Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestępczość w woj. śląskim maleje, ale korupcja to nasza specjalność [STATYSTYKI POLICJI]

Aldona Minorczyk-Cichy
To oczywiste, że powinniśmy zawsze i wszędzie wspierać policję. Dzięki temu będzie się nam żyło coraz bezpieczneij
To oczywiste, że powinniśmy zawsze i wszędzie wspierać policję. Dzięki temu będzie się nam żyło coraz bezpieczneij Piotr Król
Przestępczość w woj. śląskim: Bezpieczniej na drogach, chociaż prowadzących po pijanemu przybywa. Dużo jest też przestępstw gospodarczych i gwałtów

Przestępczość w woj. śląskim:

Przestępczość nam maleje. W ubiegłym roku śląska policja odnotowała aż o 11 proc. mniej przestępstw! Ten sukces ma dwie strony. Z jednej, funkcjonariusze są skuteczniejsi, a społeczeństwo z nimi chętniej współpracuje. Z drugiej - ten sukces to także efekt zmian w prawie. Przestępstwem jest kradzież dopiero powyżej 400 zł, a nie jak było wcześniej 250 zł. Nie da się ukryć, że ten podwyższony próg pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem odbił się pozytywnie na statystykach.

Kryminalni dobrze się sprawili, to cieszy

Największy spadek nastąpił, jeśli chodzi o przestępstwa kryminalne, a to one tak naprawdę wszystkim nam najbardziej doskwierają. W ubiegłym roku było aż o 12 procent mniej bójek, rozbojów, kradzieży, włamań - jest trochę bezpieczniej. Wieczorem wcentrum Katowic czy Sosnowca spokojnie można wyjść na spacer. Wykrywalność? W przypadku dwóch pierwszych przestępstw to już ponad 70 proc. Jeśli chodzi o kradzieże - słaba, choć i tak najwyższa od kilku lat - tylko nieco ponad 31 proc.

Publikowane na stronie Komendy Głównej Policji badania CBOS pokazują, że 70 proc. z nas uważa, że żyjemy w bezpiecznym kraju. Dodatkowo 90 proc. twierdzi, że bezpiecznie jest w miejscu ich zamieszkania. A jak oceniamy pracę policjantów? Okazuje się, że aż 72,4 proc. badanych - dobrze. Podczas gdy według badań EURO-STATU, opublikowanych w zeszłym roku, tylko 6,4 proc. obawia się przemocy, przestępczości lub wandalizmu. Stawia to Polskę, wspólnie z Litwą, na 2. miejscu wśród najbezpieczniejszych państw UE.

Kierowcy nadal prowadzą na podwójnym gazie

Bezpieczeństwo na drogach województwa śląskiego w ubiegłym roku nieco się poprawiło. Mniej było kolizji i wypadków. Mniej też mieliśmy w regionie ofiar śmiertelnych i rannych.

Niestety, ogromnym problemem nadal pozostają osoby, które siadają za kierownicą po alkoholu. W 2013 roku policja zatrzymała 15 784 takie osoby, a w ubiegłym o 438 pijanych więcej. To niepokojące zjawisko, bo dzieje się tak pomimo wielu akcji profilaktycznych. Ale też policjanci przyznają, że dostają coraz więcej zgłoszeń od uczestników ruchu drogowego o osobach, które "dziwnie się" zachowują. Słowem mogą być pod wpływem alkoholu.
Korupcja, oszustwa? Stają się naszą specjalnością

Przestępczość gospodarcza to coś, z czym nasi policjanci mają coraz częściej do czynienia. Staliśmy się istnym eldorado dla oszustów wyłudzających towary, VAT i akcyzę. Niestety, przodujemy w przestępstwach dotyczących obrotu złomem i paliwami. To u nas też produkowane są "lewe" papierosy i alkohol.

To wszystko dlatego, że leżymy w rejonie przygranicznym i jesteśmy silnie uprzemysłowieni. To do nas zaczęły już przed laty ściągać warszawskie grupy przestępcze. Liczyły, że łatwo się ukryją i zbiją kokosy.

Mamy też problemy z korupcją. Liczba wykrytych przypadków rośnie. A trzeba pamiętać, że to ich niewielka część.

Fakty

W Śląskiem jest bezpieczniej - to wspólny sukces

Rozmowa z asp. Adamem Jachimczakiem z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Gratuluję świetnych wyników. Spadek przestępstw o 11 procent to przecież najwięcej w kraju.
To nasz wspólny sukces: policji i społeczeństwa. Ludzie zaczęli reagować, kiedy dzieje się źle. Najwięcej zgłoszeń dotyczy sytuacji przemocy wobec dzieci i pijaństwa. Kiedyś przymykaliśmy oczy na takie przypadki. Nie interesowało nas, co się dzieje za ścianą. Teraz wykręcamy numer tel. alarmowego. Podobnie w przypadku pijanych kierowców i agresji na drogach. Na naszą skrzynkę e-mailową przychodzi sporo zgłoszeń. Oby tak dalej. To ułatwia nam pracę i sprawia, że jesteśmy skuteczniejsi. A to przecież leży w naszym wspólnym interesie.
Mniej było w ubiegłym roku bójek, rozbojów, kradzieży.
To efekt działania monitoringu. Jest już w większości miast. Kamera studzi zapędy. Możemy też dzięki niej szybciej reagować, wiemy, jaki był kierunek ucieczki sprawców. Zmalała też liczba kradzieży samochodów. Od wielu lat mamy specjalną grupę, która ściga złodziei i to daje efekty.

A skąd taka duża liczba zgłoszonych gwałtów? Było ich o 30 proc. więcej niż rok wcześniej.
To bardzo delikatna kategoria przestępstw. Nie wiem, dlaczego zgłoszono więcej przypadków zgwałceń niż w poprzednich latach. Być może po prostu wynika to z rosnącej świadomości oraz odwagi kobiet.

Nadal "lubią" nas przestępcy gospodarczy.
To prawda, że ten rodzaj przestępczości jest u nas ogromnym problemem. Tutaj przemysł ciągle dobrze się trzyma, jest dużo firm. Przestępcy liczą na to, że zdołają się ukryć w tłumie. To dlatego swoich sił próbują tutaj choćby oszuści gospodarczy. Proszę jednak zwrócić uwagę, że mamy dużą wykrywalność. To zaś oznacza, że te osoby nie mogą się czuć tutaj pewnie.

Czy potwierdzasz opinię, że nasz region jest coraz bezpieczniejszy? Podyskutuj z autorką


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!