Ferie 2015: Ze stolicy nie widać śniegu w Beskidach

  Ferie 2015: Ze stolicy nie widać śniegu w Beskidach

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ferie 2015: Ze stolicy nie widać śniegu w Beskidach

  ©Łukasz Klimaniec

  Drugi rok z rzędu zima nie ułatwia życia beskidzkim hotelarzom. Może trzeba zadbać o atrakcje niekoniecznie związane z nartami?
  Ferie 2015: Ze stolicy nie widać śniegu w Beskidach

  ©Łukasz Klimaniec

  Rozpoczęte wczoraj ferie zimowe dla beskidzkich hotelarzy to ciężki czas próby. Mimo dobrze przygotowanych dla narciarzy stoków w Szczyrku, Wiśle, Istebnej i Korbielowie, brak zimowej aury za oknem zniechęca turystów do przyjazdu w Beskidy.

  - Pogoda bardzo nam przeszkadza. Drugi rok z rzędu mamy powtórkę z rozrywki, bo zima jest niestateczna - mówi Małgorzata Marek z działu marketingu hotelu Panorama Centrum w Szczyrku.
  O ile pierwszy tydzień ferii zwykle jest w miarę dobry, o tyle w drugim i później, to już loteria - grupy mimo rezerwacji często rezygnują z pobytu. - Mamy szczęście, że pojawiają się grupy niekoniecznie narciarskie - dodaje.

  Mirosław Bator ze Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej przyznaje, że choć rezerwacji w hotelach i pensjonatach nie brakuje, to nie jest ich tyle, co w latach, gdy zima obficie królowała w Beskidach.

  - Dopiero pod koniec ferii będzie można powiedzieć coś więcej na temat frekwencji, ale podejrzewam, że turystów będzie mniej niż w latach, gdy śniegu było dużo. To jednak nie tylko problem Szczyrku, ale w ogóle ośrodków zimowych - mówi.

  Rafał Skurzok z wiślańskiego hostelu Krokus nie ukrywa, że na miesiąc przed przyjazdem część rezerwacji zostało anulowanych. Efekt? Obłożenie obiektu w pierwszym tygodniu ferii jest duże, ale w drugim nie brakuje wolnych miejsc. W innych hotelach i pensjonatach jest z kolei odwrotnie.

  - Gdy w Warszawie nie pada śnieg, to ludzie odwołują przyjazd w góry - uważa.

  Jego zdaniem, w beskidzkich gminach powinien zmienić się kierunek myślenia związany z zimą.

  - Od wielu lat jesteśmy przy-zwyczajeni, że ludzie przyjeżdżają w góry na narty. Może trzeba w końcu odpowiedzieć na pytanie, co zrobimy, gdy za kilka lat śniegu nie będzie w Beskidach w ogóle? Mamy alternatywę, ale trzeba zmienić sposób myślenia i przyzwyczaić siebie i gości, że w Beskidy będzie jeździło się np. na rower, wycieczki piesze albo inne atrakcje niezwiązane z białym szaleństwem - uważa.

  Nie jest tajemnicą, że obecnie beskidzkie miejscowości nie konkurują ze sobą czy nawet z innymi ośrodkami - w Kar-paczu czy Bukownie Tatrzańskiej, ale przede wszystkim ze słowackimi, austriackimi i włoskimi kurortami. Te gwarantują przede wszystkim śnieg i dobrą infrastrukturę.

  - Musimy szukać nowych kierunków turystycznych i zachęcać ludzi nie tylko nartami. Czym w takim razie? To pytanie do zarządzających turystyką w gminach. Co zrobić, by stworzyć nowy produkt turystyczny. Jeśli nie zaczniemy działać, to co roku będziemy mieli coraz większe problemy z wypełnieniem obiektów - dodaje Rafał Skurzok.

  Ewa Zarychta, kierownik referatu promocji i turystyki Urzędu Miejskiego w Wiśle, jest zdania, że medialne doniesienia o braku śniegu odstraszają turystów od przyjazdu w Beskidy, choć właściciele stoków wykorzystują każdą minutę mrozu, by naśnieżyć trasy zapewniając warunki do szusowania.

  Na szczęście to początek sezonu feryjnego, który - ze względu na prognozowane mrozy - nie musi być stracony. Zwłaszcza że przed hotelarzami ferie innych województw, m.in. łódzkiego i śląskiego.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze kilka ciepłych zim nie zaszkodzi.

   barakuda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   I bardzo dobrze że nie przyjeżdżają. A co te tzw. kurorty oferują przyjezdnym? W którym z nich znajdziecie dostępne dla każdego park wodny z prawdziwego zdarzenia (nie hotelowy)? Kryte lodowisko?...rozwiń całość

   I bardzo dobrze że nie przyjeżdżają. A co te tzw. kurorty oferują przyjezdnym? W którym z nich znajdziecie dostępne dla każdego park wodny z prawdziwego zdarzenia (nie hotelowy)? Kryte lodowisko? Porządną kręgielnię? Kompleks sportowy? Restauracje oferujące coś ponad pierogi i oscypka? Porządną winiarnię czy piwiarnę bez obowiązkowego plastikowo-góralskiego stylu? Coś co można robić wieczorami poza siedzeniem w zapyziałym pokoju w tzw. pensjonacie (bo takie pokoje w stylu późniego Gierka nadal oferuje znakomita większość pensjonatów, których właściciele od lat żyją w przekonaniu, że wystarczy trochę śniegu a turysta i tak przyjedzie). Otoż dzisiaj turysta chętnie wyda trochę więcej pieniędzy ale też wymagania się zmieniły.
   I nie mówcie mi że nie ma kasy, że to wszystko kosztuje - jak to mówią starzy narciarze - jak nie smarujesz to nie pojedziesz.

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama