Ważne
  Powiat zawierciański ma pomysł na ograniczenie bezrobocia

  Powiat zawierciański ma pomysł na ograniczenie bezrobocia

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeden z powiatowych radnych zaproponował, by problem bezrobocia w powiecie zawierciańskim rozwiązać w nietypowy sposób
  Powiat zawierciański jest jednym z tych obszarów w naszym województwie, gdzie słowo "bezrobocie" jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Liczba bezrobotnych na koniec grudnia ubiegłego roku wyniosła tam 6118 osób. Dla porównania, na koniec grudnia 2013 roku było to 7581 bezrobotnych. Liczba zmniejszyła się, ale kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia pozostały.

  Zdaniem radnego powiatowego Marka Szczygłowskiego, rozwiązaniem problemu jest zwiększenie mobilności bezrobotnych osób.

  - Praca jest, ale zazwyczaj oddalona od miejsca zamieszkania. Dosyć wysokie koszty dojazdu są powodem rezygnacji z takich ofert - mówił podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego Marek Szczygłowski.

  Dlatego też radny zapytał, czy byłaby taka możliwość, by zachęcić bezrobotnych do pobrania jednorazowej bezzwrotnej pożyczki powyżej 20 tysięcy złotych i założenia firmy zajmującej się przewozem osób.

  - Te osoby, które zdecydują się na to mogą mieć obawy, że nie będą mieć klientów. Dostarczy ich jednak Powiatowy Urząd Pracy - będą to osoby, które przyjęły propozycje pracy spoza powiatu zawierciańskiego, płacący za przewóz dofinansowaniem z Funduszu Pracy. W ten sposób zarówno ci, co będą wożeni, jak i ci, którzy będą wozili, otrzymają pracę - przedstawił swój pomysł radny Marek Szczygłowski.

  Dodał, że wymagana jest większa determinacja w walce z bezrobociem, które może prowadzić m.in. do depresji, alkoholizmu czy narkomanii.

  Zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu, Andrzej Rus wskazuje na mniejszą liczbę bezrobotnych, ale podkreśla, że zdaje sobie sprawę z tego, iż sytuacja na rynku pracy nie jest zadowalająca.

  - W ubiegłym roku udzieliliśmy ponad 200 dotacji na otwarcie działalności gospodarczej, chociaż mamy pewne ograniczenia - związane z przepisami Unii Europejskiej - jeśli chodzi o dotowanie działalności w transporcie i rolnictwie. Co do zwrotu kosztów dojazdu dla osób, które zatrudniły się poza miejscem zamieszkania, to w ubiegłym roku nie było dużego zainteresowania.

  Skorzystało z tej możliwości kilkadziesiąt osób - zaznacza Andrzej Rus i dodaje, że priorytety w działalności PUP w Zawierciu na ten rok nie zostały jeszcze określone.

  Trzeba jednocześnie dodać, że nie ma możliwości, by Powiatowy Urząd Pracy nakazał bez-robotnym dojazd transportem wskazanej firmy do miejsca pracy poza powiatem zawierciańskim.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama