Krajowe drogi pod obserwacją. Rusza Generalny Pomiar Ruchu...

  Krajowe drogi pod obserwacją. Rusza Generalny Pomiar Ruchu 2015

  Krzysztof Marczyk aip

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Krajowe drogi pod obserwacją. Rusza Generalny Pomiar Ruchu 2015

  ©fot. Marzena Bugała-Azarko

  Co 5 lat Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadza Pomiar Ruchu. Zebrane informacje są wykorzystywane m.in. przy planowaniu nowych dróg, przebudowie już istniejących oraz sprawniejszej organizacji ruchu. Ostatni pomiar miał miejsce w roku 2010. Kolejny wypada dokładnie 22 stycznia 2015 roku.
  Krajowe drogi pod obserwacją. Rusza Generalny Pomiar Ruchu 2015

  ©fot. Marzena Bugała-Azarko

  Od jutra możemy się spodziewać na drogach obserwatorów, którzy będą skrupulatnie wyliczać mijające ich pojazdy. - Pomiar pokazuje jakie jest realne natężenie ruchu i jakiego rodzaju samochody czy motocykle poruszają się w danym miejscu. Dzięki temu wiemy jak drogi są eksploatowane i możemy zaplanować rozwój sieci dróg. Bez badań z pomiaru nie byłoby to możliwe - powiedział Agencji Informacyjnej Polskapresse rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki.


  Wyniki są wykorzystywane do podejmowania decyzji o budowie nowych dróg lub przebudowie już istniejących oraz opracowywania projektów organizacji ruchu. Dane są też przydatne różnym instytucjom jak: policja, samorządy, GITD, GUS i jednostki naukowe. - Badania są robione co 5 lat, bo natężenie ruchu nie zmienia się co roku - tłumaczy Jan Krynicki. - Natomiast po 5 latach widać ewolucję. Zwłaszcza teraz, gdy do użytku oddawane są kolejne odcinki nowych dróg. To zmienia przyzwyczajenia kierowców, a zebrane teraz dane dużo nam wyjaśnią.

  Na wyniki będziemy jednak musieli poczekać do przyszłego roku, bo pomiary będą przeprowadzane przez cały rok w wybranych dniach: stycznia, marca, maja, lipca, sierpnia, października i grudnia na 1954 odcinkach. Obserwatorzy będą pracować w systemach 16-godzinnym (6.00-22.00) lub 24-godzinnym (od 6.00 do 6.00 dnia następnego). - Robimy pomiary zarówno w okresie letnim jak i zimowym, w dni powszednie i weekendy, a do tego oprócz natężenia ruchu sprawdzamy rodzaje pojazdów, które zostaną podzielone na: motocykle, samochody osobowe, lekkie samochody dostawcze, samochody ciężarowe bez przyczep, samochody ciężarowe z przyczepami lub naczepami, autobusy i ciągniki rolnicze oraz rowery - dodaje rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  Każdego dnia pomiarowego liczba obserwatorów wyniesie od 10 do 15 tysięcy osób. Wynika to z faktu, iż prawie 75% pomiarów zostanie wykonanych metodą ręczną. - Wykonawcę wybieramy na drodze przetargu. Wygrywa najkorzystniejsza oferta, a to wykonawca określa jaką metodą wykona pomiar. Ta metoda musi być przez nas oczywiście zaaprobowana i spełniać określone wytyczne - tłumaczy Jan Krynicki. - Nie jest jednak tak, że jesteśmy zacofani, bo na zachodzie 80-90% pomiarów też jest wykonywanych ręcznie, więc nie odbiegamy od norm.

  Wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikuje w przyszłym roku.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znaki

   smerfMaruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Po co miejsca pomiaru się oznacza?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   praca

   kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   oczywiście przy pomiarze ruchu troche się zdenerwowałam przepraszam,pomiar w Manowie koło Koszalina.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   praca

   kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   pracowałam przy pomoarze ruchu dwa dni w lipcu 16 godz dostałam wynagrodzenie 60,00zł a miało być 160,00zł gdzie to zgłosić pozdrawiam.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama