Ważne
  Nienawiść wzrasta w Żywcu - oto efekty

  Nienawiść wzrasta w Żywcu - oto efekty

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zniszczony mural z wizerunkiem papieża Jana Pawła II oraz cytatem "Rasizm jest grzechem"
  1/2
  przejdź do galerii

  Zniszczony mural z wizerunkiem papieża Jana Pawła II oraz cytatem "Rasizm jest grzechem" ©arc fundacja klamra

  Zniszczony mural, hasła rasistowskie i symbole nazistowskie - w Żywcu wzrosła liczba przestępstw, które są motywowane nienawiścią.
  Zarzut kierowania gróźb karalnych wobec Dariusza Paczkowskiego, jednego z prezesów fundacji Klamra, usłyszał młody mieszkaniec Żywca, który zaatakował Paczkowskiego 13 grudnia ubiegłego roku. Mowa nienawiści znów daje o sobie znać w Żywcu - rasistowskie, wulgarne hasła na ścianach budynków oraz nazistowskie symbole ponownie stają się problemem w mieście.

  Na dzień przed Wigilią pseudokibice zniszczyli mural przedstawiający Jana Pawła II oraz cytat papieża "Rasizm jest grzechem".

  Ale to nie wszystko. Podobnych zdarzeń w ciągu ostatnich miesięcy było więcej. Wcześniej niszczone były malowidła przedstawiające m.in. żywieckie mieszczki, anioła, Irenę Sendlerową czy Marka Edel-mana. W różnych miejscach na ścianach ponownie zaczęły pojawiać się rasistowskie hasła i neonazistowskie symbole.

  - Stworzenie czegoś własnymi rękoma jest trudniejsze, ale to daje więcej satysfakcji niż niszczenie wszystkiego na swej drodze. Kolejny raz zapraszamy do współpracy, możemy pomóc jeśli chcielibyście zrobić coś dobrego dla mieszkańców Żywca - zwraca się do sprawców Paczkowski, autor zniszczonych malowideł.

  Nawołujące do nienawiści hasła swastyki i inne neonazistowskie symbole kilka lat temu były zmorą Żywca. Pojawiały się na wielu budynkach w centrum miasta. Wtedy, dzięki współpracy fundacji Klamra z władzami Żywca oraz mieszkańcami udało się na kilka lat oczyścić miasto z mowy nienawiści. Teraz problem powraca.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Galicję zostawmy Galicji

   postęp i demokracja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   a sami budujmy wielokulturowość na naszym Śląsku. Widzę mój Śląsk pełny meczetów, pełen radosnych i tolerancyjnych nowych i starych Ślązaków. To nasz nowy, wspaniały świat!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama