Sąd w Gliwicach uwzględnił skargę ws. koncesji na MCK i...

  Sąd w Gliwicach uwzględnił skargę ws. koncesji na MCK i Spodek

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sąd w Gliwicach uwzględnił skargę ws. koncesji na MCK i Spodek
  1/2
  przejdź do galerii
  W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił skargę na wyniki postępowania o wydanie koncesji na zarządzanie Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodkiem w Katowicach. Przedstawiciele Urzędu Miasta odmawiają komentarza w tej sprawie, przyznają jednak, że miasto znalazło się w trudnej sytuacji.
  Powód? Budowa MCK w Katowicach kosztuje ok. 300 mln zł, ponad połowa tej kwoty to jednak unijne dofinansowanie, którego warunkiem jest znalezienie operatora dla hali.

  Jego poszukiwania, zarówno dla MCK, jak i Spodka, trwają już od kilku lat. Od 2013 roku nabrały tempa. W ubiegłym roku rozmowy w tej sprawie miasto prowadziło z pięcioma firmami, ostatecznie do negocjacji zaproszono cztery, ale oferty w postępowaniu złożyły dwie - PTWP Event Center, spółka córka firmy PTWP, która organizuje m.in. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, oraz spółka HKO, w której właścicielami są Grupa Kapitałowa Trias oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

  Pod koniec listopada 2014 katowiccy urzędnicy zdecydowali, że koncesję oddadzą PTWP Event Center, ale od tej decyzji odwołała się HKO, która wskazała na braki w dokumentacji we wniosku konkurencji. Sprawa trafiła do sądu. Oferty obu firm były podobne, ale to ta PTWP EC dostała więcej punktów. Przesądził "czynsz", jaki spółka zobligowała się płacić Katowicom za MCK i Spodek. HKO chciała rocznie płacić 1 mln zł, PTWP EC zaproponowało o 550 tys. zł więcej. Obie spółki w ofertach zadeklarowały natomiast ten sam okres realizacji koncesji, czyli 15 lat, taką samą liczbę dni, gdy z MCK będzie nieodpłatnie mogło korzystać miasto - 40, ale różne nakłady, jakie obligują się ponosić - HKO chciała zainwestować w MCK 8,8 mln zł, PTWP - 5 mln zł. Inwestycje są konieczne, bo przyszły zarządca musi MCK urządzić właściwie od zera. Potrzeba wyposażenia, od krzeseł w salach konferencyjnych poczynając. HKO podważa nie samą wygraną PTWP EC, a sam fakt, że spółka brała udział w negocjacjach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama