Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

217. Spotkania Medyczne im. Krystyny Bochenek: Nietrzymanie moczu to nie jest wstydliwa choroba

Maria Zawała, Anna Sojka
Prof. Andrzej Witek, kierownik Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii ŚUM w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach
Prof. Andrzej Witek, kierownik Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii ŚUM w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach Maciej Gapiński
Gościem 217. Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek był prof. Andrzej Witek, uroginekolog. Nietrzymanie moczu to problem, na który cierpi prawie połowa kobiet po pięćdziesiątce

Jeśli chcemy owijać w bawełnę, mówimy: problemy uroginekologiczne, a jak chcemy powiedzieć wprost: problemy z nietrzymaniem moczu. Czy to rzeczywiście tak wstydliwa choroba?
Znam o wiele bardziej wstydliwe choroby niż nietrzymanie moczu. Uroginekologia to duży worek, w którym znajduje się objaw, taki jak m.in. nietrzymanie moczu. Na szczęście pacjentki są dziś coraz bardziej świadome i nie boją się odważnie mówić o swoich problemach oraz szukać pomocy u lekarza.

Na czym polega schorzenie, o którym dziś mówimy?
Mimowolne gubienie moczu przez kobiety to objaw pewnych typów chorób. Najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, na które cierpi średnio 28 procent kobiet. Szczyt zachorowań przypada po 50. roku życia. Wtedy dotyczy około 50 procent kobiet. Jest to więc problem nie tylko medyczny, ale i społeczny. Zwłaszcza że dziś większość kobiet po 50. to osoby aktywne zawodowo.

Jakie są główne czynniki ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu u kobiet?
Głównym czynnikiem ryzyka jest wiek. Przyczyną zaś jest nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy mniejszej. Starzejące się mięśnie po prostu zaczynają inaczej funkcjonować. U kobiety po 50. roku życia dochodzi do kumulacji tych czynników ryzyka: zazwyczaj taka pani jest po kilku porodach. A właśnie mikrourazy okolic krocza mogą mieć wpływ na późniejsze nietrzymanie moczu.

Czasem, o co mam pretensje do kolegów lekarzy, nadużywających niektórych metod leczenia, kobieta jest po niepotrzebnych zabiegach operacyjnych. Tymczasem każda operacja, uraz tej platformy mięśniowo-powięziowej, będzie prędzej czy później prowadził do ucieczki moczu. Inne przyczyny, takie jak m.in.: ciężka fizyczna praca, podnoszenie ciężarów, także wpływają na późniejszą statykę układu moczowo-płciowego. Wśród przyczyn są także wygaszanie czynności jajników i spadek poziomu estrogenów.

Czy wilgotna bielizna zawsze oznacza wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Nie zawsze, ale ważne, by kobieta nie wstydziła się i poprosiła lekarza o pomoc i ocenę sytuacji. Apeluję przy okazji, jeśli zauważycie, panie, jakiekolwiek plamienie czy krwawienie, proszę natychmiast skonsultować się z lekarzem. To tak naprawdę alarm, by wszystko rzucić i zająć się diagnostyką swojego zdrowia.

Wracając do nietrzymania moczu, czy może się zdarzyć także przy zakażeniach bakteryjnych?
Bardzo często mimowolne wyciekanie moczu towarzyszy zakażeniu dolnego odcinka wyprowadzającego mocz, czyli cewki moczowej. To miejsce łatwo penetrowane przez bakterie. Bardzo często objawem stanu zapalnego jest gubienie moczu.

W proces oddawania moczu zaangażowanych jest wiele struktur naszego ciała: mózg, rdzeń kręgowy, włókna nerwowe, mięsień wypierający mocz z pęcherza, mięśnie - zwieracza pęcherza i cewki. W wypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, co się konkretnie psuje?
NTM jest konsekwencją nieprawidłowej pracy mięśni dna miednicy mniejszej (mięśni Kegla) odpowiedzialnych m.in. za utrzymanie moczu w pęcherzu moczowym. Wraz z upływem lat ich siła słabnie. Jak już wspomniałem, przebyte ciąże, infekcje, niektóre leki lub mikrourazy mogą osłabiać ich siłę, co manifestuje się mimowolnym gubieniem moczu.

Co powinno nas szczególnie zaniepokoić?
Trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Jeśli wstajesz częściej niż 1 raz w nocy, aby oddać mocz, w ciągu dnia wielokrotnie odwiedzasz wc, masz trudności z rozpoczęciem mikcji, odczuwasz w podbrzuszu ból podczas oddawania moczu, nie możesz załatwić się do końca, czujesz, że jeszcze byś mogła, ale się to nie udaje i wkrótce znów wracasz do toalety, masz częste stany zapalne dróg moczowych, pieczenie lub szczypanie podczas oddawania moczu, gubisz mocz przy kaszlu, wysiłku, w czasie przysiadu lub podczas schylania się, musisz napinać się, aby oddać mocz, to koniecznie powinnaś udać się do lekarza.

Rodzinnego, ginekologa lub urologa i mu o tym powiedzieć, prosząc o diagnostykę, czyli sprawdzenie, co jest tego przyczyną.
No i ważne jest podjęcie odpowiedniej terapii. Zwracam uwagę, że nietrzymanie moczu może być objawem różnych schorzeń i nie ustąpi samoistnie, a objawy z czasem będą się nasilać. Dlatego tak ważne jest, by podjąć leczenie jak najszybciej.

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu, o którym głównie dziś tu rozmawiamy, to tylko jeden typ. Objaw polegający na mimowolnym wycieku moczu podczas wykonywania czynności, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu. Wyróżniamy także NTM z tzw. parć naglących, gdy wyciekowi moczu towarzyszy lub poprzedza go uczucie nagłego parcia na mocz. To jeden z objawów pęcherza nadreaktywego. Możemy też mieć do czynienia z tzw. mieszanym nietrzymaniem moczu. Polega na mimowolnym wycieku moczu z towarzyszącym uczuciem nagłego parcia, jak również podczas wysiłku, kichania lub kaszlu. Jest to kombinacja dwóch powyższych typów NTM.

Wspomniał pan wcześniej, że porody są czynnikiem ryzyka. Lepiej rodzić naturalnie czy za pomocą cesarskiego cięcia?
Jako położnik bezwzględnie będę uważał, że kobieta jest predysponowana do rodzenia siłami natury. Może się zdarzyć, że podczas porodu, gdy trzeba użyć narzędzi, szybko działać, by pomóc dziecku przyjść na świat, ucierpią te struktury, które w przyszłości mogą przez to ulec osłabieniu i skutkować nietrzymaniem moczu, ale to wyższa konieczność. Jestem jednak absolutnym przeciwnikiem zbędnych ingerencji chirurgicznych u kobiet, związanych z usuwaniem wszelkich mięśniaków macicy. Był taki czas w ginekologii, że czy one krwawiły czy nie, chirurdzy je usuwali, ale to powoduje rozszczelnienie systemu odpowiadającego m.in. za skutek w postaci nietrzymania moczu. Teraz, gdy o tym wiemy, nie pozwalamy usuwać mięśniaków, jeśli nie dokuczają i nie są zagrożeniem chorobą nowotworową.

Wielu ginekologów mówi kobietom: a po co pani macica, to taka tykająca bomba zegarowa!
Dwója. Zmienić lekarza. Macica to największy atrybut kobiecości.

Jak leczy się nietrzymanie moczu?
To zależy od jego przyczyny. Jedną z form leczenia zachowawczego wysiłkowego nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni dna miednicy (ćwiczenia Kegla). Wspomagająco stosowane bywają stożki pochwowe, różnego kształtu obciążniki. W zależności od rodzaju czy stopnia nasilenia NTM można stosować leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

Kiedy operacja jest niezbędna?
Leczenie zabiegowe jest zarezerwowane dla kobiet z dużym stopniem nasilenia nietrzymania moczu i/lub tych, u których zawiodło leczenie zachowawcze.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!