Czy po opuszczeniu Kompanii...

  Czy po opuszczeniu Kompanii górnikom zmieni się system płac?

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Końca zamieszania wokół Kompanii Węglowej nie widać. Wczoraj dymisję złożyło czterech z pięciu wiceprezesów, a Krzysztof Sędzikowski, prezes spółki przyznał, że będzie problem ze znalezieniem pieniędzy na wypłatę "czternastki". Ze względu na stan finansów koncernu być może zostanie ona rozbita na raty.
  Czy po opuszczeniu Kompanii górnikom zmieni się system płac?
  Niejasna pozostaje także przyszłość czterech kopalń Kompanii: KWK Brzeszcze, KWK Piekary, ruchu Makoszowy obecnej KWK Sośnica - Makoszowy i ruchu Centrum obecnej KWK Bobrek - Centrum.Sobotnie porozumienie górniczych central związkowych z rządem i władzami Kompanii Węglowej otwiera możliwość ich sprzedaży. Komu? Wiadomo, że w przypadku pierwszego z wymienionych zakładów jego przejęciem zainteresowana jest grupa Tauron. Swoją ofertę kupna kilku kopalń potrzymuje też spółka Universal Energy, choć sądząc po wczorajszych słowach szefa KW kopalnię Piekary, Bobrek i Makoszowy przejmie jednak katowicki Węglokos.

  Pytanie o to, kto stanie się właścicielem czterech wspomniane kopalnie nie jest jednak jedynym, jakie zadają sobie pracownicy tych zakładów.
  Drugim - nie mniej ważnym - jest to, jakie warunki płacy i pracy zaproponuje on załodze. Naszym zdaniem rewolucji nie będzie. Owszem mogą zniknąć niektóre dodatki, ograniczone zostać nadgodziny, ale "barbówki", "czternastki", czy nagrody jubileszowej nikt nie ruszy.

  Jeszcze nigdy w najnowszysch dziejach śląskiego górnictwa nie wystawiono na sprzedaż aż czterech kopalń. Nikt nie ma wątpliwości, że aby kogokolwiek zainteresować ich kupnem zakłady te muszą przejść prawdziwą rewolucję. Na razie nie obejmie ona jednak warunków płacy i pracy samych załóg - zgodnie z sobotnim porozumieniem przejdą one z Kompanii Węglowej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zachowując dotychczasowe uprawnienia. Pytanie jednak, co stanie się później? Możliwe, że już w ramach SRK warunki pracy i płacy zostaną zmienione. A jeśli nie to pewnie zrobi ewentualny inwestor.

  Ci, co przejdą do Tauronu szoku raczej nie przeżyją


  Już w piątek wstępne zainteresowanie przejęciem KWK Brzeszcze zadeklarowała grupa Tauron. Należą już do niej dwie inne kopalnie: zakład górniczy Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu. Dla obu przejęcie przez energetycznego giganta było prawdziwym losem na loterii - bez takiej fuzji najprawdopodobniej już dawno zostałyby zlikwidowane.

  W kopalniach Tauronu pracuje obecnie ponad 6 tysięcy osób. Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy zapewnia im wolne soboty i 5-dniowy tydzień pracy. Podobnie jak ich koledzy w Kompanii również mają prawo do deputatu, wynikającego z Karty Górnika dodatku za staż pracy, barbówki, nagrody rocznej, jubileuszowej i tej z okazji Dnia Górnika (nie ma natomiast tzw. kredkowego). Na dodatki mogą liczyć m.in. brygadziści, sanitariusze i wykonujący pracę w godzinach nadliczbowych. Reasumując - jak można usłyszeć od pracowników ZG "Sobieski" - ewentualne przejęcie KWK Brzeszcze przez Tauron raczej nie powinno wywołać szoku u zatrudnionych tam górników.

  Na samodzielną kopalnię Centrum chętnych nie ma


  Węglokoks, który miałby jakoby przejąć KWK Piekary, Bobrek i Makoszowy do tej pory własnych kopalń nie miał, więc trudno o jakąkolwiek skalę porównawczą. Oczywiście wciąż aktualne jest pytanie, czy spółka faktycznie da radę przejąć całą trójkę w komplecie. W kuluarach wciąż można usłyszeć, że być może jednak któraś z trzech wymienionych kopalń zostanie sprywatyzowana. Zainteresowanie taką transakcją podtrzymał wczoraj w rozmowie z DZ Waldemar Mróz, prezes mysłowickiej firmy Universal Energy. Kilka dni temu wywołał nie lada sensację deklarując wolę przejęcia od Kompanii Węglowej kopalni Sośnica - Makoszowy, Bobrek - Centrum i Brzeszcze. Po sobotniej korekcie planu naprawczego spółki on także nieco zmienił swoją ofertę, rezygnując z mającej zostać usamodzielnioną KWK Centrum.

  - Ona ma już sczerpane złoża - wyjaśnił wczoraj Mróz. Zapowiedział przy tym, że gdyby kierowana przez niego spółka przejęła którąś z kopalń, to konsekwencją tego byłoby uproszczenie systemu płac.

  Pensja, premia, ale znacznie mniej dodatków


  Taki uproszczony system funkcjonuje od lat w kopalni Silesia w Czechowicach Dziedzicach. Pięć lat temu zakład od Kompanii Węglowej kupił czeski inwestor i wprowadził tam swoje porządki. Także w systemie pracy i wynagrodzeń.

  - Wypłata składa się z pensji zasadniczej i do 20 procent premii. Nie ma natomiast tych wszystkich dodatków, które w firmach państwowych tak naprawdę tworzą pensję - wyjaśnia Dariusz Dudek, przewodniczący zakładowej Solidarności w PG Silesia. Jak dodaje pracujący dla czeskiego koncernu górnicy mają prawo do barbórki, deputatu (wyłącznie jednak w gotówce, nie w węglu), czternastki (jej wysokość uzależniona jest od wyniku) i nagród jubileuszowych.

  - Przy czym do nagród jubileuszowych liczą się tylko lata przepracowane u nas. To, co ktoś przepracował na innych kopalniach nie ma znaczenia - wyjaśnia Dudek. Zwraca też uwagę na jeszcze jedną różnicę - choć PG Silesia fedruje 7 dni w tygodniu, to praktycznie nie stosuje się tutaj nadgodzin, a sobota i niedziela są normalnymi "dniami czarnymi".


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (24)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czysty wyzysk

   mikuś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Skoro sobota i niedziela to czysta czarna dniówka to chyba jest to na bakier z kodeksem pracy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sobieski

   jaworzno (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Witam,
   pracuję 15 lat na kopalni w Jaworznie, wiecie ile zarabiam co miesiąc?
   2300 zł na rękę, mam barbórkę i 14-stkę, deputat węglowy raz w roku 8 ton (po odliczeniu podatków taki deputat jest...rozwiń całość

   Witam,
   pracuję 15 lat na kopalni w Jaworznie, wiecie ile zarabiam co miesiąc?
   2300 zł na rękę, mam barbórkę i 14-stkę, deputat węglowy raz w roku 8 ton (po odliczeniu podatków taki deputat jest wart około 3 tyś zł) oraz kartkę żywnościową 13 zł na dzień minus podatek to jakieś 9 zł - czy ja mam przywileje?! NIE! Jestem BIEDAKIEM z wyższym wykształceniem!!!! Szukałem innej pracy w okolicy i była za podobne pieniądze lub gorsze albo mnie nie chcieli przyjąć za doświadczenie zawodowe gdy przeczytali że kopalnia!
   A wystarczyło by zlikwidować te wszystkie dodatki i wypłacić na przykład 3 tyś. zł na rękę! Ale lepiej skłócać ludzi prawda?
   Myślicie że tam w Sejmie przy zarobkach 15 tyś miesięcznie plus dodatki kogoś obchodzi wasz los? Oj zdziwicie się bardzo jak szczuje się społeczeństwo jednych na drugich bo skłóconym narodem łatwiej się rządzi!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawda

   Górnik KWK Piekary (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   100 procent prawda,komuś zależy na chaosie,ale jak wypłacono 13-nastke urzęndasom to jest OK

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zarobek razy 12 miesięcy

   sj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   czyli w twoim przypadku po wliczeniu dodatków co miesiąc pensja wyniosła by ok. 3100 zł na rękę
   barbórka (2300) plus czternastka (2300) plus deputat węglowy (3000) plus kartki na żywność (200)...rozwiń całość

   czyli w twoim przypadku po wliczeniu dodatków co miesiąc pensja wyniosła by ok. 3100 zł na rękę
   barbórka (2300) plus czternastka (2300) plus deputat węglowy (3000) plus kartki na żywność (200) podzielone przez 12 miesięcy,
   prosta sprawa - to wszystko od razu dostajesz do wypłaty - koniec haseł że masz przywileje/dodatki, dostajesz zwykłą wypłatę ale wtedy zamknięto by MORDY wszystkim którzy plują na ciężką pracę robola nazywając te ochłapy przywilejami - chore!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy się zmieni system płacy.???

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A jak uważacie ? Z pewnością tak i to sromotnie .! Wpierw będzie na "cacy-cacy" a następnie kiedy inwestorowi przyjdzie zapłacić podatek za stanowiska pracy kopalni to jak raz,zmieni decyzje swoje...rozwiń całość

   A jak uważacie ? Z pewnością tak i to sromotnie .! Wpierw będzie na "cacy-cacy" a następnie kiedy inwestorowi przyjdzie zapłacić podatek za stanowiska pracy kopalni to jak raz,zmieni decyzje swoje i te
   dalsze od elektrowni czyli mniej kopiące pójdą po prostu do likwidacji a górnicy albo przyjmą nowe warunki
   albo nie otrzymają nic. Zapomnijcie o strajku pod ziemią. To będzie już nierealne.!Kopalnia bowiem będzie własnością elektrowni a więc i strajk będzie miał inne oblicze.! To jest czysty kant i złodziejstwo ze strony państwa i rządu.Pozostaje jednak przywilej jaki wyrobiła sobie władza przez te lata niby
   wolności ale dla nich samych.! Górnik jak i inny prosty ROBOL nie ma nic do powiedzenia w tym ustroju
   Rentowny jest wówczas kiedy jest młody i g***** a kiedy zaczyna mądrzeć staje się nierentownym po
   prostu co dla niektórych znawców tej kultury oszukiwania,prawdy i historii...
   Tak więc wszelkie dotychczasowe mediacje naprawy systemu nic nie przyniosą poza likwidacją co niektórych i nic więcej. Zaprzedawanie innym inwestorom jest niczym innym jak topieniem i marnowaniem kasy państwowej lub tej Europejskiej na kasowanie miejsc pracy i kasowanie kopalń...
   Górnik jak i każdy inny ROBOL w tym systemie nie ma racji bytu.!Zyski jakie przynosi kopalnia są traktowane jako straty dla władzy która okrada na owe konto następne miliardy osadzając za to kopalnie i tegoż ROBOLA.!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podobne płace w innych firmach.Tylko inaczej nazwane.

   grigorji (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ktoś pisał że w normalnych zakładach nie ma 13, 14 a ja wam mówie że są tylko to się nazywa premia.Sam pracowałem w Oplu tam mają dwa razy premię półroczną i ołówkowe.Jedno co mnie przeraża na...rozwiń całość

   Ktoś pisał że w normalnych zakładach nie ma 13, 14 a ja wam mówie że są tylko to się nazywa premia.Sam pracowałem w Oplu tam mają dwa razy premię półroczną i ołówkowe.Jedno co mnie przeraża na kopalniach to niewłaściwe wypłacanie jubilata.Kto to widział że by po dwóch miesiącach od zatrudnienia dostać jubilata za 25 lat pracy.Kobieta przerobiła 24 lata i10m w kiosku ruchu a 2m w kopalni.I to jest dopiero absurd.Ja nie mówie, niech ten jubilat będzie ale za lata przepracowane w kopalni.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zbutwiały System

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Dzisiejsza Polityka weszła w fazę samoistnienia żyją sobie takie mendy dla siebie tworząc krąg współzależności,za tym wszystkim są potężne plecy na usługach Wymiar...rozwiń całość

   Dzisiejsza Polityka weszła w fazę samoistnienia żyją sobie takie mendy dla siebie tworząc krąg współzależności,za tym wszystkim są potężne plecy na usługach Wymiar Sprawiedliwości,Policja,Urzędnicy.Krąg ten jest szczelny społeczeństwo wyobcowane zostawione same sobie,przykryte to jest ogromną medialną propagandą która z lustra potrafi zrobić krzywe zwierciadło,warunki są korzystne do tego działania propaganda stworzyła z ludzi hieny skaczące sobie do gardła,korzyść jest o tyle istotna że na oczach dwóch bijących się napastników trzeci(Rząd)korzysta kradnie a w społeczeństwie następuje przyklask ewentualnie wymiana zdań jak to nam zapiep....rzono dwa czy trzy miliony bądź miliardy i tak gospodarz własnego Pąństwa(Społeczeństwo) zaczęło akceptować każdą formę dziadostwa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   yessss.ottttake

   hydla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   BYDOM ROBIC NA UMOFA PEŁOWO-LEwiatan psl-poliko-sld
   za 8,8 brutto
   a wy bydziecie lezec,pic kava i społkowac w społkach
   oni bydom bez urlopu,zusu,opieki zdrowotnej,ubezpieczenia
   zeby byki...rozwiń całość

   BYDOM ROBIC NA UMOFA PEŁOWO-LEwiatan psl-poliko-sld
   za 8,8 brutto
   a wy bydziecie lezec,pic kava i społkowac w społkach
   oni bydom bez urlopu,zusu,opieki zdrowotnej,ubezpieczenia
   zeby byki mogły milijony czerpac
   aha bydom 7 dni zapierdziac,a łodpust do in przevielebny
   bo niedziela yes waszaa, a im batym
   to yes polska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   DLA DOBRA NIEVOLNIKA
   no i tyn franek,kazdymu dopłacymy kto wzion franka,bo sie bankofcom nalezyzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   re

   solo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Jak na razie to górnikom dopłaca się 50% składki ZUS. Widoczne przy wypłacie pierwszej emerytury. Łacznie 7mld rocznie. Frankowcom nikt niczego nie chce dopłacać i nie bedzie dopłacał. i całe...rozwiń całość

   Jak na razie to górnikom dopłaca się 50% składki ZUS. Widoczne przy wypłacie pierwszej emerytury. Łacznie 7mld rocznie. Frankowcom nikt niczego nie chce dopłacać i nie bedzie dopłacał. i całe szczęście. DOść już dojarzy publicznej kiesy. Górnicy, Mundurowi (ci to najbardziej umęczeni), urzednicy, samorządowcy, sedziowie, prokuratory, politycy.... hola hola.. Ciężko pracujesz - dużo zarabiaj, ale z tego co wypracujesz a nie z tego co ci trzeba dopłacić. szkoda ze to tylko obowiązuje wtedy gdy już jestes poza państwowym garnuszkiem i robisz na swoim. Moja rodzina ma firmę i pracowników często tych samych od 17 lat więc raczej powodów do narzekań nie mają. ZUS, podatki wszystko płacone na czas. NIkt ni ema śmieciówki. I tylko żal mi widziec jak ludziom zabiera się po 1000zł z pensji po to żeby je wpier..ic jakies stadiony, pałace ZUS, setki biurw wurzędach i dopłaty do emerytur 45-letnim chłopom zdrowym jak rydzezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Składki

   Dana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Górnikom nie dopłacasz do emerytury ponieważ mają duże składki odciągane na ZUS. A co powiesz o młodych emerytach policjantach itd.? Czemu tych "zdrowych byków" się nie czepiasz?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nc

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Takich bezmózgich jak ty powinno sie topić po urodzeniu....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WoN!

   erdwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

   Sprywatyzować to w p..u i bedzi eświety spokój z Dudami, Kolorzami i innymi kabanami dojarzami. Skończy się tak ze Unia wierzgnie kopytami, wywróci stolik i tyle bedzie z kombinowania jak tu...rozwiń całość

   Sprywatyzować to w p..u i bedzi eświety spokój z Dudami, Kolorzami i innymi kabanami dojarzami. Skończy się tak ze Unia wierzgnie kopytami, wywróci stolik i tyle bedzie z kombinowania jak tu przemycić parę miliardów w trupa związkowo-politycznego potrzebnego tylko do kupowania głosów w wyborach. nie rozumeicie ze panstwowe górnictwo to trup przy tych cenach węgla? Co musi e stac zeby dotarło do tych pustych łbów i nienażartych bebzonów? Ile miliardów jeszcze tam wpompować żeby śzlachta zgodziła sięn a 6 -dniówkę i przestała oszukiwac na zjazdach pod ziemie? szlag by was trafił zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zjazdy

   Dino (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Na zjazdach oszukuje nadzór, bo chociaż nie zjeżdżają piszą sobie szychty dołowe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   erdwa

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   ja oni 6-7 dni charowac a ty bydziesz bykiem lezeć


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   erdwa

   re (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   przypomnisz sobie moje słowa. UE zabrania ładowania kasy w kopalnie które nie sa przeznaczone do likwidacji. Zresztą UE chce się całkiem wegla pozbyć.Kazimierz Juliusz przeszedł bo to będą siłą...rozwiń całość

   przypomnisz sobie moje słowa. UE zabrania ładowania kasy w kopalnie które nie sa przeznaczone do likwidacji. Zresztą UE chce się całkiem wegla pozbyć.Kazimierz Juliusz przeszedł bo to będą siłą rzeczy likwidować. To co chca zrobić teraz rząd ze zwiazkami to zrobić kogoś w ciula. Tylko nie wiadomo kto kogo. Obaczym kto będzie cwańszy. Czy związki co tak myślą że tam w tej Unii to siedza jskieś prawniki co się na niczym nie znaja i łykną przewał wedle którego Polska będzie dopłacać do górnictwa miliardy rocznie? Czy też rząd który pozamyka te kopalnie i powie ze wszystkiemu winna unia i jeźdźta z kilofami na Bruksele.
   Co będzie... Rząd weźmie te kopalnie do SRK i będzie szukał chętnego na zbycie bo innego sposobu nie ma. Jak nie znajdzie to górników rzuci na inne kopalnie a kopalnie zamknie i cześc. Tauron weźmie Brzeszcze , Unia każe oddać pomoc i te kosztu zapłacimy w pradzie dla Tauronu. I taka to reforma. Reszta padnie w pół roku przy tym zarządzaniu i zwiazkach. I cześć. Naród wam podziekuje. Tylko inaczej niż sie spodziewacie. poczytajcie w końcu przepisy unijne . Tam jest dokładnie wyszczególnione na co można dac kase a na co nie. Można dac na zamkniecie kopalni albo na badania naukowe. Mozna tez dac na osłony socjalne i program kopacz jest dokładnie napisany pod Decyzje 787 - lącznie z tym co wyszczególniono w załączniku o ochronach socjalnych. Te wszystkie pomoce socjalne to dokładnie pod ten dokument widac byly tworzone. Brakuje tylko jednego zapisu w umowie z Kopacz- likwidacja która w tym dokumencie występuje w co drugim zdaniu wiec idźcie do Kopacz niech wam wytłumaczy jak na podstawie tego programu i prawa unijnego chce restrukturyzowac kopalnie. No ludzie... potem bedzie płacz bo znowu coś nie tak.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   idiota

   ryl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Idiota

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ee

   14 to przesada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   14 pensja nie powina byc placon bo nikt iny jej nie ma chodz 13 sie nalezy im


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dodatki

   Dana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak nikt inny nie ma? Nauczyciele mają 13 i 14. W Urzędach Skarbowych są premie kwartalne i to nie małe. Uzupełnij wiadomości o przywilejach grup zawodowych. Kolejarze mają deputat węglowy chociaż...rozwiń całość

   Jak nikt inny nie ma? Nauczyciele mają 13 i 14. W Urzędach Skarbowych są premie kwartalne i to nie małe. Uzupełnij wiadomości o przywilejach grup zawodowych. Kolejarze mają deputat węglowy chociaż na kopalni nie pracują. Jak do tego się odniesiesz?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   idzie Grześ przes Wielowieś

   Piotrka Dude niś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dude tam do zarzadu wsadzcie

   on ma wszystko w malym pacu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   i nie szkodzi ze nie po Sorbonie tylko po Zasadniczej Szkole Zawodowej gdyż nie matura lecz chęć szczera...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty

   mistrz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   ty madrzejszy ,po gimnazjum,i tak duzo egzaminow przeszedL

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama