Hełmy na Zamku Piastowskim w Raciborzu

  Hełmy na Zamku Piastowskim w Raciborzu

  Alek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Hełmy na Zamku Piastowskim w Raciborzu
  Czymże żołnierz byłby bez swojej czapki lub hełmu... Nakrycia głowy w historii wojskowości od wieków odgrywały bardzo ważną rolę - ochronną, galową lub reprezentacyjną. Po czapce można było rozpoznać, z jakim wojskiem mamy do czynienia oraz jaka jest ranga zbrojnego, ale nade wszystko można było ustalić czy to przyjaciel, czy też wróg. W sobotę 31 stycznia o godz. 16.00, w przeddzień zimowych ferii na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się wernisaż niecodziennej wystawy - historycznych nakryć głowy.
  Hełmy na Zamku Piastowskim w Raciborzu

  Hełmy na Zamku Piastowskim w Raciborzu


  Będą nakrycia używane w czasach starożytnej Grecji i Rzymu, w okresie średniowiecza, w czasach nowożytnych, aż po Wojsko Polskie 1944-2014. Właścicielem eksponatów jest Krzysztof Wincenty Banaś herbu Dołęga z Familii Szlacheckiej - Rzecznik Tradycji i Obyczaju Szlacheckiego w Stowarzyszeniu Szlachty Wielkopolskiej.

  Uczestnicy spotkania, oglądając różne hełmy, kaski i czapki, jakich używali na przestrzeni wieków wojownicy i żołnierze, poznają ich nazwy, zalety i wady.
  Każdy chętny będzie mógł przez chwilę poczuć się jak rycerz księcia Mieszka Laskonogiego, husarz króla Jana III Sobieskiego lub polski ułan przymierzając hełm, szyszak i inne nakrycia głowy używane przez żołnierzy.

  Przypomnijmy, Familia Szlachecka znana jest z wielu inscenizacji i rekonstrukcji historycznych nawiązujących do złotych lat Rzeczpospolitej Polskiej. Wielokrotnie gościła już na raciborskim zamku. Działalność Familii niejednokrotnie była już nagradzana. Uczy i przypomina o naszej barwnej i pięknej historii oraz tradycji.

  Wernisaż na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się 31 stycznia 2015 r. o godz. 16.00. Wystawę można będzie oglądać wyłącznie podczas ferii, czyli od 31 stycznia do 13 lutego. Zapraszamy.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama