Ważne
  W Katowicach powstaje film o śląskich autonomistach [ROZMOWA...

  W Katowicach powstaje film o śląskich autonomistach [ROZMOWA Z REŻYSERKĄ, WIDEO]

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zdjęcia z planu
  1/4
  przejdź do galerii

  Zdjęcia z planu ©Bartek Barczyk

  Dorota Prynda, autorka scenariusza i reżyserka dokumentu „Autonomiści”, na co dzień związana z TVP Katowice.
  W zapowiedzi filmu „Autonomiści” nad którym pani pracuje, słyszymy, jak Kazimierz Kutz zastanawia się co zrobić, by Śląsk stał się tematem dyskusji. Ten film ma być początkiem takich rozmów?
  Kręcę go, po to, by dyskutować o Śląsku i autonomistach. Próbuję odpowiedzieć w nim na pytanie: kim są ludzie, którzy zastanawiają się nad sensem autonomii na Śląsku. To jest bardzo istotne. Muszę zaznaczyć, że nie robię laurki dla RAŚ.
  Chcę przybliżyć ludzi, którzy bardziej lub mniej sympatyzują z ideą autonomii w regionie. Liczę, że film okaże się asumptem do dyskusji o Śląsku. Tym bardziej, że to temat ważki. Coraz bardziej kontrowersyjny. Gdy prowadziłam dokumentację do filmu, okazało się, że bardzo mało osób zna swoje korzenie. A dla mnie punktem wyjścia jest odpowiedź na pytanie: czym jest nasza tożsamość. Nie można odpowiedzieć na nie, jeśli się nie zna własnych korzeni. Ja sama jako autorka pomysłu, dopiero wtedy zaczęłam szukać dokładnych informacji na ten temat. Wcześniej wiedziałam, że mama jest ze Starego Chorzowa, tata wychował się na Koszutce. To wystarczyło.  Osoby, które wypowiadają się na temat Śląska są z różnych kręgów, mają różne opinie o autonomistach.
  Bardzo zależało mi, by w miarę szeroko przedstawić temat autonomii. Nie tylko ze strony zwolenników. Pojawia się Tadeusz Donocik, szef RIG-u w Katowicach, który jest przeciwnikiem idei autonomii. Wybrałam postaci z różnych warstw społecznych, z różnych branż. Mam nadzieję, że dzięki zaproszonym gościom uda się przedstawić pełny obraz autonomii.

  Co skłoniło panią do nakręcenia takiego filmu? Słuchając o pani korzeniach, można przypuszczać, że ruch RAŚ jest pani bliski.
  Odpowiedź nie jest prosta. Liczę, że praca nad filmem spowoduje, że dowiem się skąd jestem. Powiedzenie, że z Katowic, Chorzowa czy Rudy Śląskiej nie wyjaśnia naszej tożsamości. Na razie przyglądam się i słucham moich rozmówców. Jednak dobro Śląska nie jest mi obojętne. Jestem stąd. Nie wyobrażam sobie wyprowadzić się stąd. Śląsk jest mi bliski.

  Kiedy będziemy mogli obejrzeć produkcję?
  Prace nad filmem cały czas trwają. 24 stycznia będziemy z kamerą na Marszu na zgodę. Chciałabym, by premiera odbyła się pod koniec maja w kinie Kosmos. Na tym etapie prac z ekipą byliśmy w stanie zrobić krótki zwiastun, który informuje nad czym pracujemy. W maju widzowie zobaczą 40 minutowy film dokumentalny.

  Rozmawiała: Katarzyna Domagała-Szymonek


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (23)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oczywista propaganda

   BRtc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   z jednej strony byly członek PZPR, Donocik, z drugiej m. in artyści. Powstanie wrażenie, ze inteligentni twórczy ludzie są za autonomią, a przeciw urzędasy itp.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prynda, Prynda, kto to taki?

   lara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Robi film o autonomii tacy, żeby się dowiedzieć, kim jest. Nie prościej się z nimi przespać?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeśli p. Dorocie Ślask jest bliski...

   feszter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   To pokaże pani źródło śląskiej autonomii, historie tego ruchu od 192o r. nie tylko z polskiego, ale też z śląskiego punktu widzenia. Jeśli tylko z polskiego, to film ten bedzie kolejnym...rozwiń całość

   To pokaże pani źródło śląskiej autonomii, historie tego ruchu od 192o r. nie tylko z polskiego, ale też z śląskiego punktu widzenia. Jeśli tylko z polskiego, to film ten bedzie kolejnym propagandowym bublem. Ślązacy deklarujący wyłączna przynależność do Narodu Ślaskiego oczekują, iż w filmie tym pokaże p. tez jak polska sanacyjna władza z Michałem Grażyńskim na czele systematycznie niszczyła ślaska autonomie, polonizacje i jak Ślązacy-autochtoni byli dyskryminowani, zniszczenie Ślaskiej Partii Ludowej, pokaże p. faktyczny i tragiczny los W. Korfantego jednego z ojców autonomii, podstawy prawne i cel zniesienia autonomii dekretem z dn. 6.o51945 r. przez B.Bieruta i gen. A. Zawadzkiego i niszczenie przez polska komunistyczną władzę G.Ślaska i dyskryminację Ślązaków (obozy , wysiedlenia, ), pokaże p. cel administracyjnego podziału historycznego G.Ślaska po r. 1945i traktowanie Ślązaków i oraz działania władz p. r. 1989 i jej kłamstwa, oszczerstwa na temat Ruchu autonomii Ślaska i jego idei i programu i liderów, działania władz dot. nie uznania Ślązaków za odrębny naród lub grupę etniczna, zakaz działania SONŚ i lekceważenie prawie milionowej grupy Ślązaków w kontekście 2 ostatnich spisów ludności,,anty śląskiej propagandy w polskich mediach. Większość dzisiejszych Ślązaków i autonomiści nie domaga się seperacji G.Śl.od Polski (Śląsk syty, Polska cała), ale z drugiej strony oczekują , iż polska władza uzna prawnie tych Ślązaków, którzy nie czuja się Polakami za odrębny naród lub mniejszość etniczna, zapewni im pomoc i ochronę prawna, zapewni swobodę zrzeszania się w ramach porządku prawnego, uzna ślōnsko gŏdka za język regionalny, zwróci bezprawnie zabrana autonomie, zaprzestanie dzielenia i skłócania mieszkańców dzisiejszego Ślaska i nie będzie zachowywać się jak okupant chcący zniszczyć śląską historie, tożsamość, kulturę i język. Czy stać będzie panią na pokazanie w filmie tych problemów?Jeśli G.Śląsk jest pani naprawdę bliski to pani to wszystko bez "ściemy" pokaże.Życzę powodzenia.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jeszcze jedyn

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

   jeszcze musioł by powstac western pt Spęd Goroli na Ślask w roli głównej Szkodnik RAŚowski


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślonzok Westernowy.

   Forsztat ślimtajoncy nad Gornym Ślonzkym. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Inny western--Napad goroli na bezludny hajziel.-abo Złodziejski przelot goroli przez łogrotki, abo obyczajowy,-Trzi gorolske kamele knot kulały., abo kryminał,- Knot gorolom przez ańfart śmiot.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo

   Rybniczanin -Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   Pani Doroto

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mutter je ze Starego Chorzowa....

   DM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   łod strony Siymianowic - Bytków
   tam som potomki korfańcioków.......
   Mie to już dowo do myślynio....

   Königshütte

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy w filmie będzie coś o programie gospodarczym o autonomicznych śląskich kopalniach,

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 24

   które w końcu uwolnią się od tego warszawskiego centralizmu? Ta idea jest taką samą abstrakcją jaką jest dochodowe śląskie górnictwo.... Buhahahaha....!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkodnik RAŚowski

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   no to takie OHP-owce jak ty,
   tyz by musieli nazod do Polszy,
   przeca wos gorolow na grubach
   siedzi 90%, a na Schlonzokow
   najyzdzocie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkodnik Półgłowy

   Rybniczanin -Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   downe tego capa tu nie było bo nie było tematów o RAŚ a ten cap nic innego yno wypisywac teksty jak ktos niezrównoważony umysłowo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już to kiedyś pisałem...

   realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   Przy takim zarządzaniu nawet gdyby na drzewach rosły sztabki złota, to by się okazało,że to nie ta próba...o ile wiesz,co mam na myśli ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prywatny właściciel

   Szkodnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 13

   szybko poradził by sobie z nieudolnym i złodziejskim zarządem..., z bracią związkową już nie...

   Widać kto protestuje i boi się zmian... Sprywatyzowano prawie cała gospodarkę, górnictwo zostało w...rozwiń całość

   szybko poradził by sobie z nieudolnym i złodziejskim zarządem..., z bracią związkową już nie...

   Widać kto protestuje i boi się zmian... Sprywatyzowano prawie cała gospodarkę, górnictwo zostało w PRL-u... Zresztą po co komu na głowę taka roszczeniowa rozwrzeszczana hałastra...?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co robi downy sekretorz mjejski ze Chorzowa?

   Dobrze se żyje i w ciula leci. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Rozdowo na pocieszynie "bobkowe liście", niywydarzōnym a frustratōm.

   :-(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co zrobić by Górny Śląsk stał się Autonomiczny?

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26

   Po pierwsze -Województwo Teraźniejsze SZTUCZNE Śląskie musi wrócić do Granic Obszaru pokrytym z Całym Regionem Górnośląskim ,o nazwie Woj. Górnośląskie .To będzie w tedy PRAWDĄ.Po drugie- Obszar...rozwiń całość

   Po pierwsze -Województwo Teraźniejsze SZTUCZNE Śląskie musi wrócić do Granic Obszaru pokrytym z Całym Regionem Górnośląskim ,o nazwie Woj. Górnośląskie .To będzie w tedy PRAWDĄ.Po drugie- Obszar Miast i Powiatów teraz w obrębie Woj. Śląskiego które są z poza Regionu Górnośląskiego i nigdy przed wojną do niego nie należały Muszą sobie zrobić Swoje Odrębne Woj. Zagłębie Dąbrowskie , obejmujące miasta i Powiaty -, Czeladź ,Będzin, Sosnowiec, Jaworzno, D.Górnicza, Sławków, Zawiercie aż po Częstochowę.Żywiec wtedy wróci do Małopolski ,a Bielsko Śląskie i Biała Małopolska zadecydują sobie w referendum gdzie chcą być .Te teraźniejsze Gdybania na filmie tych Profesorów i Doktorów, ,Reżyserów są bez Sensu i nic konkretnego do Autonomii Górnośląskiej nie WNOSZĄ ,to są tylko gdybania ,ble.. ble.. ble..Tu na Górnym Śląsku jest już czas na to ,po niedawnych Strajkach Górników w II-Dekadzie XXI-w. na NORMALNOŚĆ w tym Woj. SZTUCZNYM teraz ,niemającym nic wspólnego z Rzeczywistością Regionalną Autochtonów Górnośląskich, z ich Kulturą Odrębną ,Językiem, Mową ,Tożsamością i Rodzinnymi Korzeniami głęboko Tkwiącymi w ich Górnośląskiej Ziemi. My som z Tond , z Dziada, Oupy, Oumy i Starzykow i nikt tego w Polsce i na Ziemi nie zmieni ,aż do Śmierci Ostatniego Ślonzoka , nigdy się tego nie wyprzemy ,swojej Kultury, Języka Śląskiego ,Mowy Śląskiej i Tożsamości Autochtonicznej ,dlatego chcemy Autonomii Górnośląskiej,chcemy Sami Rządzić U SIEBIE ,na naszej Ziemi Górnośląskiej . Wszelkiej maści spadochroniarze z Zagłębia, Małopolski i z Polski już pokazali przez te 69-lat ,jak dbają i przejmują się o Regiony i Górny Śląsk i Ludzi w nich mieszkających,Rodziny.Ja wiem ,co dla nie których to gorzka prawda, ale PRAWDA. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kłamliwy Śląsk, kłamliwi Ślązacy!

   Zagłębiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   W części pierwszej, dotyczącej nowego twora (nowotwora), czyli sztucznego tzw "śląskiego" województwa zgadzam się z Tobą w zupełności! W takim układzie my jesteśmy usilnie ześląszczani a Wy...rozwiń całość

   W części pierwszej, dotyczącej nowego twora (nowotwora), czyli sztucznego tzw "śląskiego" województwa zgadzam się z Tobą w zupełności! W takim układzie my jesteśmy usilnie ześląszczani a Wy zobaczycie tą swoją autonomię tak jak świnia niebo! Dlatego to musi być zmienione aby zaspokoić Wasze i nasze aspiracje!

   W części drugiej, dotyczącej autonomii ... róbcie sobie wtedy co chcecie bo wtedy, ale DOPIERO WTEDY będziecie u siebie. Natomiast teraz, to co uprawiacie, także przy pomocy tej gazetki to usilne ześląszczanie małopolskiej części tej sztucznej jednostki administracyjnej poczynając od jej kłamliwej nazwy i symboli, nazywając ją Śląskiem a jej mieszkańców Ślązakami. Dlatego powinno się wykonać krok pierwszy: zmiana nazwy województwa, bo to można już zrobić i potem (chyba przy kolejnej reformie administracyjnej) krok drugi; ułożenie tego na nowo zgodnie z kryteriami etnicznymi i historycznymi.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zagłębiak myślący

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Po 1-sze ; to nie my uprawiamy ,ani wyprawiamy ,to robi Samorząd tego Sztucznego Woj. Śląskiego i ci na tych wysokich Stołkach,a to przeważnie nie są Ślązacy a Spadochroniarze od Was i warszawka.To...rozwiń całość

   Po 1-sze ; to nie my uprawiamy ,ani wyprawiamy ,to robi Samorząd tego Sztucznego Woj. Śląskiego i ci na tych wysokich Stołkach,a to przeważnie nie są Ślązacy a Spadochroniarze od Was i warszawka.To nie my Ślązacy nadali te Nazwy i Symbole i wyznaczyli Obszar województwa.To zrobili w 1999-r. Buzek i Kwaśniewski ,jak zmieniali ilość Woj. i nazwy z 49-,na 16.Nie powinieneś żale kierować do Ślązaków tylko do Rządzących.Tu nie trzeba czekać na jakieś kolejne reformy ,tu piłka jest po Waszej Stronie - Zagłębiaków. Kto Wam broni Złożyć Wniosek Społeczny do Laski Marszałkowej w sprawie Zmiany Woj. ( 100-tyś. podpisów.) ,do Powołania Nowego Woj. Zagłębie Dąbrowskie w Granicach Zagłębia. W tedy My Górnoślązacy zgłosimy o powołanie Nowego Woj. Górnośląskiego zjednoczonego z Opolskim -obejmującego Cały Region Górnośląski .Wojewoda w Opolu ,a Marszałek z Sejmikiem w Katowicach. Ilość Województw się w Polsce nie zmieni ,a wszystko wróci po 69-latach do NORMALNOŚCI Kulturowej,Regionalnej, Językowej i Społecznej . zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co pożytecznego dla Sląska zrobiła dotąd Regionalna Izba Gospodarcza ?

   lekasz sumienia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25

   Bo oprócz cyklicznych imprez pt. "Europejski Kongres Małych i Średnich
   Przedsiębiorstw",gdzie moderatorem jest Buzek oraz okazałej siedziby w Katowicach i rozdawaniu licznych nagród możnym...rozwiń całość

   Bo oprócz cyklicznych imprez pt. "Europejski Kongres Małych i Średnich
   Przedsiębiorstw",gdzie moderatorem jest Buzek oraz okazałej siedziby w Katowicach i rozdawaniu licznych nagród możnym naszego Regionu, nic o jej działalności nie wiadomo ? Czy jako wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Pan Donocik wspomógł Górny Śląsk wielkimi gospodarczymi inwestycjami ? No chyba,że te inwestycje to specjalne strefy ekonomiczne w których pracuje się za przysłowiowego minimala przy skręcaniu plastikowych tajli ?

   Ps.Kapituła przyznała także Nagrodę Specjalną „Orzeł Piastów Śląskich”, którą został uhonorowany Jego ekscelencja abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki. Arcybiskup wykazał wrażliwość społeczną w zakresie problemów gospodarczych, społecznych i politycznych, występujących na terenie Górnego Śląska, aktywnie angażował się w rozwiązywanie narastających konfliktów społecznych. „Pracujemy dla dobra wspólnego, dla dobra naszej śląskiej ojcowizny – tutaj wyrosłem, tutaj się wychowałem i pragnę PRACOWAĆ ( hehe ) jak najlepiej, jak najowocniej dla tej naszej ojcowizny która jest umiejscowiona w tej wielkiej ojczyźnie, której również chcemy wszyscy z miłością służyć. (…) Chciałbym podziękować wszystkim przedsiębiorcom, wszystkim tym, którzy podejmują aktywną działalność gospodarczą; a moje podziękowanie jest o tyle konkretne, że dotyczy miejsc pracy, które państwo tworzycie i utrzymujecie”.

   Najwyższe wyróżnienie, czyli Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji, Kapituła w tym roku przyznała Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisławowi Komorowskiemu.

   CZY TO NIE JEST WYSTARCZAJĄCY PRZYKŁAD WŁAŻENIA WŁADZY DO TYŁKA ? CZY WAZELINIARSTWO JEST DROGĄ,KTÓRĄ W POLSCE MUSI KROCZYĆ PRZEDSIĘBIORCA ? ŻENUJĄCE !
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama