18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślabikorz niy dlo bajtli, czyli śląska godka atakuje!

Aldona Minorczyk-Cichy
arkadiusz gola
Śląska godka językiem regionalnym? Przekonywał do tego pomysłu poseł Marek Plura PO. W Katowicach zorganizował konferencję z okazji Światowego Dnia Języka Ojczystego.

- Dlo mnie tóm rodnióm mowóm, kiero my wjyni łod Łojców i kiero dóma piastujymy, je ślónsko godka - podkreśla.

Konferencji towarzyszyła reprezentacja Ślabikorza niy dlo bajtli, abo lekcyje ślónskij godki autorstwa Mirosława Syniawy. To druga książka z tej serii wydana przez stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana. Pierwsza w nakadzie 1800 egzemplarzy rozeszła się w mgnieniu oka. Wydawcy marzą o drugiej edycji. Jerzy Gorzelik, wicemarszałek i szef Ruchu Autonomii Śląskiej apelował o przekazywanie na ten cel 1 procenta podatku.

Jaki będzie los nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych, etnicznych i języku regionalnym? Trafiła Sejmu, ale do wprowadzenia przepisów droga długa i wyboista. Sprzeciwia się im resort spraw wewnętrznych. Kciuki za Ślązaków trzymają Łemkowie i Kaszubi.

- Zachowanie języka i kultury śląskiej powinno być troską nas wszystkich - podkreśla dr Olena Duć-Fajfer, Łemkynia.

Naukowcy - są podzieleni. Przeciwnikiem uznania śląskiej godki za język jest prof. Jan Miodek, językoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ale zwolenników też jest wielu. Dr Tomasz Kamusella z Uniwersytetu Opolskiego podkreśla, że nie uznawanie śląszczyzny za język to decyzja polityczna, a nie wniosek wynikający z badań językoznawczych.

Juan Lajo z hiszpańskiej Akademii Języka Asturiańskiego podkreśla, że język śląski jest odrębnym językiem słowiańskim, który zajmuje miejsce pomiędzy językiem polskim a czeskim, a przy tym ma pewne cechy obce oby tym językom.

- Mówiący po śląsku powinni pamiętać, że ci, którzy zapominają o swym języku, tracą też swoją kulturę i jest to strata dla całej ludzkości - podkreśla Lajo w opinii na temat śląszczyzny.

Przeciwnicy uznania godki za język regionalny twierdzą, że jej kodyfikacja doprowadzi do stworzenia sztucznego języka, który do tej pory nie istniał w żadnej części Górnego Śląska. W szkołach uczono by innego języka niż ten, którym naprawdę posługują się rodzice czy dziadkowie.

Marek Plura podkreśla, że to fałszywe twierdzenie. - Nie chcemy tworzyć jednego języka, rezygnować z jego wielu odmian - mówi poseł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!