Przestępczość w woj. śląskim maleje, ale korupcja to nasza...

  Przestępczość w woj. śląskim maleje, ale korupcja to nasza specjalność [STATYSTYKI POLICJI]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  To oczywiste, że powinniśmy zawsze i wszędzie wspierać policję. Dzięki temu będzie się nam żyło coraz bezpieczneij
  1/2
  przejdź do galerii

  To oczywiste, że powinniśmy zawsze i wszędzie wspierać policję. Dzięki temu będzie się nam żyło coraz bezpieczneij ©Piotr Król

  Przestępczość w woj. śląskim: Bezpieczniej na drogach, chociaż prowadzących po pijanemu przybywa. Dużo jest też przestępstw gospodarczych i gwałtów
  Przestępczość w woj. śląskim:

  Przestępczość nam maleje. W ubiegłym roku śląska policja odnotowała aż o 11 proc. mniej przestępstw! Ten sukces ma dwie strony. Z jednej, funkcjonariusze są skuteczniejsi, a społeczeństwo z nimi chętniej współpracuje. Z drugiej - ten sukces to także efekt zmian w prawie. Przestępstwem jest kradzież dopiero powyżej 400 zł, a nie jak było wcześniej 250 zł. Nie da się ukryć, że ten podwyższony próg pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem odbił się pozytywnie na statystykach.

  Kryminalni dobrze się sprawili, to cieszy

  Największy spadek nastąpił, jeśli chodzi o przestępstwa kryminalne, a to one tak naprawdę wszystkim nam najbardziej doskwierają.
  W ubiegłym roku było aż o 12 procent mniej bójek, rozbojów, kradzieży, włamań - jest trochę bezpieczniej. Wieczorem wcentrum Katowic czy Sosnowca spokojnie można wyjść na spacer. Wykrywalność? W przypadku dwóch pierwszych przestępstw to już ponad 70 proc. Jeśli chodzi o kradzieże - słaba, choć i tak najwyższa od kilku lat - tylko nieco ponad 31 proc.

  Publikowane na stronie Komendy Głównej Policji badania CBOS pokazują, że 70 proc. z nas uważa, że żyjemy w bezpiecznym kraju. Dodatkowo 90 proc. twierdzi, że bezpiecznie jest w miejscu ich zamieszkania. A jak oceniamy pracę policjantów? Okazuje się, że aż 72,4 proc. badanych - dobrze. Podczas gdy według badań EURO-STATU, opublikowanych w zeszłym roku, tylko 6,4 proc. obawia się przemocy, przestępczości lub wandalizmu. Stawia to Polskę, wspólnie z Litwą, na 2. miejscu wśród najbezpieczniejszych państw UE.

  Kierowcy nadal prowadzą na podwójnym gazie

  Bezpieczeństwo na drogach województwa śląskiego w ubiegłym roku nieco się poprawiło. Mniej było kolizji i wypadków. Mniej też mieliśmy w regionie ofiar śmiertelnych i rannych.

  Niestety, ogromnym problemem nadal pozostają osoby, które siadają za kierownicą po alkoholu. W 2013 roku policja zatrzymała 15 784 takie osoby, a w ubiegłym o 438 pijanych więcej. To niepokojące zjawisko, bo dzieje się tak pomimo wielu akcji profilaktycznych. Ale też policjanci przyznają, że dostają coraz więcej zgłoszeń od uczestników ruchu drogowego o osobach, które "dziwnie się" zachowują. Słowem mogą być pod wpływem alkoholu.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama