Strajk na Śląsku zakończony, ale planu dla śląskiego węgla...

  Strajk na Śląsku zakończony, ale planu dla śląskiego węgla nie ma

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak reagowano podczas manifestacji w Bytomiu na ogłoszenie porozumienia rządu z górniczymi związkami zawodowymi
  1/7
  przejdź do galerii

  Tak reagowano podczas manifestacji w Bytomiu na ogłoszenie porozumienia rządu z górniczymi związkami zawodowymi ©Lucyna Nenow

  Strajk na Śląsku zakończony, ale za wcześnie na otwieranie szampanów. Fakt: nastroje uspokojono. Protestujący w kopalniach wyjechali na powierzchnię, a manifestujący na ulicach śląskich miast wrócili do domów. Kopalnie zostają, miejsca pracy też. Przynajmniej na razie. Do końca września powstanie Nowa Kompania Węglowa.
  Część kopalń zostanie sprzedana, inne trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Górnicy dostaną odprawy. Podpisano porozumienie pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, ale planu dla śląskiego węgla jak nie było, tak nie ma. Naprawa Kompanii Węglowej może się udać, jeśli wzrosną ceny węgla na światowych rynkach i jeśli będzie ona w stanie sprzedać to co wydobędzie. Na to jednak wpływu nie mamy.

  ZOBACZ I CZYTAJ:
  KTO KUPI KOPALNIE NA ŚLĄSKU? INWESTORZY SĄ, ALE RZĄD Z NIMI NIE ROZMAWIA


  ZOBACZ KONIECZNIE:
  KOMPANIA WĘGLOWA MA PROGRAM RESTRUKTURYZACJI. OJ, BĘDZIE BOLAŁO


  CZYTAJ KONIECZNIE:
  STRAJK NA ŚLĄSKU ZAKOŃCZONY, ALE DŁUGI KOPALŃ POZOSTAJĄ


  - To dopiero początek drogi do naprawy polskiego górnictwa - zapewniła po podpisaniu porozumienia premier Ewa Kopacz. Zaś Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowsko Solidarności rozwiał złudzenia: - To trudny program naprawczy, będzie boleć.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  TREŚĆ POROZUMIENIA RZĄD - ZWIĄZKI ZAWODOWE
  Rząd PO-PSL przespał 7 lat. Nawet w ostatnich miesiącach, kiedy wiadomo było, że spółce grozi upadłość, nie odpowiadał na oferty składane przez inwestorów. Przykład? W lipcu ub. roku, kiedy premier Donald Tusk przyjechał do Katowic obiecując, że żadna kopalnia nie zostanie zamknięta, do Ministerstwa Gospodarki wpłynęła oferta Carbounion Bohemia, czeskiego giganta na rynku węgla i energii. Petr Paukner, jej właściciel, chciał zainwestować w zamian za udziały w cztery kopalnie Kompanii Węglowej. Były to Chwałowice, Jankowice, Rydułtowy-Anna i Marcel.

  - Nawet nie dostaliśmy odpowiedzi na oficjalne pismo - mówi Jerzy Markowski, b. wiceminister gospodarki, przedstawiciel Carbounion Bohemia. Takich przypadków było więcej.  Czy to była dobra oferta? Nie przesądzamy, ale rozmawiać w tak fatalnej sytuacji górnictwa zwyczajnie było trzeba. Brak odpowiedzi pokazał, jak w kraju rząd traktuje inwestorów. Pismo trafiło m.in. do wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz do Tomasza Tomczykiewicza, wiceministra gospodarki. Pod koniec ub. roku propozycję kupna jednej z kopalń złożono także Katowickiemu Holdingowi Węglowemu. To spółka Universal Energy z Mysłowic. Należy do Krzysztofa Domareckiego, jednego z najbogatszych Polaków. Odpowiedzi, nawet takiej "nie jesteśmy zainteresowani" - do tej pory brak.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie dajcie się napuszczać rządowi na górników.

   tubylec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Takie odprawy wzięli prezesi Kompanii Węglowej. Likwidacja kopalń

   Kompania Węglowa chyli się ku upadkowi. Wielu ekspertów uważa, że to wina prezesów i dyrektorów

   Mieli dbać o ren­tow­ność i...rozwiń całość

   Takie odprawy wzięli prezesi Kompanii Węglowej. Likwidacja kopalń

   Kompania Węglowa chyli się ku upadkowi. Wielu ekspertów uważa, że to wina prezesów i dyrektorów

   Mieli dbać o ren­tow­ność i roz­wój ko­palń, ale trak­tu­ją Kom­pa­nię Wę­glo­wą (KW) jak dojną krowę!
   Pre­ze­si spół­ki Jo­lan­ta Strze­lec-Ło­bo­dziń­ska (60 l.) czy Mi­ro­sław Taras (60 l.) na kie­ro­wa­niu KW do­ro­bi­li się ko­ko­sów – za­ra­bia­li po 80 tys. zł mie­sięcz­nie, a od­cho­dząc brali jesz­cze ol­brzy­mie od­pra­wy.

   Ab­sur­dem jest to, że to wła­śnie dy­rek­to­rom ko­palń, ze wzglę­du na od­pra­wy, naj­bar­dziej opła­ca się ich upa­dek. – Gór­ni­cy są ofia­rą wy­jąt­ko­wych nad­użyć ze stro­ny róż­nych cwa­nia­ków.

   Za co jednak prezesi dostają horrendalne wypłaty, skoro spółka chyli się ku upadkowi? I jakie są te wynagrodzenia i odprawy kadry zarządzającej? Przykładem może tu być Jolanta Strzelec-Łobodzińska. Była wiceminister gospodarki prezesem Kompanii została w 2011 roku i kierowała spółką przez kolejne 3 lata. Miesięcznie zarabiała ok. 80 tys. zł., a gdy odeszła na własne życzenie, wzięła jeszcze 2 mln zł odprawy!

   Podobne pieniądze zarabiał jej następca Mirosław Taras. Prezes – który złotymi zgłoskami w historii Kompanii raczej się nie zapisze – stanowisko piastował niewiele ponad pół roku. Mimo to miesięcznie pobierał 80 tys. zł, a na koniec wziął jeszcze jedną pensję w ramach odprawy, co dopiero teraz ujawnił obecny prezes, Krzysztof Sędzikowski (56 l.). Własnych dochodów zdradzić nie chce. Sędzikowski zarzeka się jedynie, że ze względu na trudną sytuację finansową spółki, jego uposażenie zostało zmniejszone. Twierdzi także, że na koniec pracy odprawy nie dostanie.

   Nie zmienia to faktu, że przez całe lata mrowie prezesów, wiceprezesów i dyrektorów obsiadło Kompanię Węglową niczym kleszcze. Każdy brał, ile wlazło – wiceprezesi 60, a dyrektorzy 50 tys. zł miesięcznie. Nikt nie przejmował się tym, co będzie za kilka lat. Gdy polski węgiel okazał się wreszcie za mało konkurencyjny na rynku, pierwsi odczuli to sami górnicy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wart Pac pałaca, a pałac Paca

   Sprawdź (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Zarobki kadry to jedno, przywileje pracowników kopalń (nie tylko górników dołowych) to drugie. A my musimy dopłacać i do jednych i do drugich.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hihi

   honcfot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   jak godali nasi babka
   polok ,polok łon ino ,,,,,umiy
   to yes prowda bo babka niy cyganili
   wtedy peło i psl niy było
   babciu wy toscie richtik prowda godali
   niych PON BOCZEK wom TO WYNAGRODZI

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak nie ma planu?

   Szkodnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Plan jest, związkowy...: gwarancja zatrudnienia (ewenement na skalę światową...) i istnienia kopalń, lepsze "osłony socjalne" i 7 miliardów złotych co roku z budżetu i zależnych od państwa firm...rozwiń całość

   Plan jest, związkowy...: gwarancja zatrudnienia (ewenement na skalę światową...) i istnienia kopalń, lepsze "osłony socjalne" i 7 miliardów złotych co roku z budżetu i zależnych od państwa firm dla górniczych pasożytów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie węgiel jest drogi

   Stary (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   To 34 podatki które płacą kopalnie podbijają cenę węgla. Od wody, powietrza, pracy i czego tam jeszcze się nie wymyśliło.
   Do tego akcyza za prąd produkowany z węgla, dopłaty do OZE oczywiście też...rozwiń całość

   To 34 podatki które płacą kopalnie podbijają cenę węgla. Od wody, powietrza, pracy i czego tam jeszcze się nie wymyśliło.
   Do tego akcyza za prąd produkowany z węgla, dopłaty do OZE oczywiście też z produkcji prądu z węgla do tego bardzo drogie koszty transportu - kolejne 4 podatki w cenie paliw (tak, tak) do tego nakaz handlu wyłącznie przez pośredników.
   NO I PRZEDE WSZYSTKIM ZARZĄDCY PARTYJNI.
   TO JAK MOŻE BYĆ TANIO?

   ŁODZIĄ TEŻ ŻĄDZĄ PARTYJNI "FACHOWCY".
   EFEKT TEN SAM A NAWET GORSZY.
   TYLKO MIESZKAŃCY ZAMIAST SIĘ BUNTOWAĆ TO SPIEPRZAJĄ BYLE DALEJ OD ŁÓDZKIEGO RAJU.

   ps KGHM też z kury znoszącej złote jaja stał się firmą poważnie zadłużoną.
   Koorwa, Kredyty idą na płacenie niedawno wprowadzonego podatku. Bo kolesiom kasa jest potrzebna.

   ps2 Rząd w 2011 roku sprzedał dla Polaków akcje JSW po 130 zł za akcję.
   Dzisiaj akcje warte są ok 20 zł za sztukę.
   Straty poniosły przede wszystkim prywatni inwestorzy i OFE.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ile spadła cena węgla i miedzi ?

   Sprawdź (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Patrzysz na cenę węgla i miedzi ? Spadają ogromnie. Gdy były wysoko, walczono o podwyżki płac i je otrzymano. A dziś, gdy cena dramatycznie spadła ( a także spada zapotrzebowanie na te surowce),...rozwiń całość

   Patrzysz na cenę węgla i miedzi ? Spadają ogromnie. Gdy były wysoko, walczono o podwyżki płac i je otrzymano. A dziś, gdy cena dramatycznie spadła ( a także spada zapotrzebowanie na te surowce), czy jest zgoda na obniżki płac, na redukcję zatrudnienia itd.? Podatki płaca wszyscy. Za niszczenie środowiska - musi płacić niszczący.W całej Europie kopalnie pozamykano, bo jak coś przynosi straty, to trzeba to zamknąć. Można by tak długo wyliczać. Jak w przysłowiu - belki we własnym oku nie widzisz.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO-lska pani Thatcher!

   kornick (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   :-))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ! WSZYSTKIM!

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   umiłowana władza kolejny raz udowodniła, że jest w stanie przeprowadzić każdą TRUDNĄ GŁĘBOKĄ REFORMĘ dla dobra kraju i jego obywateli. i proszę tu nie wzniecać buntu wśród lemingów czy wśród...rozwiń całość

   umiłowana władza kolejny raz udowodniła, że jest w stanie przeprowadzić każdą TRUDNĄ GŁĘBOKĄ REFORMĘ dla dobra kraju i jego obywateli. i proszę tu nie wzniecać buntu wśród lemingów czy wśród zwolenników prezesa. BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ! WSZYSTKIM :) A jak górnicy zażądają 15 pensji i dożywotnich gwarancji to należy im dać! Bo wyngiel trzeba wydobywać żeby leżał na hałdach. Wyngiel jest ważny, a nie jakaś tam gospodarka czy demografia. Ważny jest wyngiel i wynik wyborczy!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I

   Rombala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Zatkano dziegciem tylko kolejną dziurę na przeciążonym i nieremontowanym statku ? I jak tu dalej płynąć ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj OJ co się porobiło ! A tak super szło a tu DUPA !!!!!

   ten co mu rozpieprzyli całą łódż i gówno nic nie dostał jak ........ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Jaruś kaczorek juz nozkami przebierał do wladzy a,wiejski kamandir piotruś duduś chciał ropieprzyć całą polskę bo to jedna trąba o wladzę chodzi .
   A tu wyszla DUPA !!!!!!
   Powtarzam wielokroć łódż...rozwiń całość

   Jaruś kaczorek juz nozkami przebierał do wladzy a,wiejski kamandir piotruś duduś chciał ropieprzyć całą polskę bo to jedna trąba o wladzę chodzi .
   A tu wyszla DUPA !!!!!!
   Powtarzam wielokroć łódż ropieprzona dokumęntnie i za to łódż nic nie dostała tylko bruk a największy burdel w polsce zrobil rząd buzka z krzaklewskim rozpierdolili wszystko dokumętnie najgorszy okres polski zasrany solidarnościowy AWS nie go szlak trafi teraz to całe bagno rozlało sie po PO I PIS to ci sami ludzie.
   OCHYDA !!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górnicy podziękowali wszystkim Polakom.

   czas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Szanowni Państwo. W sobotę to właśnie Górnicy pokazali klasę. Podziękowali. Wcześniej nie słyszałem takich słów od : policjantów, żołnierzy, celników, sędziów, prokuratorów, nauczycieli,...rozwiń całość

   Szanowni Państwo. W sobotę to właśnie Górnicy pokazali klasę. Podziękowali. Wcześniej nie słyszałem takich słów od : policjantów, żołnierzy, celników, sędziów, prokuratorów, nauczycieli, pracowników Lasów Państwowych, posłów, senatorów, prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa... Jak myślicie Kto za to zapłaci ? Odpowiedź jest prosta: Ja, Ty, Pan, Pani, MY WSZYSCY.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mozna bylo cos poprawic

   Salzhering (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Mozna bylo cos poprawic, gdyby chciano.

   Mozna bylo:
   - sprzedaz wegla pozostawic wylacznie kopalniom bez posrednikow (zmniejszyloby to cene zbytu wegla o 250-300 zl),
   - zlikwidowac czesciowo...rozwiń całość

   Mozna bylo cos poprawic, gdyby chciano.

   Mozna bylo:
   - sprzedaz wegla pozostawic wylacznie kopalniom bez posrednikow (zmniejszyloby to cene zbytu wegla o 250-300 zl),
   - zlikwidowac czesciowo opodatkowanie wegla absudarnymi podatkami, co obnizylo by o
   ok. 80 zl cene tony wegla,
   - zlikwidowac niepotrzebne spolki i stanowiska prezesow, co tez obnizyloby cene wegla o kilka procent.

   W takim przypadku cena slaskiego wegla bylaby znacznie nizsza niz rosyjskiego,
   a caly rzad polski moglby nawet jeszcze przez caly rok jesc sobie osmiorniczki. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najpierw wydajnośc

   Sprawdź (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Sprawdź najpierw wydajność pracy, potem sprawdź dopłaty do emerytur, potem koszt wydobycia tony węgla itd., itd., Podatki płacą wszyscy, węgiel nie jest prywatna własnością górników, za zniszczenia...rozwiń całość

   Sprawdź najpierw wydajność pracy, potem sprawdź dopłaty do emerytur, potem koszt wydobycia tony węgla itd., itd., Podatki płacą wszyscy, węgiel nie jest prywatna własnością górników, za zniszczenia przyrody też nikt - poza niszczącymi - nie powinien płacić, itd., itd. Prawdziwie sprywatyzować! Wtedy liczba prezesów będzie odpowiednia, i zarobki powiązane z efektami pracy, i wielkość zatrudnienia, organizacja pracy, sprzedaż itp. staną się racjonalne. A tak, to tylko tworzenie mgły, że może byłoby opłacalne..... wiec dopłacajcie do nas, zostawcie przywileje, nic nie zmieniajcie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama