Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość i przyjaźń z komputera

Katarzyna Domagała
Komputer, niczym biuro  matrymonialne, pomaga łączyć coraz więcej szczęśliwych par
Komputer, niczym biuro matrymonialne, pomaga łączyć coraz więcej szczęśliwych par
Poznawanie znajomych na siłowni, podczas wypadu do kina czy na spacerze w parku przechodzi powoli do lamusa. Mieszkańcy naszego regionu są najlepsi w Polsce w poszukiwaniu nowych znajomości w internecie.

Ponad połowa mieszkańców województwa, czyli ponad 2 mln, regularnie korzysta z sieci. To dane z najnowszego raportu Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego. Dziś początek krótszej lub dłuższej znajomości, to rozmowy na portalach społecznościowych, randkowych i forach. Co ważne, 20 procent internautów kontynuuje znajomość w realnym świecie.

Jak mówi Weronika Ślęzak-Tazbir, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, powodów, dla których ludzie tak chętnie nawiązują znajomość przez internet jest wiele. - Sieciowe kontakty pozwalają na podtrzymanie więzi bez obaw o nadużycie czyjejś życzliwości czy zabranie mu czasu. Można zatem powiedzieć, że sieciowy sąsiad nie narazi się nam natręctwem czy zbytnią ciekawością - dodaje. A jeśli się nim znudzimy, zawsze można wyłączyć komputer, jak niechciany program telewizyjny.

W kontaktach internetowych nie mają znaczenia: czas czy odległość. O północy można swobodnie rozmawiać z poznanymi osobami - mieszkającymi na drugim krańcu Polski albo równie dobrze w Nowym Jorku. Jednak jak mówią sami internauci, po tygodniach rozmów w sieci, oglądaniu się wyłącznie na zdjęciach lub przez oko kamerki internetowej, chce się czegoś więcej.

- Dla mnie najważniejsze było odnalezienie miłości, a na drugim miejscu zawieranie przyjaźni - opowiada Joanna, która przez cztery lata regularnie umawiała się z mężczyznami przez internet. - Poznawałam facetów z całego województwa, ale pisanie z nimi na czatach czy komunikatorach powoli przestawało wystarczać. Zaczęłam się umawiać na spotkania - dodaje. W jej przypadku często znajomość kończyła się po kilku spotkaniach. - W realnym świecie nie wydawaliśmy się sobie już tacy idealni - mówi.

Zdaniem ekspertów, otwartość Ślązaków i duży poziom zaufania do ludzi oraz poprawa bezpieczeństwa w wirtualnym świecie, to powody, dla których chcą się poznać w realnym świecie.

- Mamy świadomość, że mimo anonimowości jesteśmy namierzalni - wyjaśnia Ślęzak-Tazbir. - Przez co jesteśmy w stanie zaryzykować spotkanie w realu.

Poznali się na portalu randkowym

Zuzanna z Mysłowic i Martin Martinsen od pięciu lat są małżeństwem. Poznali się dwa lata wcześniej przez portal randkowy. Wtedy portale społecznościowe jak Nasza-Klasa czy Facebook nie były tak popularne. - Wiele osób twierdzi, że z portali randkowych korzystają sami desperaci i chyba coś w tym jest. Choć my do nich nigdy nie zaliczaliśmy się - opowiada Zuzanna. Jej wybranek urodził się w Polsce. Mieszkał w Dębicy. Jako młody chłopak wraz z mamą wyjechał do Norwegii.

Jednak na swoim profilu podał informację, że mieszka w woj. podkarpackim. Tak też myślała Zuzanna. Okazało się, że siedząc po drugiej stronie kamerki był w Norwegii. Po raz pierwszy spotkali się po pięciu miesiącach. - Gdyby nie odległość, zobaczylibyśmy się wcześniej - mówi Zuzanna i dodaje: - Oboje baliśmy się, żeby nasze wyobrażenia o sobie nie legły w gruzach, ale okazało się, że po godzinach rozmów przy komputerze z włączoną kamerą obawy były bezpodstawne.

Zdaniem tej pary, internet jest takim samym sposobem nawiązywania kontaktów jak każdy inny. A nawet lepszym, bo dzięki niemu natrafili na siebie i poznali ludzi z całego świata. Z niektórymi, choć nigdy się nie widzieli, są przyjaciółmi od ponad 7 lat.

Bez względu, na jaki portal chcesz się zalogować, komputer prowadzi Cię krok po kroku. A wszystko polega na klikaniu myszką. Po wybraniu konkretnego portalu czy forum założenie konta zaczynamy od kliknięcia na ikonę "zarejestruj się". Najczęściej musimy odpowiedzieć na kilka pytań: płeć, wiek, region czy miasto, z którego pochodzimy i wybrać sobie nick (czyli pseudonim). Możemy napisać kilka słów o sobie. Pochwalić się hobby czy karierą. Portale randko-we zazwyczaj pozwalają na zamieszczenie bardziej szczegółowych informacji. Możemy określić jak powinien wyglądać idealny partner. Na płatnych serwisach (od 10 zł w górę miesięcznie) musimy wypełnić test osobowościowy. W zamian administratorzy wysyłają nam na maila informację o ludziach z podobnymi cechami.
Użytkownicy podkreślają, że lepiej napisać coś od siebie. Nie używać cytatów. Niezbędny jest adres e-mail, bo na niego przychodzi link aktywacyjny. Musimy na niego kliknąć i po kilku minutach już możemy się logować na portalu.

Uważaj w sieci
W sieci nikt nie jest anonimowy, a wszystko, co trafi do internetu zostaje tam już na zawsze.
Nie podawaj danych osobowych.
Kombinuj przy tworzeniu haseł. Powinny mieć liczby i małe oraz duże litery.
Rozsądnie publikuj swoje zdjęcia. Dostęp do nich może mieć każdy.
W sieci nie masz możliwości zweryfikować, czy rozmówca kłamie i czy rzeczywiście wygląda jak na zdjęciu.
Jeśli zdecydujesz się na spotkanie, umów się w miejscu publicznym. Powiedz komuś, gdzie i z kim idziesz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!