W Polsce młody górnik po szkole pracy nie znajdzie

  W Polsce młody górnik po szkole pracy nie znajdzie

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Blisko 3 tys. osób zdobędzie uprawnienia do wykonywania górniczych zawodów i to tylko podczas trwającej zimowej sesji egzaminów zawodowych.
  Jeśli nie na Śląsku, to w kraju młodzi górnicy pracy nie znajdą. Etatów nie ma ani w KGHM, ani w "Bogdance", ani w Kopalni Soli w Kłodawie. Tymczasem w szkołach technicznych właśnie trwają egzaminy zawodowe. Tylko podczas sesji zimowej blisko 3 tys. uczniów w regionie uzyska uprawnienia do eksploatacji złóż podziemnych lub wykonywania zawodu technik górnictwa podziemnego. Patrząc na problemy, z jakimi musi zmierzyć się górnictwo w Śląskiem, dyplom, który zdobędą, może okazać się bezwartościowy.


  Uczniowie klas górniczych, z którymi rozmawialiśmy, podkreślali, że wybrali ten zawód, bo spółki węglowe zapewniały ich o zatrudnieniu. Kusiły umowami, które miały dać gwarancje pracy. Młodzi je podpisali i liczyli, że zaraz po szkole zaczną zarabiać w kopalniach. Tak było z Danielem Prokopem i Marcinem Dyszy, którzy uczą się w Zespole Szkół Technicznych w Bytomiu na kierunku technik górnictwa podziemnego.

  - To miała być pewna praca za dobre pieniądze, która pozwalała szybko przejść na emeryturę do tego w firmie państwowej - opowiadają uczniowie, których nie uspokoiło podpisane w weekend porozumienie. - Co z tego, przecież my żadnej pewności nie mamy. Nie wiem, co z umowami, czy firma, która przejmie kopalnię w Bytomiu, da nam gwarancję zatrudnienia. A co jeśli pracy w niej nie będzie? - pytają uczniowie. - Pozostaną albo inne spółki z regionu, KGHM czy "Bogdanka", albo studia, które rozszerzą nasze umiejętności, albo wyjazd za granicę. Gdzie? Anglia lub Niemcy - odpowiadają.

  A problem z pracą mogą mieć i to duży. - Kierunek, na jakim się uczą, to bardzo ścisła specjalizacja, która umożliwia pracę pod ziemią - wyjaśnia Marian Sosna z ZST w Bytomiu, który obawia się o losy swoich podopiecznych.

  Do tej pory w KGHM-ie Polska Miedź czy lubelskiej "Bogdance" uczniowie z bytomskiej szkoły byli jedynie na wycieczkach. Teraz zastanawiają się, czy nie będą zmuszeni składać tam podań o pracę. Przedstawiciele tych półek podkreślają, że uczniowie ze Śląska będą u nich mile widziani, odpowiadają "Oczywiście", jednak od razu dodają "ale...".

  - Bogdanka nie powie nie, jednak wszystko zależy od sytuacji na rynku węgla - podkreśla Grzegorz Gawroński, dyrektor Biura Zarządu LW Bogdanka, w której pracuje niespełna 5 tys. osób. I dodaje, że już teraz jego firma cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku pracy. - Na jedno miejsce mamy średnio 10-15 chętnych osób. Duża część z nich to absolwenci szkół górniczych w Łęcznej i Ostrowie Lubelskim- wyjaśnia dyrektor.

  Obecnie firma nie prowadzi przyjęć , na stronie firmy nie ma też ani jednego ogłoszenia o pracę. Pięć wolnych stanowisk jest w KGHM. Poszukiwani są informatycy i hutnicy.

  - Rocznie odchodzi z firmy na własne życzenie raptem kilka osób, niekoniecznie zatrudniamy nowych pracowników na ich miejsce - mówi Anna Osadczuk z biura prasowego KGHM Polska Miedź. Zaznacza jednak, że w pierwszej kolejności przeprowadzają rekrutację wewnętrzną. Jeśli wśród obecnych pracowników nie znajdzie się odpowiednia osoba, wtedy ogłoszenie o pracy pojawia się na firmowej stronie internetowej i zaczynają szukać osób z zewnątrz. Nie ma też co liczyć na pracę w Kopalni Soli w Kłodawie, która jest typowo podziemną kopalnią.

  - Nie prowadzimy przyjęć i nic nie zapowiada, by takie były. Obecnie pracuje u nas około 900 osób. To dużo, jak na naszą firmę - mówi Julian Szałański z Kopalni Soli.

  KW ma podpisane umowy z 17 szkołami w woj. śląskim i małopolskim. W latach 2015-18 ich mury ma opuścić ok. 4 tys. wyszkolonych górników dołowych. Najwięcej w przyszłym roku.

  - W porozumieniach podpisywanych z uczniami zastrzegliśmy możliwość wstrzymania przyjęć, jeśli sytuacja ekonomi- czno-finansowa spółki będzie zła - podkreśla Tomasz Głogowski, rzecznik KW. Zaznacza też, że jeśli spółka wznowi przyjęcia, absolwenci, z którymi podpisano umowy, będą przyjmowani w pierwszej kolejności.

  Kłopoty, jakie mogą mieć młodzi górnicy zauważyło też Śląskie Kuratorium Oświaty.

  - Szukamy rozwiązań, które pomogłyby absolwentom klas górniczych - mówi Anna Wietrzyk, rzecznik śląskiego kuratorium. - Szybkie kursy na przykład na spawacza pozwoliłyby im rozszerzyć umiejętności. I zaznacza, że z dyrektorami szkół górniczych cały czas myślą nad najlepszym rozwiązaniem.

  Stanisław Faber, śląski kurator oświaty, podczas spotkania z dyrektorami szkół, które podpisały umowy z KW, zaapelował, by zweryfikować potrzeby rynku pracy i zastanowić się, czy otwieranie kolejnych klas górniczych ma sens.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   problem

   absolwent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Brak pracy dla młodych górników w kopalniach to jedno ale są jeszcze firmy które zamiast zatrudniać młodych zatrudniają emerytów na dole bo poco zainwestować w młodych lepiej żerować na kopalniach....rozwiń całość

   Brak pracy dla młodych górników w kopalniach to jedno ale są jeszcze firmy które zamiast zatrudniać młodych zatrudniają emerytów na dole bo poco zainwestować w młodych lepiej żerować na kopalniach. Awięc pytam skoro emerytowany górnik morze pracować w firmie to poco mu dawać wcześniejszą emeryturę. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kghm

   misiozdzisio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Już tak nie przesadzajmy, jak czytałem forum pracowników kghm gowork.pl/opinie_czytaj,30496 to bardzo czesto rekrutują, praca jest i czeka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a studenci górnictwa?

   wieszczu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ponad 350 absolwentów górnictwa rocznie na samej tylko politechnice śląskiej. a gdzie reszta z agh, czy wrocławia... mnożąc to przez 5 lat otrzymujemy ogromną rzeszę młodych ludzi którzy zasilą...rozwiń całość

   ponad 350 absolwentów górnictwa rocznie na samej tylko politechnice śląskiej. a gdzie reszta z agh, czy wrocławia... mnożąc to przez 5 lat otrzymujemy ogromną rzeszę młodych ludzi którzy zasilą szeregi bezrobotnych. ciężkie czasy idą dla śląska, oj ciężkie... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Absolwent Jastrzebie-Zdrój

   Nie tylko kw nie wywiazuje sie z umow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nic nie chce pisac lecz 2 lata temu skonczylem szkolę w J-Bie Gornicza mialem nawet badania na kwk borynia oczywiscie wszystko przeszedlem pomysllnie mialy byc przyjeta w zeszlym roku w maju i...rozwiń całość

   Nic nie chce pisac lecz 2 lata temu skonczylem szkolę w J-Bie Gornicza mialem nawet badania na kwk borynia oczywiscie wszystko przeszedlem pomysllnie mialy byc przyjeta w zeszlym roku w maju i mialem juz pracowac ,lecz dowiedzialem się ,że JSW SIG bd przyjmowac ludzi do pracy gdy do nich zajechalem z podaniem o prace Uslyszalem takie slowa" Pan nie ma doswiadczenia ani kwalifikacji Gornicy sa przyjmowani z 5 letnim stazem pracy" Wiec ja się Pytam Po co mi ta sql była Skoro nie mam kwalifikacji A stazu nie potrafie nigdzie zalatwic bo slyszę że nie mam Doswiadczenia....

   Wiec ja sie pytam jak zyc w polsce ?Chyba bd musial zaczac krasc by z czegos zyc ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   absurd

   st (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dramat. Pomijam osobiste motywacje młodych ludzi, ale co robi misterstwo szkolnictwa które nie obcięło naboru i nie zmieniło profilu takich szkół? PRzecież to 3tys bezrobotnych. Powtarza się...rozwiń całość

   Dramat. Pomijam osobiste motywacje młodych ludzi, ale co robi misterstwo szkolnictwa które nie obcięło naboru i nie zmieniło profilu takich szkół? PRzecież to 3tys bezrobotnych. Powtarza się sytuacja znana ze szkolnictwa wyższego sprzed kilkunastu lat. Wypychano ludzi na studia kompletnie bezsensowne i nieprzyszlosciowe tylko po to aby ukryć bezrobocie. Teraz czytam że KW dawała gwarancje zatrudnienia 4-5 lat temu uczniom wybierającym drogę zawodową. TO tak samo jakbym dawał gwarancję tego że dolar będzie za 5 lat po 2 złote. Głupota. W ogóle gwarancja pracy w dzisiejszych czasach to jakiś absurd niemozłiwy do zagwarantowania.
   Dokładnie to samo dzieje się na kopalniach. jak zlikwidują te 4 kopalnie to górnicy mają gwarancje pracy w innych kopalniach KW. Co to oznacza? Ano to że koszty stałe jeszcze bardziej wzrosną jeśłi nie zwiększy się efektywnosci wydobycia a przede wszystkim sprzedać. Z czego tam ciąc koszty? Wywalic administrację? proszę bardzo - ale dojdzie kilkuset górników. Można tak długo pisac ale przy tym podejściu gorników i przy tym podejsciu zwiazkowców i polityków to to padni prędzej niz się komukolwiek wydajezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sami są sobie winni.

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Kto normalny w ogóle idzie na takie coś? Przecież nie od dziś wiadomo, że górnictwo w Polsce jest w zaawansowanym rozkładzie. Większość z tych uczniów to ciemne masy bez pomysłu na siebie, skuszone...rozwiń całość

   Kto normalny w ogóle idzie na takie coś? Przecież nie od dziś wiadomo, że górnictwo w Polsce jest w zaawansowanym rozkładzie. Większość z tych uczniów to ciemne masy bez pomysłu na siebie, skuszone gwarancją "pewnego zatrudnienia". A wiem co mówię, chodzę do liceum przy technikum górniczym. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama