Kampania pt. Życie po śmieciach. Przyłącz się!

  Kampania pt. Życie po śmieciach. Przyłącz się!

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Twarzą kampanii będzie uwielbiana przez widzów Joanna Bartel.

  Twarzą kampanii będzie uwielbiana przez widzów Joanna Bartel. ©fot. Mikołaj Suchan.

  Ministerstwo Środowiska chce nam dołożyć kolejny podatek - tym razem od wywozu śmieci. Miałyby go pobierać gminy. Dzięki tym pieniądzom samorządy będą mogły zorganizować profesjonalny system odbioru i wywózki śmieci, tak aby faktycznie trafiały one na wysypiska, do kompostowni oraz sortowni.
  Twarzą kampanii będzie uwielbiana przez widzów Joanna Bartel.

  Twarzą kampanii będzie uwielbiana przez widzów Joanna Bartel. ©fot. Mikołaj Suchan.

  Obecnie, wedle ostrożnych szacunków, 30 procent produkowanych przez nas odpadów komunalnych wyrzucanych jest do lasów, rzek, bądź palonych jest w piecach. Reszta zaś (w przypadku woj. śląskiego jest to 1,5 miliona ton rocznie) w większości ląduje na przeładowanych wysypiskach.

  Dla odbierających od nas śmieci firm tak jest najtaniej - one nie są bowiem zainteresowane budową na szeroką skalę systemu zbiórki i recyklingu odpadów. Skuteczniej mogłaby prowadzić ekologiczną politykę gmina, ale potrzebuje na to pieniędzy i stąd właśnie pomysł resortu środowiska.
  ZAPOZNAJ SIĘ Z AKCJĄ POD HASŁEM ŻYCIE PO ŚMIECIACH

  Dlatego właśnie dziś w naszej redakcji urzędnicy wspólnie z reprezentującymi województwo śląskie parlamentarzystami oraz samorządowcami przekonywać będą o zaletach takiego rozwiązania. Zorganizowana przez "Dziennik Zachodni" oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach debata publiczna stanowić będzie początek całorocznej kampanii edukacyjnej pod tytułem "Życie po śmieciach", skierowanej do mieszkańców województwa śląskiego.

  Obowiązkowa "opłata śmieciowa" funkcjonuje w większości krajów Unii Europejskiej. W Polsce taki podatek niespełna dwa lata temu wprowadzono w Pszczynie (zgodzili się na to mieszkańcy w referendum).

  Jak podkreśla tamtejszy burmistrz - Dariusz Skrobol - w porównaniu do wcześniejszej sytuacji obecnie wywóz śmieci kosztuje mieszkańców zdecydowanie mniej. Wzrosła za to ilość odbieranych od nich odpadów. Powód? - Skoro opłata i tak objęła wszystkich mieszkańców, to nie mają powodów, by pozbywać się śmieci na lewo. Efekty tego widać w lasach, gdzie wyraźnie ubyło dzikich wysypisk - mówi Dariusz Skrobol.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomyłka

   Gigi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

   W Mikołowie już dawno wprowadzono segregację śmieci, za posegregowane nie wnosi się opłaty. W katowicach sprawa przedstawia się inaczej aby segregować trzeba zapłacić za pojemniki, więc gdyby Pani...rozwiń całość

   W Mikołowie już dawno wprowadzono segregację śmieci, za posegregowane nie wnosi się opłaty. W katowicach sprawa przedstawia się inaczej aby segregować trzeba zapłacić za pojemniki, więc gdyby Pani Bortel chciała razem z sąsiadami mogli, by oddawać posegregowane śmieci. Zasmuciło mnie stwierdzenie Pani Bortel, że nie sprząta odchodów po swoim psie, ponieważ chodzi z nim do lasu! No właśnie mieszkam w Mikołowie Kamionce, tu też jest sporo nowych mieszkańców z pieskami, którzy chodzą do lasu, a potem nie można tam wejść z dzieckiem , ponieważ wszędzie są psie niespodzianki! Ciekawa jestem czy w Niemczech też ludzie chodzą z pieskami do lasu?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama