Spalarnia pod Szyndzielnią powinna zostać zamknięta. Już...

  Spalarnia pod Szyndzielnią powinna zostać zamknięta. Już teraz

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Bielszczanie przeciw spalarni" żądają od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zamknięcia spalarni przy Szpitalu Wojewódzkim.
  Spalarnia pod Szyndzielnią powinna zostać zamknięta. Już teraz
  Mieszkańcy Bielska-Białej, zrzeszeni w społeczności "Bielszczanie przeciw spalarni", twierdzą, że znaleźli fundamentalny powód, by natychmiast zamknąć spalarnię odpadów medycznych przy Szpitalu Wojewódzkim. Ich zdaniem, obecny dzierżawca spalarni nie ma decyzji na zmianę jej użytkowania - jest to kwalifikowane jako samowola budowlana. Wniosek z żądaniem natychmiastowego wstrzymania pracy spalarni złożyło Stowarzyszenie "Olszówka".

  - Dzierżawca spalarni, firma Eko-Top, nie ma odpowiedniej zgody, i - co najważniejsze - nigdy się o zgodę na zmianę sposobu użytkowania spalarni nie starała, a musiała. Spalarnia ma jedynie sposób użytkowania zatwierdzony w latach 90.
  XX wieku - argumentuje Jacek Zachara, prezes "Olszówki". Dodaje, że Stanisław Rostow-ski, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, potwierdził, że prawo wymaga w tym wypadku zdobycia decyzji na zmianę sposobu użytkowania. - Mało tego, stwierdził, że gdyby inwestor zwrócił się do jego wydziału, to nie dostałby zgody na ten sposób użytkowania - dodaje Zachara.

  "Bielszczanie przeciw spalarni" podkreślają, że wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o zmianie sposobu użytkowania spalarni było niezbędne wobec drastycznych zmian w ilości i zakresie spalanych odpadów. Dodatkowo od 2010 r. komin spalarni nie ma niezbędnego do oczyszczania spalin filtra. Spalarnia może więc zagrażać życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku. W odległości 600 metrów od spalarni zaczyna się granica obszaru chronionego Natura 2000.

  Jeden z artykułów prawa budowlanego mówi: "Pozwolenia na budowę wymagają przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, oraz przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000".

  - Jestem praktykiem i nie mam wątpliwości, że gdy inwestor w sposób zasadniczy zmienia sposób użytkowania obiektu, musi wystąpić do odpowiedniego organu o zmianę sposobu użytkowania. Bez tego jego działanie jest w świetle prawa nielegalne i są przesłanki do natychmiastowego zatrzymania pracy takiego obiektu - mówi Jan Głuszyński, projektant, mieszkaniec dzielnicy.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   widzę to z okna..

   bielszczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mam okna z pokoju na spalarnię i widzę, jaki czarny dym leci z komina.. Straszne, my tym oddychamy nie zdając sobie sprawy jak się zatruwamy i jaki to ma wpływ na nasz organizm, co może się ujawnić...rozwiń całość

   Mam okna z pokoju na spalarnię i widzę, jaki czarny dym leci z komina.. Straszne, my tym oddychamy nie zdając sobie sprawy jak się zatruwamy i jaki to ma wpływ na nasz organizm, co może się ujawnić nie teraz, ale za parę lat... Wtedy już będzie za późno, żeby coś zmienić. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama