Częstochowa: Pielgrzymka Warszawska 1961 rok. Zobacz...

  Częstochowa: Pielgrzymka Warszawska 1961 rok. Zobacz wyjątkowe fotografie [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Początek Pielgrzymki. Warszawa 1961
  1/10
  przejdź do galerii

  Początek Pielgrzymki. Warszawa 1961 ©ARC Krzysztofa Kasprzaka

  Dzięki uprzejmości Krzysztofa Kasprzaka, częstochowskiego filmowca i dokumentalisty, prezentujemy niezwykłe zdjęcia z Pielgrzymki Warszawskiej z 1961 roku! Pan Krzysztof znalazł we Francji film z tego wydarzenia. Po opatrzeniu go w specjalny komentarz ostanie on zaprezentowany podczas II Festiwalu Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich. Zobaczcie jak ponad pół wieku temu wyglądała Częstochowa.
  Krzysztof Kasprzak, częstochowski filmowiec, po sukcesie filmu „Częstochowa – lata 70. XX wieku”, rozpoczął już prace nad kolejnym dokumentem o Częstochowie lat 80. Kasprzak od lat z niezwykłą pasją i zaangażowaniem dokumentuje dzieje Częstochowy i regionu, kompletując archiwalne zdjęcia i filmy. Dzięki temu powstał już cykl filmów o pielgrzymkach świętego Jana Pawła II na Jasną Górę, film dokumentalny o częstochowskiej Solidarności, a także o Częstochowie z 1962 roku.


  Jego ostatni film o mieście w latach 70. spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyków, a przede wszystkim samych częstochowian, którzy podkreślali, że wiele z przedstawionych obrazów było przez nich widzianych po raz pierwszy w życiu. Poza tym wiele osób wspomina tamtą dekadę z wielkim sentymentem, bo był to okres dynamicznego rozwoju miasta, które stało się ośrodkiem wojewódzkim i włączyło kilka nowych dzielnic. O szybkim rozwoju Częstochowy najlepiej świadczy fakt, że powstawało wówczas nawet 3 tysiące mieszkań rocznie.

  Na szczęście na kolejny film Krzysztofa Kasprzaka nie będzie trzeba długo czekać, bo już w maju, podczas II Festiwalu Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich, odbędzie się premiera filmu o Częstochowie z lat 80. XX wieku.

  – Już rozpoczęliśmy prace, zebraliśmy materiały, ale liczymy również na pomoc mieszkańców. Zachęcam wszystkich do tego, aby udostępniali nam nagrania z tego okresu – mówi Krzysztof Kasprzak.

  Ale film o kolejnej dekadzie najprawdopodobniej nie będzie jedyną premierą, która będzie miała miejsce w maju tego roku.

  Dokumentalista zakupił bowiem we Francji prawdziwy „rarytas” – film przedstawiający Pielgrzymkę Warszawską z 1961 roku!
  – Film jest bardzo dobrej jakości. Po opatrzeniu go w specjalny komentarz, zaprezentujemy go publiczności. Miasto wtedy wyglądało zupełnie inaczej, na placu Biegańskiego stała wówczas rakieta – przypomina Kasprzak.

  Dokumentalista ma również kolejne filmowe plany. Zebrał już materiały, dzięki którym chce się nieco cofnąć w czasie i nakręcić film o latach sześć-dziesiątych ubiegłego wieku. – Poprzedni film dotyczył tylko roku 1962, teraz chcę go rozszerzyć o całą dekadę – dodaje Kasprzak.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pielgrzymka do Częstochowy.

   KAMA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Gratuluję Panu Kasprzakowi pasji i wytrwałości w dokumentowaniu dziejów Częstochowy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama