniczej w ogóle.
  To co rząd robi z Kompanią Węglową to moim zdaniem jakiś przekręt. Mówi się o zamknięciu czterech kopalń, ale ja uważam, że one zostaną najzwyczajniej sprzedane - twierdzi Piotr Skulik. - Gdyby z górnikami rozmawiano, to doszliby do porozumienia dla dobra zakładów. Pamiętam, jak stanęła kopalnia Mysłowice (była KWK Mysłowice - przyp. red.) to górnicy oddawali kartki żywnościowe, zrezygnowali z premii, żeby tylko zakład podniósł się na nogi - wspomina górnik.

  - Obawiamy się, że jak rząd zamknie kopalnie Kompanii Węglowej, to weźmie się za likwidację kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego - wtrąca Krzysztof Kowalski, emerytowany górnik kopalni Wesoła. - W Kompanii Węglowej zlikwidowano deputaty węglowe dla emerytów, to w KHW automatycznie zawiesili je na trzy lata. Prawdopodobnie odejdą już w niepamięć - dodaje. Jak podkreśla walczy o miejsca pracy dla młodych, bo sam jest już na emeryturze.

  W Mysłowicach pikietowało łącznie kilkadziesiąt osób. Wśród nich najwięcej było emerytów i związkowców KWK Mysłowice-Wesoła.

  Do strajkujących górników Kompanii Węglowej, przypomnijmy, włączają się dziś górnicy kopalni Katowickiego Holdingu Węglowego.

  - Górnicy kopalń Murcki-Staszic, Ruchu Boże Dary, Wujek i Wieczorek, którzy zjadą w czwartek na dół o godz. 18, 22 i 24, po szychcie nie wyjadą już na powierzchnię.

  Będą strajkować - informuje Piotr Czepionka ze sztabu protestacyjnego Katowickiego Holdingu Węglowego. - Ile to będzie osób, trudno powiedzieć. To jeszcze dość spontaniczna akcja - przyznaje.

  Jak podkreślają związkowcy, górnicy KWK Mysłowice-Wesoła ze względu na panujące po wypadku wciąż trudne warunki pod ziemią, nie będą strajkować na dole, tylko wyjdą na ulice. W piątek, ok. godz. 15, kolejna blokada w Mysłowicach.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   a (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://www.biztok.pl/gospodarka/paranoja-zwiazkow-zawodowych_a19804?utm_source=o2_SG&utm_medium=Biznes&utm_campaign=o2 i wszystko jasne

   Zdjęcie autora komentarza
   skoro nie ma kopalni w Mysłowicach już

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   to powinni blokować Wesołą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Terroryści

   Kris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   Jak dla mnie to oni terroryzują zwykłych ludzi. Co ludzie wracający z pracy, a mieszkający razem z nimi w woj. śląskim, im złego zrobili? Nie wszyscy chcą uczestniczyć w tej farsie. Najlepiej...rozwiń całość

   Jak dla mnie to oni terroryzują zwykłych ludzi. Co ludzie wracający z pracy, a mieszkający razem z nimi w woj. śląskim, im złego zrobili? Nie wszyscy chcą uczestniczyć w tej farsie. Najlepiej uderzyć w zwykłych ludzi, którzy nie są stroną... Górniczy przesadzają z tą manifestacją nienawiści.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CHORY gosc

   EMERYT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Manifestacja nienawisci? jakiej nienawisci ? ty chlapiesz jezorem niesiolowskiego i tej calej bandy.Skoro nie wszyscy chca uczestniczyc to zle.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Terroryści

   Rudzianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Czym cię terroryzują,może jaśniej


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Terroryści

   Kris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   A jak nazwać to, jak jestem uwięziony w komunikacji miejskiej, bo oni blokują ruch? Jedyną możliwością było iść dalej na piechotę. To jest ubezwłasnowolnienie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak przez Mysłowice jedzie wyścig kolarski

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   ... to jest to Tour de Pologne. A jak strajkujący wyjdą zaprotestować, to jest to "terroryzm". Trochę powagi. BTW - spacery dobrze robią, i pogoda w Mysłowicach nie najgorsza. Dużo zdrowia, Panie...rozwiń całość

   ... to jest to Tour de Pologne. A jak strajkujący wyjdą zaprotestować, to jest to "terroryzm". Trochę powagi. BTW - spacery dobrze robią, i pogoda w Mysłowicach nie najgorsza. Dużo zdrowia, Panie Kris.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Terroryści

   Kris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   A jak nazwać to, jak nie mogę się dostać z pracy do domu, bo oni blokują komunikację miejską? Zablokowali mi jedyny środek transportu do domu. Pośrednio to mnie ubezwłasnowolnili, bo jedyną opcją...rozwiń całość

   A jak nazwać to, jak nie mogę się dostać z pracy do domu, bo oni blokują komunikację miejską? Zablokowali mi jedyny środek transportu do domu. Pośrednio to mnie ubezwłasnowolnili, bo jedyną opcją było iść dalej na piechotę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jedyna opcja..

   jack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Kup sie koło.Oni- to ty i tyn "rząd"

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama