Centrum krwiodawstwa w Raciborzu: niesamowite i zadłużone...

  Centrum krwiodawstwa w Raciborzu: niesamowite i zadłużone [ZDJĘCIA]

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu - architektoniczny hit
  1/24
  przejdź do galerii

  Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu - architektoniczny hit ©Aleksander Król

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu ma najbardziej oryginalną, najnowocześniejszą i najdroższą siedzibę w całej Polsce. Kosztowała grube miliony i teraz ma duże długi. O przyszłości centrum krwiodawstwa w Raciborzu rozmawiamy z Agnieszką Wiklińską, nową dyrektor RCKiK w Raciborzu. Zajrzeliśmy do wnętrz "raciborskkiego serca". Zobacz zdjęcia!

  Centrum krwiodawstwa w Raciborzu: niesamowite i zadłużone


  Pod koniec ubiegłego roku przejęła Pani "stery" w RCKiK w Raciborzu. To najbardziej nowoczesne centrum w Polsce, z jednocześnie największymi długami... Dacie radę z nich wyjść?
  Powołanie na dyrektora dostałam 5 grudnia, i póki co, rozeznaję się w sytuacji regionalnego centrum krwiodawstwa.
  Zapoznaję się ze wszystkimi aspektami działalności centrum.
  Do tej pory byłam dyrektorem do spraw medycznych i zajmowałam się sprawami medycznymi. Pracowałam tu na pół etatu. Dbałam o to, by miejsce, gdzie pobiera się krew, przetwarza ją na potrzeby szpitali, działało jak najbardziej prawidłowo. W chwili obecnej muszę się zająć zarządzeniem, a zapoznanie się ze wszystkim, wymaga czasu. Jeśli chodzi o finanse, to przyznaję nie jest najlepiej.
  Budowa nowej siedziby centrum była olbrzymią inwestycją, zaciągnięte zostały kredyty. Poniesione zostały duże koszty, mamy zobowiązania wobec dostawców, ale robimy wszystko, by pozyskiwać nowe środki.

  Ile wynosi zadłużenie?
  7 mln złotych do zapłacenia od razu. Robimy oszczędności, nawiązaliśmy współpracę z innymi centrami w Polsce, którym dostarczamy krew. My mamy potencjał, jeśli chodzi o krwiodawców.
  W Polsce są centra, które mają dużo podmiotów (red. szpitali), którym wydają krew, a są takie centra , które mają mniej podmiotów leczniczych - jak na przykład nasze.
  Na terenie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu działa dziesięć szpitali, które odbierają składniki krwi od nas. Tymczasem nasz potencjał, jeśli chodzi o dawców, jest dużo większy niż potrzeby naszych szpitali, dlatego staramy się wspołpracować z innymi centrami krwiodawstwa i przekazywać tę krew dalej.

  Planujecie otwarcie nowej siedziby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, które tak naprawdę działa od zeszłego roku pełną parą. Może dzięki oficjalnemu otwarciu, pokazaniu że tu tak pięknie, nowocześnie przybyłoby jeszcze honorowych dawców? Może przyszliby ci, którzy się wahają?
  Zastanawiam się nad tym. Może wiosną? Skoro państwo - media, uważacie, że to ważna rzecz, trzeba będzie to rozważyć.
  Wciąż jest olbrzymie zainteresowanie naszym obiektem. Są osoby, zwabione budynkiem, które przyjeżdżają do Raciborza, żeby go zobaczyć.
  I nie ma się czemu dziwić, ten projekt dostał nagrodę, jest uznany w świecie. Projektanci z Warszawy wystawiają projekt na wszystkich możliwych konkursach. A obiekt jest naprawdę imponujący.

  Ilu mamy dawców? Ile krwi pobiera się w Raciborzu i gdzie w takim razie trafia nasza krew?
  Daleko, między innymi do Krakowa, Warszawy. Natomiast jeśli chodzi o liczbę dawców, to w ubiegłym roku w RCKiK zarejestrowanych było dokładnie 20482 osoby, a krew oddało 15840 osób. W sumie w 2014 roku pobraliśmy 38897 donacji krwi, w tym głównie pełnej krwi, ale też płytek i osocza.


  *WOŚP 2015 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJE, CIEKAWOSTKI, PRZYDATNE INFORMACJE
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krwiodawstwo Jastrzębie Zdrój

   Honorowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Witam
   Jak może być dobrze kiedy w zeszłym roku poszedłem oddać krew,było nas trzech dawców a pań naliczyłem 9 + lekarz i mało tego trafiłem na przerwę która była od 10;00 do 10;30 i kwitłem sobie...rozwiń całość

   Witam
   Jak może być dobrze kiedy w zeszłym roku poszedłem oddać krew,było nas trzech dawców a pań naliczyłem 9 + lekarz i mało tego trafiłem na przerwę która była od 10;00 do 10;30 i kwitłem sobie na korytarzu około 40 minut.Granie w pasjansa na laptopie jest bardzo powszechne na sali- więc się pytam halo gdzie jesteśmy? Może nadszedł czas aby się obudzićzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama